Փաշինյան. Հայաստան ավելի շատ գալիս են, քան հեռանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վաչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հանրապետության հրապարակում հրավիրված հանրահավաքի ընթացքում ամփոփել է կառավարության գործունեության 100 օրը։
Մեդիամաքսն առանձնացրել է նրա ելույթի առավել ուշագրավ հատվածները։
Թեւակոխել ենք տնտեսական հաղթանակների շրջան
Հետհեղափոխական առաջին ամսում՝ հունիսին, գրանցվել է 9,6% տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ, իսկ տարվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 8,9% է, ուստի, կան բոլոր հիմքերը պնդելու, որ Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը շարունակելու է աճել։
Իմ՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո ամենակարեւոր արդյունքը՝ Հայաստան ավելի շատ գալիս են, քան հեռանում են։ Սա կարելի է համարել արտագաղթի կանխման առաջին եւ շատ կարեւոր փուլ:
Այս տարվա մայիսի 10-ից օգոստոսի 14-ը ընկած ժամանակահատվածում Հայաստան է ժամանել 29 986-ով ավելի շատ մարդ, քան մեկնել է։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում մեկնածների թիվը եկածների թիվը գերազանցել է շուրջ 6000-ով։
Վերջին երեք ամսում Հայաստան է եկել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 34 000-ով ավելի օտարերկրացի։ Սա, ըստ էության, նշանակում է ներդրումային եւ զբոսաշրջության հետաքրքրության աճ։
Երեւանում եւ ՀՀ բազմաթիվ այլ քաղաքներում անշարժ գույքի գներն աճել են շուրջ 20%-ով: Սա նշանակում է, որ մեր հայրենակիցները  ոչ միայն գալիս են որպես տուրիստ, այլեւ բնակարաններ են գնում։
Այսօր պաշտոնապես ասում եմ, որ դուրս գնացած գումարների համեմատ եկել է մոտ 116 մլրդ-ով ավելի շատ գումար, իսկ ՀՀ բանկերում ավանդներն ավելացել են 116 մլրդ դրամով՝ մոտ 250 մլն դոլարով։
Վերջին երեք ամսում ՀՀ բանկերի վարկային պորտֆելն աճել է 99 մլրդ դրամով։
Օգոստոսի 1-ի դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է այնքան միրգ եւ բանջարեղեն, որքան նախորդ ամբողջ տարին՝ միասին վերցրած։
Վերջին երեք ամսվա ընթացքում հարկային մարմինները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հավաքագրել են 28,8 մլրդ դրամով ավելի գումար, ընդ որում՝ գերավճարների թիվը պակասեցվել է 26 մլրդ դրամով:
Ընդհանուր առմամբ, այս թվերը մի բան են նշանակում, որ Հայաստանում թեւակոխել ենք տնտեսական հաղթանակների ժամանակաշրջան։
Տնտեսական հավասար հնարավորություններ
Տնտեսական համակարգում լրջագույն հաջողություններ ենք ունենալու։ Այն մոդելը, որ ունենք, ցանկանում ենք փոխել։
Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներն ունենալու են տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու միեւնույն հնարավորությունները եւ ազատությունները։
Մենք վերացրել ենք տնտեսական մենաշնորհները, եւ բոլորն ազատ են բիզնես անել։ Կառավարությունն իրենից կախված ամեն ինչ անելու է, որ այդ հնարավորությունը կիրառելի լինի։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակվելու է
Մեր կառավարության 100-օրյա գործունեության ամենահիշարժան ձեռքբերումներից մեկը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է։ Մենք հերթով բացահայտում ենք Հայաստանի բոլոր թալանչիներին, եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր կարեւորագույն խնդիրը ոչ թե բանտերը լցնելն է, այլ գումարները պետական բյուջե վերադարձնելը։
Այսօր ավելի բարձր են հնչում տեսակետներ, որ մեր դատավորների մի զգալի մասը երկար տարիներ սպասարկել է կոռուպցիոն համակարգին, որ բազմաթիվ դատավորներ հենց իրենք եղել են այդ համակարգի մաս եւ այս իմաստով անվստահությունը դատական  մարմինների նկատմամբ շարունակում է շատ խորը մնալ։ Սա շատ նուրբ թեմա է եւ մենք չպետք է տրվենք դատական իշխանության գործերին խառնվելու գայթակղությանը, եւ ես հրաժարվելու եմ դատական իշխանությանը հրահանգներ տալու արատավոր պրակտիկայից։
Քաղաքացիական պատերազմի մասին
Կան մարդիկ, որ խոսում են, թե Հայաստանում քաղաքացիական պատերազմ կարող է լինել:
Եթե որեւէ մեկը սրանից հետո քաղաքացիական պատերազմով սպառնաց, իրենով Ազգային անվտանգության ծառայությունն է զբաղվելու։ Խորհուրդ եմ տալիս բոլորին խոսելուց առաջ մտածել:
ԼՂ խնդրի լուծողը ժողովուրդն է
Ես Լեռնային Ղարաբաղի հարցով դեռ ոչ մի բան չեմ բանակցել: Արցախի անունից պետք է բանակցի Արցախի Հանրապետությունը, իսկ ես բանակցում եմ ՀՀ-ի անունից:
Բայց մենք նաեւ պատերազմ չենք ուզում, մենք իսկապես պատրաստ ենք խաղաղ բանակցությունների, բայց նա, ով փորձում է ինձ վրա որեւէ կասկած գցել, չի հասկանում, որ Ղարաբաղի հարցի լուծող-չլուծողը ոչ թե կառավարությունն է, այլ ժողովուրդը:
Եթե բանակցային գործընթացի արդյունքում կլինի կարգավորման մի տարբերակ, որի շուրջ կարելի է խոսել, ես կգամ ու կկանգնեմ այստեղ, բոլոր մանրամասնություններով կներկայացնեմ, եւ դուք կորոշեք՝ գնում ենք, թե չենք գնում:
Հայ-ռուսական կապերն ավելի են լավանալու
Ծիծաղելի է այն գնահատականը, թե հայ-ռուսական հարաբերություները վատ մակարդակի վրա են: Ես երկու անգամ հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ եւ երեք անգամ՝ հեռախոսազրույց:
Կարող եմ միանշանակ ասել, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները ոչ միայն վատ չեն, այլեւ գնալով ավելի ու ավելի լավանալու են:
Մենք ասել ենք, որ արտաքին քաղաքական ռեւերենսներ չեն լինելու, եւ նպատակներից մեկը հայ-ռուսական հարաբերությունները խորացնելն:
Շուտով կտեղեկացնենք հայ-ռուսական համատեղ հումանիտար նախագծի մասին: Դա լինելու է մի համագործակցություն, որը նախադեպ չի ունեցել եւ լինելու է կոնկրետ ապացույցը, որ գնում ենք մեր հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ:
