Լուսանկարը` Where Dogs Run
15-րդ CYFEST-ը նվիրված է մարդկային եւ ոչ մարդկային մարմնի, կենսաբանական, սոցիալական եւ կիբերտարածությունների, պատմության եւ ապագայի սցենարների (հակա)խոցելիությանը, ինչպես նաեւ անցումային վիճակում գտնվող աշխարհի հետ բախումներին եւ փոխհարաբերություններին։
Լուսանկարը` Giuliana Cunéaz
CYFEST-ը վիդեոարվեստ է, ձայնային ցուցահանդեսներ, փերֆորմանսներ, դասախոսություններ եւ տեսադիտումներ։
Փառատոնին կմասնակցեն ավելի քան 60 հեղինակներ 15 երկրից՝ Հայաստանից, Բելգիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Հունգարիայից, Իսպանիայից, Իտալիայից, Կոլումբիայից, Մեքսիկայից, Նիդերլանդներից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆինլանդիայից, Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից եւ Ճապոնիայից։
Փառատոնի հիմնական հարթակներն են ՀայԱրտ մշակութային կենտրոնը, Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտը եւ Երեւանի բուսաբանական այգին, որն իր պատմության մեջ առաջին անգամ կհյուրընկալի մեդիա եւ ձայնային ինստալացիաներ եւ օբյեկտներ:
Լուսանկարը` Milena Avetisyan
«Խոցելիությունը ցանկացած մարդու բնական հատկությունն է: Հենց դրա վրա է հիմնված մարդու ինքնագիտակցությունը եւ անձնական արժանապատվությունը:
Լուսանկարը` Lena Herzog
Սեփական խոցելիության ճանաչումը մեզ իսկապես ավելի ուժեղ է դարձնում: Սեփական ցանկությունների արտահայտումը, անձնական սահմանների վերագնահատումն ու հարցադրումը գործողություններ են, որոնք որոշակի ռիսկ են պարունակում, բայց նաեւ օգնում են հաղթահարել մերժված կամ չհասկացված լինելու վախը», - նշել են փառատոնի համադրողներ Ելենա Գուբանովան եւ Սիլվիա Բուրինին։

Фото: Where Dogs Run
Ереванский «Киберфест» посвящен (анти)хрупкости человеческого и нечеловеческого тела, биологических, социальных и киберпространств, историй и сценариев будущего, а также столкновениям и взаимоотношениям с миром, находящимся в состоянии перехода. Тема этого года - уязвимость.
Фото: Giuliana Cunéaz
«Киберфест» - это видео-арт, звуковые инсталляции, перформансы, лекции и видеопрограмма от художников, инженеров и активистов со всего мира.
В фестивале примут участие более 60 авторов из 15 стран: Армении, Бельгии, Великобритании, Венгрии, Испании, Италии, Колумбии, Мексики, Нидерландов, России, США, Финляндии, Франции, Швейцарии и Японии.
Главными площадками фестиваля станут культурный центр HayArt, Институт современного искусства и Ереванский ботанический сад, который впервые в истории примет в своих оранжереях медиа- и звуковые инсталляции и объекты.
Фото: Milena Avetisyan
«Уязвимость - естественное качество человека. Парадоксально, но, возможно, именно на нем основаны самосознание и личное достоинство. Признание своей уязвимости делает нас действительно сильнее. Выражение желаний, пересмотр личных границ и задавание вопросов - это действия, которые влекут за собой определенные риски, но помогают преодолеть страх быть отвергнутым или непонятым. Они готовят нас к тому, чтобы без страха, но и без лишней надежды погрузиться в энтропию и встретиться лицом к лицу с разрушениями.
Фото: Lena Herzog
Осознавая собственную уязвимость, мы раскрываем в себе способность к эмпатии, а это то, что питает нашу этическую ответственность перед другими, обществом, окружающей средой», - отметили кураторы фестиваля Елена Губанова и Сильвия Бурини.
В 2022 году «Киберфест» впервые прошёл в Ереване, в культурном центре HayArt, через него прошли больше 1000 посетителей.