Ֆուկույամա. Պետության որակը Հայաստանի ամենամեծ խնդիրն է
Երեւան:Մեդիամաքս: Ամերիկացի գրող, փիլիսոփա եւ քաղաքագետ Ֆրենսիս Ֆուկույաման կարծում է, որ «Հայաստանի ամենամեծ խնդիրներից են պետական ինստիտուտները եւ պետության որակը»:
«Երկրի համար լրջագույն վտանգ են ներկայացնում կոռուպցիան եւ հովանավորչությունը: Ռուսաստանին հետ սերտ կապերը չեն օգնում լուծել այդ խնդիրները, քանի որ այնտեղ (Ռուսաստանում-խմբ.) եւս նույն համակարգն է գործում: Հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները կարող են առանցքային դեր խաղալ՝ ձեր երկիր բերելով այլընտրանքային արժեքներ, գաղափարներ եւ փորձառություն, ինչն, անկասկած, կնպաստի Ռուսաստանի ազդեցության հավասարակշռմանը»,- ասել է քաղաքագետը՝ The Armenian Interest վերլուծական կենտրոնին տված հարցազրույցում:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների եւ ռուսական ազդեցության մասին, Ֆրենսիս Ֆուկույաման ասել է.
«Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի՝ ընդլայնման եւ մերձավոր արտասահմանն իր վերահսկողության տակ պահելու քաղաքականությունը չի կարող բարենպաստ լինել Հայաստանի համար: Ի տարբերություն Վրաստանի, Հայաստանը փորձել է իրավիճակը կարգավորել Ռուսաստանի հետ ավելի մտերմանալու, այլ ոչ թե պարզապես Արեւմուտքի կողմը բռնելու միջոցով: Այս իմաստով ձեր երկիրն այնքան խոցելի չէ, ինչքան Վրաստանը: Եթե ԱՄՆ-ը դադարի հուսալի գործընկեր լինել, Վրաստանը խնդիրներ կունենա: Այս առումով դուք փոքր-ինչ ավելի պաշտպանված եք: Մյուս կողմից՝ Հայաստանը ավելի քիչ անկախ է: Դուք ընդունել եք Ռուսաստանի գլխավորած ծրագրերն ու համակարգերը, եւ հիմա երկիրը չունի Եվրոպայի հետ կապերն ընդլայնելու այնպիսի հնարավորություններ, ինչպիսիք ունի Վրաստանը»:

Fukuyama: quality of state is Armenia’s biggest problem
Yerevan/Mediamax/. American writer, philosopher and political scientist Francis Fukuyama thinks that "one of Armenia’s biggest problems is related to institutions and the quality of the state.”
“There is a lot of danger for Armenia in terms of corruption and patronage. Moreover, being close to Russia does not help solving these problems at all, because they have the same system there. In that respect, I believe that the representatives of the Armenian Diaspora may bring alternative values, ideas and practices to your country, which will certainly contribute to balancing Russia’s influence,” Fukuyama said in an interview to The Armenian Interest analytical center.
Touching upon Armenia’s relations with Russia and Russian influence, Francis Fukuyama said:
“Obviously, the general situation of Russia that is expanding and wanting to keep its near abroad under control has not been good for Armenia. Unlike Georgia, Armenia has tried to deal with this by getting closer to Russia rather than just taking the side of the West. So, in that sense, you are not as vulnerable as Georgia. If the United States does not turn out to be a reliable partner, they are going to be in a real trouble. In this regard, you have a little bit more protection. On the other hand, you also have less independence. You have accepted Russian-led projects and systems, so you do not have any possibilities to broaden your ties with Europe in a way that the country like Georgia does.”