Մահմուդ Աբասը Երուսաղեմի հայկական թաղամասի վերաբերյալ անորոշ պատասխան է տվել
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը այսօր Ստրասբուրգում հայտարարել է, որ «բոլոր մոնոթեիստական կրոնները իրավունք ունեն ազատորեն իրականացնել իրենց ծեսերը Երուսաղեմում, որը Պաղեստինյան պետության մայրաքաղաքն է»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին Մահմուդ Աբասը հայտնել է ԵԽԽՎ նիստի ժամանակ` պատասխանելով հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ Երուսաղեմի հայկական թաղամասի հանդեպ պաղեստինյան իշխանությունների դիրքորոշման մասին հարցին:
Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի, պաղեստինյան ինքնավարության ղեկավարի պատասխանն «անորոշ» էր:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2000թ. ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դեմ է Երուսաղեմի հայկական եւ քրիստոնեական թաղամասերի բաժանմանը:
2000թ. օգոստոսին, Քեմփ-Դեվիդում կայացած բանակցությունների ձախողումից հետո, Յասեր Արաֆաթը հերքել էր իսրայելյան հաղորդագրությունները այն մասին, թե ինքը համաձայնվել էր Իսրայելի հսկողության տակ թողնել Երուսաղեմի Հայկական թաղամասը:
Այն ժամանակ Արաֆաթը պաղեստինյան Al-Ayyam թերթին ասել էր. «Հայկական թաղամասը մեզ է պատկանում. մենք ու հայերը մեկ ժողովուրդ ենք»: 2002թ. հոկտեմբերին Արաֆաթը Լոնդոնում լույս տեսնող արաբական Al-Hayat թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել էր. «Իսրայելը ուզում էր վերահսկել Երուսաղեմի հայկական թաղամասը, իսկ ես ասացի նրանց, որ երբեք չեմ դավաճանի հայերին»:

Махмуд Абасс дал неопределенный ответ ответ на вопрос об Армянском квартале Иерусалима - Mediamax.am
5740 просмотров
Махмуд Абасс дал неопределенный ответ ответ на вопрос об Армянском квартале Иерусалима
Глава Палестинской автономии Махмуд Абасс
Фото: http://www.hurriyetdailynews.com
Ереван/Медиамакс/. Глава Палестинской автономии Махмуд Абасс заявил сегодня в Страсбурге, что «все монотеистические религии имеют право свободно проводить свои ритуалы в Иерусалиме, который является столицей Палестинского государства».
Как сообщает Медиамакс, об этом Махмуд Абасс заявил на заседании ПАСЕ, отвечая на вопрос члена армянской делегации Наиры Зограбян о позиции палестинских властей в отношении статуса Армянского квартала Иерусалима.
На взгляд Наиры Зограбян, ответ главы Палестинской автономии был «неопределенным».
Медиамакс напоминает, что в конце 2000 года министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что Ереван выступает против разделения Армянского и Христианского кварталов Иерусалима.
В августе 2000 года глава Палестинской автономии Ясир Арафат опроверг сообщения израильских источников о том, что он согласился на то, чтобы армянский квартал Иерусалима остался под контролем Израиля. Арафат заявил тогда в интервью палестинской газете Al-Ayyam: «Армянский квартал принадлежит нам, мы и армяне - один народ». А в октябре 2002 года Ясир Арафат сказал в интервью издающейся в Лондоне арабской газете Al-Hayat: «Израиль хотел контролировать Армянский квартал Иерусалима, и я сказал им, что никогда не предам армян».