Արտգործնախարարը խոսել է արտահերթ ընտրությունների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ «թավշյա հեղափոխությունը ի ցույց դրեց Հայաստանի հասարակության, իր բոլոր շերտերի եւ ինստիտուտների քաղաքական հասունության եւ իրավագիտակցության նշանակալի բարձր մակարդակը»:
«Առանձնահատուկ կարեւոր է Հայաստանի երիտասարդության եւ կանաց ակնհայտ ակտիվ դերակատարությունը, ովքեր կանգնած էին հեղափոխության առաջնագծում: ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը վերջերս հատուկ անդրադարձավ երիտասարդության դերակատարությանը հայաստանյան իրադարձություններում, որոնք բնութագրեց որպես խաղաղ իշխանափոխության ֆանտաստիկ օրինակ: Հայ հասարակության ամուր աջակցությունը Հայաստանի վարչապետին եւ կառավարությանը եւ՛ ոգեշնչող է, եւ՛ պարտավորեցնող», - ասել է նախարարը հոկտեմբերի 15-ին ելույթ ունենալով Լյուքսեմբուրգում՝ Արեւելյան Գործընկերության նախարարական հանդիպմանը:
«Սեպտեմբերին Երեւան քաղաքի ավագանու ընտրությունները ցուցադրեցին շարունակական հանրային աջակցությունն ու մանդատը՝ տրված կառավարության եւ վարչապետի քաղաքական հիմքը հանդիսացող ուժին։ Արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ժողովրդական պահանջը սահմանում է Հայաստանում ներկայիս քաղաքական իրադրությունը. ընտրություններն ակնկալվում է անցկացնել 2018թ․ դեկտեմբերին։ Ինչպես ցույց տվեցին ավագանու ընտրությունները, իրապես ազատ եւ արդար ընդհանուր ընտրությունների անցկացումը հանդիսանում է այս կառավարության բացարձակ առաջնահերթությունն ու ամուր քաղաքական կամքը», - ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:

Глава МИД Армении заявил о важности предстоящих выборов
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что «бархатная революция показала зрелость и высокий уровень правосознания всех слоев и институтов армянского общества».
«Особенно важную роль сыграли молодежь и женщины, которые стояли на передовой революции. Недавно генсек ООН специально выделил роль молодежи в событиях в Армении, которые он охарактеризовал как «фантастический пример» мирной смены власти. Мощная поддержка премьер-министра и правительства армянским обществом воодушевляет и одновременно обязывает», - сказал министр 15 октября в Люксембурге на встрече министров иностранных дел стран-участниц Восточного партнерства.
«Выборы в городской совет Еревана подтвердили общественную поддержку и мандат, выданный премьер-министру и правительству. Требование народа о проведении внеочередных парламентских выборов определяет нынешнюю политическую ситуацию в Армении. Выборы ожидаются в декабре 2018 года. Как показали выборы в городской совет Еревана, свободные и справедливые выборы действительно являются абсолютным приоритетом нашего правительства», - отметил Зограб Мнацаканян.