Հայաստանում ներդրումների համար լավ ժամանակ է, ասել է վարչապետը - Mediamax.am
ՀՀ կառավարության հաղորդագրության համաձայն՝ Կարեն Կարապետյանը եւ Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին քննարկել են տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
«Լիբանանյան ընկերությունները կարող են օգտագործել մեր հարթակն առավել լայն շուկաներ մուտք գործելու համար՝ հաշվի առնելով մեր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, Իրանի հետ սահմանին ազատ տնտեսական գոտին եւ ԵՄ հետ GSP+ առեւտրային ռեժիմը: Առհասարակ, այժմ լավ ժամանակ է Հայաստան գալու եւ մեր երկրում ներդրում կատարելու առումով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետն առաջարկել է դիտարկել նաեւ համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու հնարավորությունը՝ թեթեւ արդյունաբերության, ոսկերչության, դեղագործության եւ գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Սաադ Հարիրին էլ ընդգծել է, որ Լիբանանը նույնպես լավ վայր է ներդրումներ իրականացնելու համար, մասնավորապես՝ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության համատեքստում:
Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է նաեւ ուսումնասիրել հայ-լիբանանյան ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը, ինչպես նաեւ նշել, որ հայկական կողմը պատրաստ է կիսվելու արեւային էներգետիկայի ոլորտում իր փորձով:

It’s the “right time” for investments in Armenia, PM says - Mediamax.am
Karen Karapetyan and his Lebanese counterpart Saad Hariri discussed the prospects of the development of economic cooperation between the two countries.
“Lebanese companies can use our platform to enter larger markers, taking into consideration our membership in the Eurasian Economic Union, free economic zone at the border with Iran, GSP+ trade regime with the European Union. Overall it’s the right time to come to Armenia and make investments,” Karen Karapetyan said.
The Armenian PM proposed to observe the opportunity of establishing joint enterprises in sectors of light industry, jewelry manufacturing, pharmacy and agriculture.
Saad Hariri stressed that Lebanon is also a great place to make investments, particularly in the context of state-private sector cooperation.
Karen Karapetyan also offered to discuss the idea of creating Armenian-Lebanese investment foundation, as well as noted that the Armenian side is ready to share its experience in the sector of solar energy.