Փաշինյանն առաջարկում է նոր ընտրություններն անցկացնել մեկ տարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ նոր կառավարությունն առաջարկում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնել մեկ տարվա ընթացքում:
«Անկեղծ ասած, ընտրությունները հենց հիմա անցկացնելը մեր քաղաքական թիմին ամենաձեռնտու տարբերակն է, որովհետև մեր կազմակերպած եւ առաջնորդած թավշյա հեղափոխության ոգեւորությունը գտնվում է իր գագաթնակետին, եւ որեւէ կասկած չկա, որ ընտրություններն այսօր անցկացնելու դեպքում մեր քաղաքական թիմը կհաղթի բացարձակ մեծամասնությամբ:
Սակայն, եթե մենք առաջնորդվենք այս տրամաբանությամբ, կնշանակի, որ իշխանությունը երկրում փոխվել է, իսկ բովանդակությունը՝ ոչ: Դա կնշանակի, որ իշխանությանն առաջ է մղում բացառապես իշխանությունը պահելու մոլուցքը, իսկ ընտրություններն անցկացվում են մի պայմաններում, երբ ժողովուրդն ընտրական համակարգի միջոցով իշխանությունը փոխելու իրական հնարավորություն չունի՝ հետհեղափոխական էյֆորիկ մթնոլորտի պատճառով»,- հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ մեկ տարվա ընթացքում ընտրությունների անցկացումը թույլ կտա «ոչ միայն էականորեն բարելավել ընտրական համակարգը, այլեւ հնարավորություն կընձեռի քաղաքական մյուս ուժերին դուրս գալ ցայտնոտի վիճակից եւ ընտրական նախապատրաստություններ տեսնել»:
«Բացի այդ, այս ժամանակացույցը քաղաքացիներին հնարավորություն կտա
կատարել տեղեկացված ընտրություն (informed decision)՝ հիմնվելով գործող կառավարության եւ իշխող թիմի արդյունքների վրա»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Ընտրական օրենսգիրքը ենթարկվելու է լրջագույն փոփոխությունների, իսկ ընտրությունների թափանցիկությունը երաշխավորելու համար կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որում կընդգրկվեն ԱԺ բոլոր խմբակցությունների, արտախորհրդարանական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները:

Пашинян предлагает провести выборы в течение года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что новое правительство предлагает провести внеочередные парламентские выборы в течение года.
«Честно говоря, проведение выборов прямо сейчас – это самый выгодный для нашей политической команды вариант, поскольку воодушевление от организованной и направленной нами бархатной революции находится на своем пике, и нет никаких сомнений, что в случае проведения выборов сегодня наша политическая команда выиграет с абсолютным большинством.
Однако если мы будем руководствоваться этой логикой, это будет означать, что власть в стране поменялась, а содержание – нет. Это будет означать, что властью движет исключительно мания удержания власти, а выборы проводятся в условиях, когда у народа нет реальной возможности изменить власть посредством избирательной системы из-за постреволюционной атмосферы эйфории»,- заявил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, проведение выборов в течение года позволит «не только значительно улучшить избирательную систему, но и даст возможность остальным политическим силам выйти из цейтнота и подготовиться к выборам».
«Кроме того, этот график позволит гражданам делать взвешенное решение (informed decision), основываясь на результатах действующего правительства и правящей команды»,- отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что Избирательный кодекс будет подвергнут серьезным изменениям, а для обеспечения прозрачности выборов будет создана рабочая группа, в которую войдут все фракции Национального собрания, представители внепарламентских сил и гражданского общества.