Հայաստանում ներդրումների համար լավ ժամանակ է, ասել է վարչապետը - Mediamax.am
ՀՀ կառավարության հաղորդագրության համաձայն՝ Կարեն Կարապետյանը եւ Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին քննարկել են տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
«Լիբանանյան ընկերությունները կարող են օգտագործել մեր հարթակն առավել լայն շուկաներ մուտք գործելու համար՝ հաշվի առնելով մեր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, Իրանի հետ սահմանին ազատ տնտեսական գոտին եւ ԵՄ հետ GSP+ առեւտրային ռեժիմը: Առհասարակ, այժմ լավ ժամանակ է Հայաստան գալու եւ մեր երկրում ներդրում կատարելու առումով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետն առաջարկել է դիտարկել նաեւ համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու հնարավորությունը՝ թեթեւ արդյունաբերության, ոսկերչության, դեղագործության եւ գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Սաադ Հարիրին էլ ընդգծել է, որ Լիբանանը նույնպես լավ վայր է ներդրումներ իրականացնելու համար, մասնավորապես՝ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության համատեքստում:
Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է նաեւ ուսումնասիրել հայ-լիբանանյան ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը, ինչպես նաեւ նշել, որ հայկական կողմը պատրաստ է կիսվելու արեւային էներգետիկայի ոլորտում իր փորձով:

Сейчас хорошее время для инвестиций в Армению, заявил премьер - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня стартовал двухдневный официальный визит премьер-министра Армении Карена Карапетяна в Ливан.
Согласно сообщению пресс-службы правительства Армении, Карен Карапетян и премьер-министр Ливана Саад Харири обсудили перспективы развития экономического сотрудничества.
«Учитывая членство Армении в ЕАЭС, свободную экономическую зону на границе с Ираном и торговый режим GSP+ с ЕС, ливанские компании могут воспользоваться нашей платформой, чтобы выходить на более широкие рынки. В целом, сейчас хорошее время, чтобы инвестировать в нашу страну»,- отметил Карен Карапетян.
Премьер-министр Армении предложил рассмотреть возможность создания совместных предприятий в сфере легкой промышленности, ювелирного дела, фармацевтики и сельского хозяйства.
Саад Харири, в свою очередь, подчеркнул, что Ливан также является хорошей страной для инвестиций, в частности – в контексте сотрудничества государства и частного сектора.
Карен Карапетян предложил рассмотреть идею создания армяно-ливанского инвестиционного фонда, а также отметил, что армянская сторона готова поделиться своим опытом в сфере солнечной энергетики.