Թուրքիայի ԱԳ նախարարը խոսել է ԼՂ խնդրի կարգավորման ձեւաչափի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն այսօր հայտարարել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները ցանկանում են ընդլայնել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման համագործակցության ձեւաչափը։
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է Ստամբուլում՝ իրանցի պաշտոնակից Մոհամմադ Զարիֆի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Անհրաժեշտ է նպաստել կրակի դադարեցմանը։ Մենք ծրագրում ենք համագործակցել «3+3» ձեւաչափով։ Հարավային Կովկասում կարգավորման ցանկությունը բավարար չէ, համագործակցության միջոցով անհրաժեշտ է հասնել կայուն հրադադարի»,- նրա խոսքերն է մեջբերել ՏԱՍՍ-ը՝ նշելով երկրների անունները՝ Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան, Իրան, Վրաստան, Թուրքիա։
Մեւլյութ Չավուշօղլուն նաեւ նշել է, թե «տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը բխում են բոլորի շահերից՝ հատկապես Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի»։

Turkish FM talks the format for Karabakh conflict settlement
Yerevan /Mediamax/. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu today has announced that Turkish government wants to extend the format of cooperation for the Karabakh conflict settlement.
TASS reports he has made the statement in Istanbul, at the joint press conference with Iranian FM Mohammad Javad Zarif.
“The ceasefire needs to be facilitated. We plan to cooperate in a “3+3” format. The intent for settlement of the conflict in South Caucasus is not enough, a stable ceasefire must be achieved through cooperation,” he said as quoted by TASS, noting that the format should include Russia, Azerbaijan, Armenia, Iran, Georgia, and Turkey.
Mevlut Cavusoglu has also noted that “peace and stability in region are in the interest of all parties, especially Armenia and Armenian people.”