Նախագահը «պատմական» է անվանել ԵՄ հետ բանակցված նոր փաստաթուղթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանն իր փորձով ցույց տվեց, որ հնարավոր է համադրել տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներ:
«Փետրվարի վերջին տեղի ունեցավ հիրավի պատմական իրադարձություն. Բրյուսելում նախագահ Տուսկի հետ միասին մենք ազդարարեցինք մեր երկկողմ հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական փաստաթղթի՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը: Դրանից մեկ շաբաթ առաջ Երեւանում կողմերը նախաստորագրեցին այն: Նախատեսում ենք Արեւելյան գործընկերության առաջիկա գագաթնաժողովին ստորագրել այս կարեւոր փաստաթուղթը՝ ապավինելով նաեւ մեր գործընկերների աջակցությանը», - ասել է ՀՀ նախագահը՝ մարտի 29-ին ելույթ ունենալով Մալթայում ընթացող Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) համագումարին:
«Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունը հաջողության պատմություն է, հաջողված գործընկերության մոդել, որը մի կողմից Հայաստանի՝ եվրոպական օրակարգի հետեւողականության, մյուս կողմից վերջին տարիներին Եվրոպական միության՝ Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ անհատական գործընկերություն զարգացնելու նոր մոտեցման արդյունք է: Այս գործընթացում Հայաստանը սեփական փորձով ցույց տվեց, որ հնարավոր է համադրել տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներ՝ յուրաքանչյուրից քաղելով եւ յուրաքանչյուրին տալով դրականը եւ օգտակարը, ինչը միավորում է պետություններին, այլ ոչ թե բաժանում», - նշել է Սերժ Սարգսյանը:
«Ընդամենը երեք օր հետո Հայաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: Սա կարեւորագույն հանգրվան է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո մեր երկրի ժողովրդավարացման ճանապարհին: Հաշվի առնելով երկրի զարգացման առանձնահատկությունները՝ մենք մեր առջեւ խնդիր ենք դրել վստահ քայլ կատարել եվրոպական մոդելի ժողովրդավարության կառուցման եւ ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա ամրապնդման ուղղությամբ: Մենք հանձնառու ենք եւ անում ենք հնարավորը՝ անցկացնելու միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ», - ասել է Հայաստանի ղեկավարը:

Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said that Armenia had vividly demonstrated that it had been possible to make compatible various integration processes.
“A historical achievement was registered in February: jointly with President Tusk, we had announced the conclusion of negotiations on the new legal document regulating our relations-Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. It will open up a new page in the relations between Armenia and European Union, and consolidate its institutional foundations, establishing new opportunities for the further expansion and deepening of our partnership. The sides initialed it a week before in Yerevan. We plan to sign this important document at the upcoming Eastern Partnership Summit, hoping for the support from our partners,” President said, delivering a speech on March 29 at the Congress of European People's Party in Malta.
“Armenia-European Union partnership is a success story, a model of a successful partnership that resulted on one hand from Armenia’s consistent European agenda, and on the other - stemmed from the tailor-made approaches of the recent years in EU’s cooperation with the Eastern Partnership nations. Throughout this process Armenia has vividly demonstrated that it has been possible to make compatible various integration processes while harvesting and sowing everything positive and useful, which unite and does not divide nations,” Serzh Sargsyan remarked.
“Just in three days from now on, Armenia will hold parliamentary elections. This is going to be an important stage on the path of democratization of my nation since constitutional reform. Taking into account peculiarities of my country’s development we pursue the objective of taking a decisive step towards building a democracy of European model and further strengthening of the democratic institutions. We are committed and spare no effort in order to conduct elections in line with the highest international criteria,” Armenian President observed.