Թուրքիայի ԱԳ նախարարը խոսել է ԼՂ խնդրի կարգավորման ձեւաչափի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն այսօր հայտարարել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները ցանկանում են ընդլայնել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման համագործակցության ձեւաչափը։
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է Ստամբուլում՝ իրանցի պաշտոնակից Մոհամմադ Զարիֆի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Անհրաժեշտ է նպաստել կրակի դադարեցմանը։ Մենք ծրագրում ենք համագործակցել «3+3» ձեւաչափով։ Հարավային Կովկասում կարգավորման ցանկությունը բավարար չէ, համագործակցության միջոցով անհրաժեշտ է հասնել կայուն հրադադարի»,- նրա խոսքերն է մեջբերել ՏԱՍՍ-ը՝ նշելով երկրների անունները՝ Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան, Իրան, Վրաստան, Թուրքիա։
Մեւլյութ Չավուշօղլուն նաեւ նշել է, թե «տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը բխում են բոլորի շահերից՝ հատկապես Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի»։

Глава МИД Турции рассказал о формате урегулирования нагорно-карабахского конфликта
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил сегодня, что турецкие власти хотят расширить сотрудничество в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
По сообщению ТАСС, об этом глава МИД Турции заявил в Стамбуле на совместной пресс-конференции со своим иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом.
"Нам необходимо содействовать прекращению огня. Так что мы планируем сотрудничать на этом пути и в формате "3+3". Простого желания нормализации на Южном Кавказе недостаточно, необходимо добиться постоянного прекращения огня путем расширения сотрудничества", - цитирует его слова ТАСС, упоминая названия стран: Россия, Азербайджан, Армения, Иран, Грузия, Турция.
Мевлют Чавушоглу отметил также, что "мир и стабильность в этом регионе в интересах каждого. В наибольшей степени это будет пользой для Армении и ее народа".