ՌԴ-ն չեզոք դիրք է զբաղեցնում, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Վարչապետի «ժողովրդական թեկնածու» Նիկոլ Փաշինյանը այսօր Հանրապետության հրապարակում կայացած հանրահավաքում հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն պարտավոր է հրատապ կապիտուլացիա ստորագրել եւ ընդունել ժողովրդական հեղափոխության հաղթանակը:
Մեկնաբանելով վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի հրաժարականի թեման` Փաշինյանը շեշտել է, որ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո Հայաստանում կառավարություն չկա, իսկ դա նշանակում է, որ հրաժարականի խնդիր էլ գոյություն չունի:
Նրա խոսքով, Կարեն Կարապետյանը փորձել է համոզել ուժային կառույցների ղեկավարներին արտակարգ դրություն մտցնել Հայաստանում, սակայն դա անիմաստ կլինի, որովհետեւ ժողովուրդը նույն վայրկյանին կվերացնի այդ որոշումը:
Փաշինյանի խոսքով, այսօր նա հանդիպել է պաշտոնական Մոսկվայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին եւ հավաստիացումներ ստացել, որ Ռուսաստանն ընդունում է ժողովրդական հեղափոխության հաղթանակը եւ չեզոք դիրք է զբաղեցնում:
Նա կրկին շեշտել է, որ պատրաստ է բանակցություններին, որոնք կվերաբերեն իշխանության անցնցում փոխանցմանը եւ անցումային կառավարության ձեւավորմանը: Փաշինյանի խոսքով, ՀՀԿ մի շարք պատգամավորներ իր հետ հանդիպման ընթացքում պատրաստակամություն են հայտնել քվեարկել իր օգտին Ազգային ժողովում:
Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրեց բոլոր ներկաներին վաղը ժամը 12-ին կրկին մասնակցել քայլերթին, իսկ երեկոյան ժամը 19-ին նորից հավաքվել Հանրապետության հրապարակում կայանալիք “հաղթական հանրահավաքին”:

Россия занимает нейтральную позицию, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На состоявшемся сегодня на площади Республики митинге "народный кандидат” в премьер-министры Армении Никол Пашинян объявил, что РПА обязана подписать срочную капитуляцию и признать победу народной революции.
Комментируя тему отставки и.о. премьер-министра Карена Карапетяна, Пашинян подчеркнул, что после отставки Сержа Саргсяна в Армении нет правительства, а это означает, что проблемы отставки нет.
По его словам, Карен Карапетян пытался убедить руководителей силовых структур ввести чрезвычайное положение в Армении, однако это будет бессмысленно, поскольку народ в ту же секунду отменит это решение.
По словам Пашиняна, сегодня он встретился с высокопоставленными представителями официальной Москвы и получил заверения, что Россия признает победу народной революции и занимает нейтральную позицию.
Он вновь подчеркнул, что готов к переговорам, которые будут касаться передачи власти без потрясений и формированию переходного правительства. По словам Пашиняна, ряд депутатов РПА в ходе встречи с ним выразили готовность проголосовать за него в Национальном собрании.
Никол Пашинян пригласил всех присутствующих завтра в 12:00 снова принять участие в шествии, а вечером в 19:00 вновь собраться на «победный митинг» на площади Республики.