Արցախի Աժ-ն տարակուսելի է համարում Փաշինյանի հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է ընդունել, որում տարակուսելի է համարում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշիյանի՝ Արցախի սուբյեկտայնության եւ ապագայի վերաբերյալ հայտարարությունը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք Արցախի ԱԺ հայտարարությունն ամբողջությամբ․
«Ղարաբաղյան հիմնախնդրի տարեգրության ողջ ընթացքում պարբերաբար շրջանառվում են հիմնախնդրի էությունը խեղաթյուրող եւ նենգափոխող հայտարարություններ, որոնք բարդացնում ու խճճում են հակամարտության համապարփակ եւ վերջնական կարգավորման գործընթացը։ Անթույլատրելի ենք համարում տարբեր քաղաքական ուժերի եւ գործիչների կողմից Արցախի սուբյեկտայնությունը, նրա հայկական ապագան կասկածի տակ դնող կամ նվազեցնող ցանկացած հայտարարություն։ Տարակուսելի է, որ վերջին նման հայտարարությունը հնչել է ՀՀ վարչապետի կողմից՝ դեկտեմբերի 24-ին ԶԼՄ-ների եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հարցերին պատասխանելու ընթացքում։
Արցախի ճակատագիրը որեւէ քաղաքական ուժի մենաշնորհը չի եղել եւ չի լինելու։ Արտահայտելով Արցախի Հանրապետության հանրային եւ քաղաքական լայն շրջանակների կարծիքն ու դիրքորոշումը՝ մեր անհամաձայնությունն ու վրդովմունքն ենք հայտնում հարցազրույցի ընթացքում հնչած մի շարք վնասակար եւ վտանգավոր ձեւակերպումների ու գաղափարների առթիվ։
Մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ 1988թ. ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման արդյունքների ֆոնին հնչեցվում են ձեւակերպումներ, որոնք կասկածի տակ են դնում 1991թ․ սեպտեմբերի 2-ին հռչակված եւ միջազգային իրավունքի նորմերին լիովին համապատասխան ձեւավորված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության գոյությունը եւ նրա տեւական պայքարը միջազգային ճանաչման հասնելու ուղղությամբ։
Նախորդ տարիների բանակցային գործընթացում հայկական կողմերի  իրավական եւ քաղաքական հիմքերը եւ մեր ազգային շահերի պաշտպանությունն այդ համատեքստում որեւէ հակասության մեջ չէր մտնում միջազգային կառույցների եւ միջնորդների ներկայացրած դիրքորոշումների հետ։
Այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը երբեք չի անտեսվել միջնորդների կողմից նախկինում ներկայացված առաջարկություններում, հաստատվում է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տրված պարզաբանումներում։
Բանակցային գործընթացում տարբեր տարիների քննարկված աշխատանքային տարբերակների եւ բանակցային ձեւաչափի հնարավոր փոփոխման մասին շահարկումները մտահոգիչ եւ վտանգավոր են։
Անընդունելի ենք համարում Արցախի հայկականությունը կասկածի տակ դնող եւ հնարավոր օտար տարրերի ներկայության կարեւորությունը ընդգծող հայտարարությունները, որոնք մերժելի ու պարսավելի են Արցախի ազատության եւ անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հազարավոր հայորդիների հիշատակի դիմաց։
Գլուխ խոնարհելով արցախյան գոյապայքարի բոլոր նահատակների առջեւ՝ միաժամանակ երախտագիտություն ենք հայտնում համայն հայությանը, մասնավորապես՝ ՀՀ մեր հայրենակիցներին՝ Արցախի կողքին կանգնելու, նրա տառապանքներն ու զրկանքները միասին կիսելու համար:
Հայկական երկու հանրապետությունների եղբայրական փոխհարաբերությունների հիմքում տարիներ շարունակ անխափան գործել է դեռեւս 1992թ. հուլիսի 8-ին ՀՀ Գերագույն խորհրդի ընդունած որոշումը, որը հստակ սահմանել է միջազգային հանրության լիիրավ անդամ Հայաստանի Հանրապետության վերաբերմունքը միջազգային ճանաչման ձգտող Արցախի Հանրապետության նկատմամբ:
Այդ որոշմամբ ՀՀ-ը պարտավորվում է «հետեւողականորեն սատար կանգնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը եւ նրա բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը»: Սահմանվում է նաեւ, որ «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»: Այս բանաձեւն արդիական է նաեւ այսօր:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, վերահաստատելով Արցախի ժողովրդի եւ իշխանությունների դիրքորոշումը Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ անկախության հարցում, հայտարարում է` անընդունելի է առանց Արցախի իշխանությունների տեսակետը հաշվի առնելու դիրքորոշում հայտնելը, քանի որ Արցախի ապագայի հարցով որոշում ընդունելու իրավասություն ունեն միայն Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից ընտրությունների միջոցով ձեւավորված  իշխանությունները»։

