Ալեն Սիմոնյան. «Արցախին առաջարկում ենք ինքնուրույն ներգրավվել քննարկումներում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի կարծում, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրում պետք է հիշատակում լինի այն մասին, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
Այդ մասին նա ասել է Արցախի պատվիրակության հետ հանդիպումից հետո:
«Չեմ կարծում, որ պետք է նման հիշատակում լինի, որովհետեւ դա կարող է հայելային պահանջ եւ ցանկություն առաջացնել: Նաեւ Հայաստանը երբեւէ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջ չի ունեցել: Տարածքների մասին շեշտումը գուցե առ ոչինչ կդարձնի հնարավոր կնքվելիք պայմանագիրը»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
«Մենք Արցախին առաջարկում ենք՝ ինքնուրույն ներգրաված լինել բոլոր քննարկումների մեջ: Ադրբեջանը մշտապես կապի մեջ է Արցախի օրինական իշխանությունների հետ, նույնիսկ լինում են դեպքեր, որ Արցախի իշխանություններն ավելի շատ են տեղեկացված, քան մենք, եւ սա բնական է: Մենք մեր հայրենակիցներին միայնակ չենք թողնելու»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագիրը չի կարող կնքվել այն պարագայում, երբ Հայաստանի տարածքում են գտնվում Ադրբեջանի զինված միավորումները:
«Նաեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելիս մենք չպետք է ռազմագերի ունենանք Ադրբեջանում»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:

Ален Симонян: «Предлагаем Арцаху самостоятельно участвовать в переговорах» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян не думает, что в мирном договоре между Арменией и Азербайджаном должно быть указано, что Арцах не будет в составе Азербайджана.
Ален Симонян сказал об этом сегодня после встречи с делегацией Арцаха.
«Не думаю, что должно быть такое упоминание, поскольку это может создать зеркальные требования. Кроме того, у Армении никогда не было территориальных претензий к Азербайджану. Упор на территориях, возможно, сделает невозможным подписание договора»,- сказал спикер парламента.
«Мы предлагаем Арцаху самостоятельно принимать участие в переговорах. Азербайджан находится в постоянном контакте с законными властями Арцаха, есть даже случаи, когда власти Арцаха более информированы, чем мы, и это естественно. Мы не оставим наших соотечественников одних»,- сказал спикер парламента.
По его словам, мирный договор не может быть заключен в условиях, когда вооруженные формирования Азербайджана находятся на территории Армении.
«При подписании мирного договора у нас также не должно быть военнопленных в Азербайджане», - сказал Ален Симонян.