Արցախից Հայաստան է եկել ավելի քան 47 հազար բռնի տեղահանված - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախից Հայաստան է մուտք գործել բռնի տեղահանված 47 հազար 115 մարդ, հաշվառվել են նրանցից 22 հազար 800-ը, այսօր հայտնել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը:
Այն քաղաքացիները, որոնք չեն հաշվառվել կարող են կապ հաստատել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների, մարզերում և համայնքներում ստեղծված կոորդինացիոն, հաշվառման կայանների հետ, ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
«Շատ կարևոր է, որ նրանք հաշվառվեն: Դա մեզ կտա ամբողջական պատկերը և կարիքները գնահատելու հնարավորություն՝ առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերն արդյունավետ իրականացնելու, ինչպես նաև շահառուների շրջանակը հասկանալու համար: Արդեն իսկ շրջանառության մեջ է դրվել մի նախագիծ, որը հնարավորություն է տալու ԼՂ մեր հայրենակիցներին օգտվելու բնակարանի վարձակալության և հյուրընկալության ծրագրից: Սա նախատեսում ենք իրականացնել՝ Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում: Ծրագիրն ունենալու է ևս մեկ բաղադրիչ՝ շահառուներին տրամադրվելու է սննդի քարտեր: Չենք բացառում նաև, որ առաջիկայում կոմունալ ծախսերի փոխհատուցման բաղադրիչ ևս ունենալ», - ասել է  Նարեկ Մկրտչյանը։

Yerevan /Mediamax/. Some 47 thousand 115 forcibly displaced people have entered Armenia from Artsakh, 22,800 of them have been registered, Prime Minister’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan said today.
Those citizens who have not been registered can contact the territorial centers of the Unified Social Service, coordination and registration stations set in the provinces and communities, Narek Mkrtchyan, Labor and Social Affairs Minister, said.
“It is very important for them to get registered. This will give us a complete picture and an opportunity to assess the needs to effectively implement the upcoming programs and also to understand the scope of the beneficiaries. A bill has already been put into circulation, which will enable our compatriots of Nagorno-Karabakh to use the apartment rental and hospitality program. We plan to implement this in Syunik, Vayots Dzor and Gegharkunik provinces. The program will have another component: food cards will be provided to the beneficiaries. We also do not rule out adding a component of compensation of utility costs in the near future,” Narek Mkrtchyan said.