Մարտի 1-ի գործը բացահայտված է
Ըստ էության, կարող ենք ասել, որ մարտի 1-ի գործն ամբողջ ծավալով բացահայտված է:
Բացառում եմ, որ որեւէ մեկը կխուսափի Մարտի 1-ի տասը քաղաքացիներին սպանելու եւ ՀՀ-ում պետական հեղաշրջում իրականացնելու պատասխանատվությունից:
Սահմանադրական փոփոխություններ կկատարվեն
Հայաստանում մինչեւ մայիս պետք է տեղի ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ներկայիս սահմանադրական հնարավորություններով ես՝ որպես վարչապետ, պետք է հրաժարական տամ եւ խորհրդարանը պետք է երկու անգամ անընդմեջ չընտրի նոր վարչապետ, որից հետո պետք է տեղի ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Հիմա նրանք մտածում են, թողենք, հրաժարական տան, հետո արագ, թաքուն կընտրենք նոր վարչապետ: Բայց քանի որ չեն հասկանում՝ ինչ է կատարվում Հայաստանում, մենք կնախաձեռնենք Սահմանադրական փոփոխություններ, որի իմաստը կլինի հետեւյալը՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կարող են տեղի ունենալ ոչ միայն վարչապետի հրաժարականի պայմաններում, այլեւ խորհրդարանն ինքը կարող է որոշում կայացնել ինքնալուծարման մասին:

Yerevan/Mediamax/. Today Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has summed up his first 100 days in the office at the rally at Republic Square in Yerevan.
We have selected the most noteworthy parts from his speech.
The stage of economic achievements
The first post-revolution month – June – saw the economic activity index at 9.6%, while the index for 2018 overall made 8.9%. Therefore, there are grounds to claim that the economic activity indicators will continue to climb higher.
The most important achievement since I took office is that more people arrive in Armenia than leave the country. We can consider is the first and most significant step towards preventing emigration.
Between May 10 and August 14, the number of arrivals exceeded the number of departures by 29 986. If we make a comparison with the data for the same period in 2017, the number of people leaving Armenia exceeded the number of arrivals by 6000.
Moreover, 34 000 more tourists have visited Armenia over the last three months than in the same period last year. That means that the interest of foreign investors and travelers towards Armenia is growing.
The real estate prices in Yerevan and many other cities of Armenia have risen by around 20%. As you can see, our compatriots arrive not only for sightseeing, but to purchase real estate.
I state officially that the amount of funds coming into Armenia exceeded the index of capital outflow by 116 billion, while the deposits in Armenia banks have seen an increase of AMD 116 billion (around USD 250 000).
The loan portfolio of Armenian banks has grown by AMD 99 billion over the last three months.
As of August 1, Armenia exported the same volume of fruit and vegetables as in the entire 2017.
With comparison of the same periods, tax agencies collected AMD 28.8 billion more, while overpayment dropped by AMD 26bn.
In general, all these numbers mean that Armenia has entered the stage of economic achievements.
Equal economic opportunities
We want to change the current model of economy and we are certain there will be significant achievements.
All Armenian citizens will have equal opportunities for economic activities.
We have abolished all economic monopolies, so everyone can do business freely. The government will do everything so that people can use this opportunity.
The people will settle the Karabakh conflict
I have not negotiated anything yet in Karabakh conflict settlement. Artsakh will speak on its own behalf and I will speak on behalf of Armenia.
We do not want a war. We are ready to conduct real peace talks. But whoever tries to cast a doubt on me in terms of negotiating does not understand that it is not the government, but the people that will settle the Karabakh conflict.
If the peace talks give an option for settlement that we can discuss, we will discuss it together in detail and you will decide if we should take it.
Armenia-Russia ties are strengthening
I find it funny that some people claim Armenian-Russian relations are not good at the moment. I had two meetings and three phone calls with Russian President Vladimir Putin and I can state that the ties between our countries are strengthening.
As we promised, there are no drastic turns in Armenia’s foreign policy and we are expanding ties with Russia.
Soon we will announce a joint humanitarian initiative. It will be an unprecedented collaboration and a proof that we are taking relations with Russia to a new level.
Constitutional amendments
Armenia is to hold snap parliamentary elections until May 2019. Current laws indicate that Prime Minister has to resign and the parliament has to fail twice to elect a new one for snap elections to be held.
Some political powers might consider letting me resign and secretly deciding to elect someone else Prime Minister. They are failing to understand the situation in Armenia, so we will suggest amendments to the Constitution that will make it possible to hold snap elections not only when Prime Minister resigns, but also if the parliament decides to dissolve.