Էրդողանը ապակայունացնում է Եվրոպան, ասել է Մակրոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կարծում է, որ Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Էրդողանը նպատակ ունի ապակայունացնել Եվրամիությունը:
Ինչպես հաղորդում է  ՏԱՍՍ-ը, Մակրոնն այդ մասին ասել է Paris Match ամսագրին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքերով, Էրդողանը «Եվրոպայում վարում է էքսպանսիոնիստական քաղաքականություն՝ հիմնված ազգայնամոլության եւ իսլամիզմի խառնուրդի վրա, որը անհամատեղելի է եվրոպական շահերի հետ եւ հանդիսանում է Եվրոպայի ապակայունացման գործոն է»:
«Նման իրավիճակում Եվրոպան պետք է իրատեսորեն գնահատի տեղի ունեցողը եւ իր շահերին համապատասխան գործի: Ես բոլորովին կողմ չեմ սրացմանը, բայց սիմետրիկ գործողությունների անհրաժեշտությունից ելնելով՝ կարեւոր եմ համարում խուսափել անզոր դիվանագիտությունից», - ասել է Մակրոնը:
Միեւնույն ժամանակ, նա հիշեցրել է, որ «եվրոպական այն եզակի առաջնորդներից է, որը վերջին տարիներին անձնական հանդիպումներ է ունեցել Էրդողանի հետ»:
«Ես հյուրընկալել եմ նրան Փարիզում 2018 թվականի հունվարին: Շատերն ինձ քննադատել են դրա համար: Էրդողանը այն առաջնորդներից մեկն է, որի հետ ես խնդիրների ամենաերկար քննարկումներն եմ ունենում », - ասել է Մակրոնը:

Эрдоган дестабилизирует Европу, считает Макрон - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Франции Эмманюэль Макрон считает, что турецкий лидер Реджеп Эрдоган преследует цель дестабилизировать Европейский союз.
Как сообщает ТАСС, Макрон сказал об этом в интервью журналу Paris Match.
По его словам, Эрдоган «проводит экспансионистскую политику, основанную на смеси национализма и исламизма, которая несовместима с европейскими интересами и является фактором дестабилизации» Европы.
«В такой ситуации Европе следует реалистично оценивать происходящее и действовать соответственно своим интересам.Я отнюдь не выступаю за эскалацию, но исходя из необходимости симметричных действий, я считаю важным избежать существования бессильной дипломатии», - отметил Макрон.
При этом он напомнил, что является «одним из тех немногих руководителей европейских стран, которые в последние годы провели личные встречи с Эрдоганом».
«Я принимал его в Париже в январе 2018 года. Многие подвергли меня за это критике. Эрдоган - это один из тех лидеров, с которыми я провожу самые продолжительные обсуждения проблем», - заявил Макрон.