Հայաստանն ու ՌԴ-ն քննարկել են գործակցությունը Մերձավոր Արեւելքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկել են Մերձավոր Արեւելքում համագործակցության հարցերը:
ՌԴ ԱԳՆ-ից հաղորդում են, որ օգոստոսի 19-ին Ռուսաստանի նախագահի՝ Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովը ընդունել է Մոսկվայում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանին՝ վերջինիս խնդրանքով:
«Քննարկվել են Մերձավոր Արեւելքում հայ-ռուսական արտաքին քաղաքական գործակցության արդիական հարցերը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2019 թվականի փետրվարից Սիրիայում աշխատում է
հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից եւ նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը:
Հայ մասնագետների տեղափոխման, ինչպես նաեւ ապահովման խնդիրներն իրականացվում են ռուսաստանյան կողմի աջակցությամբ:
2019թ. հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Սիրիայի հարցով Սոչիում ձեռք բերված ռուս-թուրքական համաձայնություններն անդրադարձ ունեն նաեւ սիրիահայերի անվտանգությանը:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Սիրիայի հարցով Սոչիում ձեռք բերված համաձայնություններն անդրադարձ ունեն նաեւ այն հարցերին, որոնք առնչվում են Սիրիայի հայության անվտանգության հարցերին եւ որոնց վերաբերյալ քննարկումներ էի ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Սա ընդգծում է հայ-ռուսական հարաբերությունների ռազմավարական-դաշնակցային բնույթը: Մենք շարունակում ենք հետեւել Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին, շարունակում ենք մեր հումանիտար առաքելությունը եւ մեր աջակցությունը քաղաքացիական բնակչությանը»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը։

Армения и Россия обсудили вопросы взаимодействия на Ближнем Востоке - Mediamax.am
Из МИД России сообщают, что 19 августа специальный представитель президента России по Ближнему Востоку и странам Африки, замминистра иностранных дел России Михаил Богданов принял посла Армении в Москве Вардана Тоганяна по его просьбе.
«В ходе беседы обсуждались актуальные вопросы российско-армянского внешнеполитического взаимодействия на Ближнем Востоке», - говорится в сообщении.
Медиамакс напоминает, что с февраля 2019 года в Сирии (Алеппо) работают армянские специалисты по гуманитарному разминированию, медики и персонал, обеспечивающий их безопасность.
Вопросы доставки армянских специалистов в Сирию, а также их логистического обеспечения осуществляются при поддержке российской стороны.
24 октября 2019 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что достигнутые в Сочи российско-турецкие договоренности затрагивают также безопасность армян, проживающих в Сирии.
«Я рад констатировать, что достигнутые в Сочи договоренности по Сирии затрагивают также те вопросы, которые касаются безопасности армянской общины в Сирии, и по которым я провел обсуждения с президентом России Владимиром Путиным.
Это подчеркивает стратегический союзнический характер армяно-российских отношений. Мы продолжаем следить за развитиями в Сирии, продолжаем нашу гуманитарную миссию и наше содействие гражданскому населению»,- говорил Пашинян.