Արցախից Հայաստան է եկել ավելի քան 47 հազար բռնի տեղահանված - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախից Հայաստան է մուտք գործել բռնի տեղահանված 47 հազար 115 մարդ, հաշվառվել են նրանցից 22 հազար 800-ը, այսօր հայտնել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը:
Այն քաղաքացիները, որոնք չեն հաշվառվել կարող են կապ հաստատել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների, մարզերում և համայնքներում ստեղծված կոորդինացիոն, հաշվառման կայանների հետ, ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
«Շատ կարևոր է, որ նրանք հաշվառվեն: Դա մեզ կտա ամբողջական պատկերը և կարիքները գնահատելու հնարավորություն՝ առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերն արդյունավետ իրականացնելու, ինչպես նաև շահառուների շրջանակը հասկանալու համար: Արդեն իսկ շրջանառության մեջ է դրվել մի նախագիծ, որը հնարավորություն է տալու ԼՂ մեր հայրենակիցներին օգտվելու բնակարանի վարձակալության և հյուրընկալության ծրագրից: Սա նախատեսում ենք իրականացնել՝ Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում: Ծրագիրն ունենալու է ևս մեկ բաղադրիչ՝ շահառուներին տրամադրվելու է սննդի քարտեր: Չենք բացառում նաև, որ առաջիկայում կոմունալ ծախսերի փոխհատուցման բաղադրիչ ևս ունենալ», - ասել է  Նարեկ Մկրտչյանը։

Более 47 тысяч вынужденных переселенцев прибыли из Арцаха в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 47 тысяч 115 вынужденных переселенцев прибыли из Арцаха в Армению. 22 тысячи 800 человек из них прошли регистрацию, сообщила сегодня пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян.
Граждане, не прошедшие регистрацию, могут обратиться в территориальные центры Единой социальной службы, пункты координации и регистрации, созданные в марзах и общинах, сообщил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
«Очень важно, чтобы они были зарегистрированы. Это даст нам полную картину и возможность оценить их потребности для эффективной реализации предстоящих проектов. Уже введен в обращение проект, который позволит нашим соотечественникам из Нагорного Карабаха воспользоваться программой аренды квартир и гостеприимства. Мы планируем реализовать это в марзах Сюник, Вайоц Дзор и Гегаркуник. В программе будет еще один компонент: бенефициарам будут выдаваться продуктовые карточки. Не исключаем, что в ближайшее время появится и компонент компенсации коммунальных расходов», - сказал Нарек Мкртчян.