Yerevan /Mediamax/. The National Assembly of the Republic of Artsakh has adopted a statement in which it considers the statement of the Armenian Prime Minister Nikol Pashiyan on the subjectivity and future of Artsakh bewildering.
Below is the full statement issued by the Artsakh National Assembly:
“Throughout the chronicle of the Karabakh conflict statements distorting and falsifying the essence of the problem have regularly been circulated, which complicate and entangle the process of comprehensive and final settlement of the conflict. We consider inadmissible any statement by different political forces and figures that questions or diminishes the subjectivity of Artsakh and its Armenian future. It is confusing that the last such statement was made by the Prime Minister of the Republic of Armenia while answering the questions of the representatives of media and non-governmental-organizations, on December 24.
The fate of Artsakh has never been and it will not be the monopoly of any political force. We express our disagreement and frustration on a number of harmful and dangerous formulations and ideas voiced during the interview.
The fact that against the background of Karabakh movement, the results of the 1988 national liberation struggle, formulations are heard, which question the existence of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) Republic, proclaimed on September 2, 1991, which is fully acting in line with the norms of international law and its ongoing struggle for international recognition, is a matter of concern.
The negotiation process of previous years, the legal and political framework of the Armenian parties, in the context of protecting our national interests, did not contradict the positions presented by international structures and mediators.
The fact that the status of Nagorno Karabakh has never been ignored in the proposals previously submitted by the mediators, is confirmed in the clarifications given by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Speculations about possible work options and possible changes in the negotiation format discussed in different years in the negotiation process are worrying and dangerous.
We consider inadmissible the statements questioning the Armenian origin of Artsakh and emphasizing the importance of the presence of possible foreign elements. Such statements are reprehensible and worthy condemnation in the memory of the thousands of Armenians who sacrificed their lives for the freedom and independence of Artsakh.
Bowing down to the memory of all those perished in the Artsakh struggle for survival, at the same time, we express our gratitude to all Armenians, particularly to our compatriots in Armenia, for standing by Artsakh, sharing its sufferings and deprivations.
For many years, the fraternal relations between the two Armenian republics have been based on the decision adopted by the Supreme Council of the Republic of Armenia on July 8, 1992, which clearly defined the attitude of the Republic of Armenia, a full member of the international community, towards the Artsakh Republic, which is striving for international recognition. With this decision, the Republic of Armenia undertakes to "consistently support the Nagorno Karabakh Republic and the protection of the rights of its population".
It is also defined to “consider any international or domestic document, where the Nagorno Karabakh Republic is mentioned as part of Azerbaijan, unacceptable for the Republic of Armenia”. This resolution is still relevany today.
The Republic of Artsakh National Assembly, reaffirming the determination of the people and authorities of Artsakh on the sovereignty and independence of the Artsakh Republic, declares unacceptable expressing a position without taking into account the point of view of the Artsakh authorities, as only the legitimate authorities formed by the citizens of the Artsakh Republic through elections have the right to make decisions on the future of Artsakh.”