Փաշինյան. Հայաստան ավելի շատ գալիս են, քան հեռանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վաչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հանրապետության հրապարակում հրավիրված հանրահավաքի ընթացքում ամփոփել է կառավարության գործունեության 100 օրը։
Մեդիամաքսն առանձնացրել է նրա ելույթի առավել ուշագրավ հատվածները։
Թեւակոխել ենք տնտեսական հաղթանակների շրջան
Հետհեղափոխական առաջին ամսում՝ հունիսին, գրանցվել է 9,6% տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ, իսկ տարվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 8,9% է, ուստի, կան բոլոր հիմքերը պնդելու, որ Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը շարունակելու է աճել։
Իմ՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո ամենակարեւոր արդյունքը՝ Հայաստան ավելի շատ գալիս են, քան հեռանում են։ Սա կարելի է համարել արտագաղթի կանխման առաջին եւ շատ կարեւոր փուլ:
Այս տարվա մայիսի 10-ից օգոստոսի 14-ը ընկած ժամանակահատվածում Հայաստան է ժամանել 29 986-ով ավելի շատ մարդ, քան մեկնել է։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում մեկնածների թիվը եկածների թիվը գերազանցել է շուրջ 6000-ով։
Վերջին երեք ամսում Հայաստան է եկել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 34 000-ով ավելի օտարերկրացի։ Սա, ըստ էության, նշանակում է ներդրումային եւ զբոսաշրջության հետաքրքրության աճ։
Երեւանում եւ ՀՀ բազմաթիվ այլ քաղաքներում անշարժ գույքի գներն աճել են շուրջ 20%-ով: Սա նշանակում է, որ մեր հայրենակիցները  ոչ միայն գալիս են որպես տուրիստ, այլեւ բնակարաններ են գնում։
Այսօր պաշտոնապես ասում եմ, որ դուրս գնացած գումարների համեմատ եկել է մոտ 116 մլրդ-ով ավելի շատ գումար, իսկ ՀՀ բանկերում ավանդներն ավելացել են 116 մլրդ դրամով՝ մոտ 250 մլն դոլարով։
Վերջին երեք ամսում ՀՀ բանկերի վարկային պորտֆելն աճել է 99 մլրդ դրամով։
Օգոստոսի 1-ի դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է այնքան միրգ եւ բանջարեղեն, որքան նախորդ ամբողջ տարին՝ միասին վերցրած։
Վերջին երեք ամսվա ընթացքում հարկային մարմինները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հավաքագրել են 28,8 մլրդ դրամով ավելի գումար, ընդ որում՝ գերավճարների թիվը պակասեցվել է 26 մլրդ դրամով:
Ընդհանուր առմամբ, այս թվերը մի բան են նշանակում, որ Հայաստանում թեւակոխել ենք տնտեսական հաղթանակների ժամանակաշրջան։
Տնտեսական հավասար հնարավորություններ
Տնտեսական համակարգում լրջագույն հաջողություններ ենք ունենալու։ Այն մոդելը, որ ունենք, ցանկանում ենք փոխել։
Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներն ունենալու են տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու միեւնույն հնարավորությունները եւ ազատությունները։
Մենք վերացրել ենք տնտեսական մենաշնորհները, եւ բոլորն ազատ են բիզնես անել։ Կառավարությունն իրենից կախված ամեն ինչ անելու է, որ այդ հնարավորությունը կիրառելի լինի։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակվելու է
Մեր կառավարության 100-օրյա գործունեության ամենահիշարժան ձեռքբերումներից մեկը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է։ Մենք հերթով բացահայտում ենք Հայաստանի բոլոր թալանչիներին, եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր կարեւորագույն խնդիրը ոչ թե բանտերը լցնելն է, այլ գումարները պետական բյուջե վերադարձնելը։
