Հայաստանն ու ՌԴ-ն քննարկել են գործակցությունը Մերձավոր Արեւելքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկել են Մերձավոր Արեւելքում համագործակցության հարցերը:
ՌԴ ԱԳՆ-ից հաղորդում են, որ օգոստոսի 19-ին Ռուսաստանի նախագահի՝ Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովը ընդունել է Մոսկվայում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանին՝ վերջինիս խնդրանքով:
«Քննարկվել են Մերձավոր Արեւելքում հայ-ռուսական արտաքին քաղաքական գործակցության արդիական հարցերը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2019 թվականի փետրվարից Սիրիայում աշխատում է
հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից եւ նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը:
Հայ մասնագետների տեղափոխման, ինչպես նաեւ ապահովման խնդիրներն իրականացվում են ռուսաստանյան կողմի աջակցությամբ:
2019թ. հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Սիրիայի հարցով Սոչիում ձեռք բերված ռուս-թուրքական համաձայնություններն անդրադարձ ունեն նաեւ սիրիահայերի անվտանգությանը:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Սիրիայի հարցով Սոչիում ձեռք բերված համաձայնություններն անդրադարձ ունեն նաեւ այն հարցերին, որոնք առնչվում են Սիրիայի հայության անվտանգության հարցերին եւ որոնց վերաբերյալ քննարկումներ էի ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Սա ընդգծում է հայ-ռուսական հարաբերությունների ռազմավարական-դաշնակցային բնույթը: Մենք շարունակում ենք հետեւել Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին, շարունակում ենք մեր հումանիտար առաքելությունը եւ մեր աջակցությունը քաղաքացիական բնակչությանը»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը։

Yerevan /Mediamax/. Armenia and Russia have discussed cooperation in the Middle East.
The Russian MFA has said that Russian Deputy Foreign Minister and Presidential Special Envoy for the Middle East and Africa Mikhail Bogdanov received Armenian Ambassador in Russia Vardan Toghanyan at the Ambassador’s request.
“The parties have discussed relevant matters of Russian-Armenian foreign-policy interaction in the Middle East,” the Ministry said in a statement.
Since February 2019, Armenia deploys humanitarian deminers, doctors and specialists providing their security to Aleppo, Syria.
The transportation (and related logistics) of the Armenian mission to Syria is carried pit with the support of the Russian side.
On 24 October 2019, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the Sochi agreements on Syria concerned the security of Syria’s Armenian population as well.
“I am happy to say that the agreements on Syria, reached in Sochi, also concern the issues related to the security of Syrian Armenians as well, which I discussed with President of Russia Vladimir Putin. This highlights the strategic and allied nature of Armenia-Russia relations. We continue following the developments in Syria and providing assistance to civilian population, and we keep our humanitarian mission there,” said Pashinyan.