Դավիթ Սահակյանը նշանակվել է կրթության և գիտության փոխնախարար
Երեւան: Մեդիամաքս: «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալի պաշտոնում:
Դավիթ Սահակյանը կանգնած է եղել «Այբ»-ի ակունքներում՝ կառույցի ստեղծման օրվանից (2006 թ.): Զբաղեցրել է նախ ծրագրերի տնօրենի, իսկ 2009 թ.-ից՝ գործադիր տնօրենի պաշտոնը: Եղել է «Այբ» դպրոցի հիմնադրման գլխավոր դերակատարներից մեկը, երեք տարի զբաղեցրել է «Այբ» դպրոցի տնօրենի պաշտոնը:
Ս.թ. սեպտեմբերին Մեդիամաքսը զրուցել էր Դավիթ Սահակյանի հետ Այբ» կրթական հիմնադրամի մշակած «Արարատյան բակալավրիատ» (ԱԲ) ծրագրի մասին:
«2015 թվականի դեկտեմբերի վերջին ՀՀ կրթության նախարարությունը ԱԲ-ը ճանաչեց որպես այլընտրանքային ծրագիր, որը կարող է ներդրվել Հայաստանի եւ Արցախի ավագ դպրոցներում: Նախատեսվում է յուրաքանչյուր մարզում ունենալ առնվազն մեկական ավագ դպրոց, որն ամբողջությամբ կգործի ԱԲ-ի ծրագրով, եւ արդեն հետագայում ԱԲ-ը մտցնել Հայաստանի եւ Արցախի այլ ավագ դպրոցներ՝ որպես հոսքային դասարան», - ասել էր Դավիթ Սահակյանը:

Давид Саакян назначен замминистра образования и науки Армении
Ереван /Медиамакс/. Решением премьер-министра Армении исполнительный директор образовательного фонда «Айб» Давид Саакян назначен заместителем министра образования и науки Армении.
Давид Саакян стоял у истоков создания фонда «Айб», занимая сначала должность директора программ, а с 2009 года – исполнительного директора. Три года Давид Саакян  занимал должность директора школы «Айб».
В сентябре текущего года Медиамакс беседовал с Давидом Саакяном о разработанной фондом «Айб» программе «Араратский бакалавриат» (АБ).
«В конце декабря 2015 года министерство образования признало АБ в качестве альтернативной программы, которая может быть введена в старшие школы Армении и Арцаха. В каждом марзе предусматривается иметь, по крайней мере, по одной старшей школе, которая будет полностью работать по программе АБ, а уже в дальнейшем – вводить АБ и в другие старшие школы Армении и Арцаха, в качестве поточного класса», - говорил Давид Саакян.