Պեսկով. Ղարաբաղում անհրաժեշտ է պահպանել պայմանավորվածությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը այսօր ասել է, որ Կրեմլը անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի բոլոր կողմերը պահպանեն Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Իսկ տարածաշրջանում աճող լարվածության ֆոնին խաղաղապահների հավելյալ կոնտինգենտի տեղակայման հնարավորության հարցը, նրա խոսքով, պետք է տալ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը:
«Այս հարցը պետք է տալ մեր զինվորականներին։ Նրանք կապի մեջ են եւ ադրբեջանական, եւ հայկական կողմի հետ։ Այժմ գլխավորն այն է, որ բոլոր կողմերը շարունակեն պահպանել համապատասխան պայմանավորվածությունները»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Մարտի 26-ին ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ ադրբեջանական ուժերը դուրս են եկել Փառուխ գյուղից:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ այսօր ՀՀ ԱԳՆ-ը հայտարարել է, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է:

Песков: В Карабахе необходимо соблюдать договоренности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил сегодня, что Кремль считает необходимым соблюдение всеми сторонами достигнутых ранее договоренностей по Нагорному Карабаху.
По его словам, возможность развертывания дополнительного контингента миротворцев на фоне роста напряженности в регионе должна быть согласована с минобороны РФ.
«Этот вопрос нужно задавать нашим военным. Они в контакте с азербайджанской и армянской сторонами. Сейчас главное - обеспечить продолжение режима выполнения всеми сторонами условий соответствующих договоренностей», - сказал Песков журналистам, о чем сообщает ТАСС.
26 марта минобороны РФ сообщило, что азербайджанские силы покинули село Парух.
Медиамакс напоминает, что сегодня МИД Армении заявил, что вторжение азербайджанских подразделений в зону ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе продолжается.