Հայաստանի նախագահն ու վարչապետը կայցելեն Վրաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական կուրսը շարունակում է մնալ նույնը։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԱԳՆ խոսնակը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգային մի շարք հարցեր։
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում նախատեսված է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով փոխօգնական Բրիջիթ Բրինքի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան։
«Մայիսի 27-28-ին Հայաստան կայցելի Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը, իսկ մայիսի 28-ի միջոցառումների կապակցությամբ Սփյուռքից սպասում ենք բազմաթիվ հյուրերի»,- հայտնել է Տիգրան Բալայանը։
Մայիսի 25-ից 26-ը նախատեսված է Հայաստանի նախագահի այցը Վրաստան՝ մասնակցելու Վրաստանի անկախության հռչակման 100-ամյակի միջոցառումներին։
Մայիսի 30-ից 31-ը կայանալու է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցելությունը Վրաստան։
Խոսելով ԼՂ հակամարտության բանակցություններին Արցախի մասնակցության մասին մասին՝ Տիգրան Բալայանն ասել է.
«Նոր բան չէ, որ մենք պնդում ենք Արցախի մասնակցությունը, դա տարիներ շարունակ ասել ենք: Պարզապես այժմ իրողություններ են փոխվել եւ այդ մասին տարբեր ձեւաչափերով խոսվել է, որը ենթադրում է Արցախի ավելի շատ ներգրավվում բանակցային գործընթացում»։
ԱԳՆ խոսնակն ասել է, որ այս պահին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն չկա։

Президент и премьер-министр Армении посетят Грузию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян заявил сегодня, что внешнеполитический курс Армении продолжает оставаться прежним.
Выступая на брифинге в Ереване, Тигран Балаян представил ряд вопросов внешнеполитической повестки Армении.
В ходе ближайшей недели планируется визит в Армению заместителя помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Бриджит Бринк.
«27-28 мая в Армению прибудет министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан, а в связи с мероприятиями 28 мая мы ждем множество гостей из Диаспоры»,- сообщил Тигран Балаян.
25-26 мая запланирован визит президента Армении в Грузию для участия в мероприятиях, посвященных 100-летию провозглашения независимости Грузии.
30-31 мая состоится официальный визит  премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Грузию.
Говоря об участии Арцаха в переговорах по урегулированию карабахского конфликта, Тигран Балаян заявил:
«Мы настаиваем на участии Арцаха в переговорах уже долгие годы, это не новость. Просто сейчас изменились реалии, и об этом говорилось в разных форматах, что предполагает большую вовлеченность Арцаха в переговорный процесс».
Тигран Балаян сообщил, что на данный момент нет договоренности о встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана.