Պեսկով. Ղարաբաղում անհրաժեշտ է պահպանել պայմանավորվածությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը այսօր ասել է, որ Կրեմլը անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի բոլոր կողմերը պահպանեն Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Իսկ տարածաշրջանում աճող լարվածության ֆոնին խաղաղապահների հավելյալ կոնտինգենտի տեղակայման հնարավորության հարցը, նրա խոսքով, պետք է տալ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը:
«Այս հարցը պետք է տալ մեր զինվորականներին։ Նրանք կապի մեջ են եւ ադրբեջանական, եւ հայկական կողմի հետ։ Այժմ գլխավորն այն է, որ բոլոր կողմերը շարունակեն պահպանել համապատասխան պայմանավորվածությունները»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Մարտի 26-ին ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ ադրբեջանական ուժերը դուրս են եկել Փառուխ գյուղից:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ այսօր ՀՀ ԱԳՆ-ը հայտարարել է, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է:

Peskov: Agreements over Karabakh need to be observed - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesman of the Russian President Dmitry Peskov stated today that Kremlin considers it important to observe the previously reached agreements over Nagorno-Karabakh by all the parties.
As to the question about deploying additional peacekeeping contingent in the region against the backdrop of growing tension in the region, Peskov said it should be addressed to the Ministry of Defense.
“This question should be addressed to our military. They are in touch with the Azerbaijani and Armenian parties. Now the important thing is for the parties to continue observing the relevant agreements,” Peskov told the reporters, TASS says.
On March 26 Russian Ministry of Defense stated that the Azerbaijani forces withdrew from Parukh village.
Mediamax reminds that today the Armenian Ministry of Foreign Affairs stated that the incursion of the Azerbaijani units into the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent is ongoing.