Վերսկսվել է Արցախի գազամատակարարումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ մարտի 28-ին վերսկսվել է Արցախի գազամատակարարումը Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատարով։
«Ընթացիկ ամսում Ադրբեջանը երկու անգամ երկար ժամանակով խափանել էր բնական գազի մուտքն Արցախ՝ առաջացնելով հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակ։
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հումանիտար ահաբեկչությունն արժանացել է միջազգային հանրության խիստ քննադատության, հնչեցվել են գազամատակարարման վերականգնման բազմաթիվ կոչեր, իրականացվել համապատասխան քաղաքական եւ դիվանագիտական քայլեր։ Մեծ է նաեւ ռուս խաղաղապահ առաքելության դերակատարությունը։
Մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն երկրներին եւ միջազգային կազմակերպություններին, քաղաքական եւ հասարակական գործիչներին, ովքեր հավատարիմ մնալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին եւ բարոյականության նորմերին՝ համարժեք գնահատական են տվել Ադրբեջանի գործողություններին եւ ջանքեր գործադրել այս հումանիտար աղետը վերացնելու ուղղությամբ։
Մարդասիրական խնդիրների քաղաքականացումն անթույլատրելի է ու անբարոյական, ցանկացած նման փորձ մարտահրավեր է ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհին»,- ասված է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Возобновлена подача газа в Арцах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Арцаха сообщает, что 28 марта возобновилось газоснабжение Республики Арцах через единственный газопровод из Армении.
«В текущем месяце Азербайджан дважды на длительное время перекрывал подачу природного газа в Арцах, создавая тем самым гуманитарную кризисную ситуацию.
Гуманитарный терроризм Азербайджана удостоился cуровой оценки международного сообщества, прозвучало множество призывов восстановить газопровод, были предприняты соответствующие политические и дипломатические шаги. Велика роль российской миротворческой миссии.
Мы признательны всем тем странам и международным организациям, политическим и общественным деятелям, которые, оставаясь верными принципам международного гуманитарного права и нормам нравственности, дали адекватную оценку действиям Азербайджана и приложили усилия для устранения гуманитарной катастрофы
Политизация гуманитарных проблем непозволительна и безнравственна, любая подобная попытка является вызовом всему цивилизованному миру», - говорится в заявлении МИД Арцаха.