Մամուլի ազատության ցուցանիշով Հայաստանն աշխարհում 78-րդն է
Երեւան: Մեդիամաքս: Մամուլի ազատության ցուցանիշով 2014 թվականին Հայաստանն աշխարհում զբաղեցնում է 78-րդ տեղը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին է վկայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության կողմից  այսօր հրապարակված Մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքս-ը:
Նախորդ տարվա համեմատ`այս տարի Հայաստանը չորս կետով զիջել է դիրքերը վարկանշում: Վրաստանը զբաղեցնում է 84-րդ, իսկ Ադրբեջանը 160-րդ տեղերը:
«Հայաստանում, Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ղրղզստանում առկա է բազմակարծության նշանակալի մակարդակ եւ հարաբերականորեն քիչ է պետական գրաքննությունը: Սակայն առկա մեծ սոցիալական բեւեռացումն արտահայտվում է ԶԼՄ-ներում եւ լրագրողների գործունեության միջավայրում, որոնք հաճախ ենթարկվում են հետապնդումների: Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ որոշ ԶԼՄ-ների քաղաքական ուղղվածությունը համընկնում է իր սեփականատիրոջ քաղաքական նախապատվության հետ, ԶԼՄ-ների աշխատակիցների խմբագրական անկախությունը նախկինի պես սահմանափակ է թվում»,- նշել են ինդեքսի հեղինակները:
Կազմակերպության գնահատականներով, 2013 թ.-ին Հայաստանում եւ Վրաստանում կայացած ընտրություններն առավել հանդարտ էին, քան նախորդները:
«Լրագրողների հանդեպ բռնության դեպքերը հազվադեպ էին: Հայաստանի հանրային հեռարձակողն առաջադիմել է անկողմնակալություն ապահովելու տեսանկյունից, սակայն ընտրական միջավայրը խորացնում է տեղեկատվական պատերազմը մասնավոր ԶԼՄ-ներում, պատերազմ, որում իշխանություններն ունեն հստակ առավելություն», - ասված է ինդեքսում:
Հետխորհրդային երկրներից Ադրբեջանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը եւ Ղազախստանը ամենաշատն են խախտում տեղեկատվության ազատության նորմերը:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը նշել է, որ Ադրբեջանում, որտեղ ԶԼՄ-ների բազմակարծությունը վտանգված է, մամուլի ազատության նոր ճնշումներ են որդեգրվել:

Armenia is the 78th in World Press Freedom Index
As compared to 2013, Armenia yielded its positions by 4 points. Georgia is the 84th and Azerbaijan is the 160th.
"Moldova, Georgia, Armenia and Kyrgyzstan all enjoy a significant degree of pluralism and relatively little state censorship. But the considerable social polarization is reflected in the media and the climate for journalists, who are often harassed by pressure groups. Given that the political orientation of individual media usually coincides with that of their owners, it would seem that respect for the editorial independence of media employees is still limited", noted the authors of the index.
According to the organization,  the 2013 elections in Georgia and Armenia were calmer than previous ones.
"Violence against journalists was rare. Armenia’s state broadcaster has progressed as regards impartiality but the electoral environment exacerbated the ongoing information war in the privately-owned media – a war in which the authorities have a clear advantage", the index says.
The former Soviet republics that most violate freedom of information – Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan and Azerbaijan.
Reports without Borders noted that more repression is also the strategy being adopted in Azerbaijan, where the very survival of media pluralism is in danger.