Ֆուկույամա. Պետության որակը Հայաստանի ամենամեծ խնդիրն է
Երեւան:Մեդիամաքս: Ամերիկացի գրող, փիլիսոփա եւ քաղաքագետ Ֆրենսիս Ֆուկույաման կարծում է, որ «Հայաստանի ամենամեծ խնդիրներից են պետական ինստիտուտները եւ պետության որակը»:
«Երկրի համար լրջագույն վտանգ են ներկայացնում կոռուպցիան եւ հովանավորչությունը: Ռուսաստանին հետ սերտ կապերը չեն օգնում լուծել այդ խնդիրները, քանի որ այնտեղ (Ռուսաստանում-խմբ.) եւս նույն համակարգն է գործում: Հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները կարող են առանցքային դեր խաղալ՝ ձեր երկիր բերելով այլընտրանքային արժեքներ, գաղափարներ եւ փորձառություն, ինչն, անկասկած, կնպաստի Ռուսաստանի ազդեցության հավասարակշռմանը»,- ասել է քաղաքագետը՝ The Armenian Interest վերլուծական կենտրոնին տված հարցազրույցում:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների եւ ռուսական ազդեցության մասին, Ֆրենսիս Ֆուկույաման ասել է.
«Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի՝ ընդլայնման եւ մերձավոր արտասահմանն իր վերահսկողության տակ պահելու քաղաքականությունը չի կարող բարենպաստ լինել Հայաստանի համար: Ի տարբերություն Վրաստանի, Հայաստանը փորձել է իրավիճակը կարգավորել Ռուսաստանի հետ ավելի մտերմանալու, այլ ոչ թե պարզապես Արեւմուտքի կողմը բռնելու միջոցով: Այս իմաստով ձեր երկիրն այնքան խոցելի չէ, ինչքան Վրաստանը: Եթե ԱՄՆ-ը դադարի հուսալի գործընկեր լինել, Վրաստանը խնդիրներ կունենա: Այս առումով դուք փոքր-ինչ ավելի պաշտպանված եք: Մյուս կողմից՝ Հայաստանը ավելի քիչ անկախ է: Դուք ընդունել եք Ռուսաստանի գլխավորած ծրագրերն ու համակարգերը, եւ հիմա երկիրը չունի Եվրոպայի հետ կապերն ընդլայնելու այնպիսի հնարավորություններ, ինչպիսիք ունի Վրաստանը»:

Фукуяма: качество государства – самая большая проблема Армении
Ереван/Медиамакс/. Американский писатель, философ и политолог Фрэнсис Фукуяма считает, что «одна из самых больших проблем Армении связана с государственными институтами и качеством государства».
«Серьезную опасность для страны представляют коррупция и протекционизм. Тесные связи с Россией совсем не помогают решать эти вопросы, потому что у них там абсолютно такая же система. Представители армянской диаспоры могут сыграть ключевую роль, привнеся в вашу страну альтернативные ценности, идеи и практики, что, безусловно, поможет сбалансировать влияние России», - сказал политолог в интервью аналитическому центру The Armenian Interest.
Говоря об отношениях Армении с Россией и российском влиянии, Фрэнсис Фукуяма сказал:
«Очевидно, что общее положение России, которая расширяется и хочет удержать под контролем свое ближнее зарубежье, не может быть благоприятным для Армении. В отличие от Грузии, Армения попыталась справиться с этим путем сближения с Россией вместо того, чтобы просто встать на сторону Запада. В этом смысле ваша страна не так уязвима, как Грузия. Если США не окажутся надежным партнером, у Грузии возникнут трудности. В этом отношении вы немного больше защищены. С другой стороны, Армения менее независима. Вы приняли российские проекты и системы, и сейчас у страны нет возможности расширить связи с Европой так, как это делает Грузия».