Այսօր ավելի բարձր են հնչում տեսակետներ, որ մեր դատավորների մի զգալի մասը երկար տարիներ սպասարկել է կոռուպցիոն համակարգին, որ բազմաթիվ դատավորներ հենց իրենք եղել են այդ համակարգի մաս եւ այս իմաստով անվստահությունը դատական  մարմինների նկատմամբ շարունակում է շատ խորը մնալ։ Սա շատ նուրբ թեմա է եւ մենք չպետք է տրվենք դատական իշխանության գործերին խառնվելու գայթակղությանը, եւ ես հրաժարվելու եմ դատական իշխանությանը հրահանգներ տալու արատավոր պրակտիկայից։
Քաղաքացիական պատերազմի մասին
Կան մարդիկ, որ խոսում են, թե Հայաստանում քաղաքացիական պատերազմ կարող է լինել:
Եթե որեւէ մեկը սրանից հետո քաղաքացիական պատերազմով սպառնաց, իրենով Ազգային անվտանգության ծառայությունն է զբաղվելու։ Խորհուրդ եմ տալիս բոլորին խոսելուց առաջ մտածել:
ԼՂ խնդրի լուծողը ժողովուրդն է
Ես Լեռնային Ղարաբաղի հարցով դեռ ոչ մի բան չեմ բանակցել: Արցախի անունից պետք է բանակցի Արցախի Հանրապետությունը, իսկ ես բանակցում եմ ՀՀ-ի անունից:
Բայց մենք նաեւ պատերազմ չենք ուզում, մենք իսկապես պատրաստ ենք խաղաղ բանակցությունների, բայց նա, ով փորձում է ինձ վրա որեւէ կասկած գցել, չի հասկանում, որ Ղարաբաղի հարցի լուծող-չլուծողը ոչ թե կառավարությունն է, այլ ժողովուրդը:
Եթե բանակցային գործընթացի արդյունքում կլինի կարգավորման մի տարբերակ, որի շուրջ կարելի է խոսել, ես կգամ ու կկանգնեմ այստեղ, բոլոր մանրամասնություններով կներկայացնեմ, եւ դուք կորոշեք՝ գնում ենք, թե չենք գնում:
Հայ-ռուսական կապերն ավելի են լավանալու
Ծիծաղելի է այն գնահատականը, թե հայ-ռուսական հարաբերություները վատ մակարդակի վրա են: Ես երկու անգամ հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ եւ երեք անգամ՝ հեռախոսազրույց:
Կարող եմ միանշանակ ասել, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները ոչ միայն վատ չեն, այլեւ գնալով ավելի ու ավելի լավանալու են:
Մենք ասել ենք, որ արտաքին քաղաքական ռեւերենսներ չեն լինելու, եւ նպատակներից մեկը հայ-ռուսական հարաբերությունները խորացնելն:
Շուտով կտեղեկացնենք հայ-ռուսական համատեղ հումանիտար նախագծի մասին: Դա լինելու է մի համագործակցություն, որը նախադեպ չի ունեցել եւ լինելու է կոնկրետ ապացույցը, որ գնում ենք մեր հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ:
Մարտի 1-ի գործը բացահայտված է
Ըստ էության, կարող ենք ասել, որ մարտի 1-ի գործն ամբողջ ծավալով բացահայտված է:
Բացառում եմ, որ որեւէ մեկը կխուսափի Մարտի 1-ի տասը քաղաքացիներին սպանելու եւ ՀՀ-ում պետական հեղաշրջում իրականացնելու պատասխանատվությունից:
Սահմանադրական փոփոխություններ կկատարվեն
Հայաստանում մինչեւ մայիս պետք է տեղի ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ներկայիս սահմանադրական հնարավորություններով ես՝ որպես վարչապետ, պետք է հրաժարական տամ եւ խորհրդարանը պետք է երկու անգամ անընդմեջ չընտրի նոր վարչապետ, որից հետո պետք է տեղի ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Հիմա նրանք մտածում են, թողենք, հրաժարական տան, հետո արագ, թաքուն կընտրենք նոր վարչապետ: Բայց քանի որ չեն հասկանում՝ ինչ է կատարվում Հայաստանում, մենք կնախաձեռնենք Սահմանադրական փոփոխություններ, որի իմաստը կլինի հետեւյալը՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կարող են տեղի ունենալ ոչ միայն վարչապետի հրաժարականի պայմաններում, այլեւ խորհրդարանն ինքը կարող է որոշում կայացնել ինքնալուծարման մասին:

Пашинян: больше людей приезжают в Армению, чем уезжают из нее - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня на митинге на Площади Республики премьер-министр Армении Никол Пашинян подвел итоги 100 дней деятельности правительства.
Медиамакс выделил наиболее примечательные отрывки из его выступления.
Мы вступили в период экономический побед
За первый постреволюционный месяц в июне показатель экономической активности составил 9,6%, а показатель экономической активности за год –  8,9%, следовательно, есть все основания утверждать, что показатель экономической активности Армении продолжит расти.
После моего избрания на пост премьер-министра самым важным достижением является то, что больше людей приезжают в Армению, чем уезжают из нее. Это можно считать первым и очень важным этапом предотвращения эмиграции.
В этом году с 10 мая по 14 августа в Армению прибыло на 29 986 больше человек, чем уехало. В тот же период за прошлый год число уезжающих превысило число прибывающих приблизительно на 6000 человек.
За последние три месяца по сравнению с тем же периодом прошлого года в Армению прибыло на 34 000 больше иностранцев. Это, по сути, означает рост инвестиционной и туристической заинтересованности.
В Ереване и во многих других городах Армении цены на недвижимость выросли на 20%. Это означает, что наши соотечественники приезжают не только как туристы, но и покупают квартиры.
Сегодня официально заявляю, что по сравнению с выведенными из страны средствами в Армению поступило на 116 млрд драмов больше денег, а в банках Армении кредиты увеличились на 116 млрд драмов – около 250 млн долларов.
За последние три месяца кредитный портфель армянских банков вырос на 99 млн драмов.
По данным на 1 августа из Армении было экспортировано столько фруктов и овощей, сколько за последний весь год вместе взятый.
За последние три месяца налоговые органы по сравнению с тем же периодом прошлого года собрали на 28,8 млрд драмов больше, при этом число переплат снизилось на 26 млрд драмов.
В общей сложности, эти цифры означают одно: мы вступили в новый период экономических побед в Армении.
Равные экономические возможности
В экономической системе у нас будут серьезнейшие успехи. Мы хотим изменить имеющуюся модель.
У всех граждан Армении будут одинаковые возможности и свободы для того, чтобы заниматься экономической деятельностью.
Мы упразднили экономические монополии, и все свободны в ведении бизнеса. Правительство сделает все от себя зависящее, чтобы эта возможность была прикладной.
Урегулирование нагорно-карабахского конфликта
Я еще не вел переговоры по вопросу Нагорного Карабаха. От имени Арцаха переговоры должна вести Республика Арцах, а я веду переговоры от имени Армении.
Но мы также не хотим войны, мы действительно готовы к мирным переговорам, но тот, кто пытается бросить на меня тень сомнения, не понимает, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта не за правительством, а за народом.
Если в результате переговорного процесса будет вариант урегулирования, который можно обсудить, я приду и встану здесь, со всеми подробностями представлю, и вы решите – идем ли мы на этот шаг или нет.
Армяно-российские связи улучшатся
Смешна та оценка, согласно которой армяно-российские отношения находятся на низком уровне. Я дважды провел встречу с президентом России Владимиром Путиным и трижды провел телефонную беседу.
Могу однозначно заявить, что армяно-российские отношения не только в хорошем состоянии, но и со временем станут все лучше и лучше.
Мы говорили, что во внешней политике не будет реверансов, и одна из целей заключается в углублении армяно-российских отношений.
В скором времени мы сообщим об армяно-российском гуманитарном проекте. Это будет беспрецедентное сотрудничество, и проект послужит конкретным доказательством, что мы движемся по пути поднятия наших отношений на новый уровень.
В Конституцию будут внесены изменения
В Армении до мая должны пройти внеочередные парламентские выборы. В соответствии с действующей Конституцией я как премьер-министр должен подать в отставку и парламент должен два раза подряд не избрать нового премьера, после чего пройдут внеочередные парламентские выборы.
Сейчас они думают, позволим им, пусть подадут в отставку, а после быстро, тайком изберем нового премьера. Но поскольку они не понимают, что творится в Армении, мы проведем конституционные реформы, смысл которых будет в следующем: внеочередные парламентские выборы могут пройти не только в условиях отставки премьер-министра, но и парламент сам может принять решение о самороспуске.