ԱԺ նախագահը ցանկանում է, որ ԼՂ հարցում ԱՄՆ նույնպիսի դիրքորոշում ունենա, ինչպիսին ունի Կոսովոյի պարագայում - Mediamax.am
ԱԺ նախագահը ցանկանում է, որ ԼՂ հարցում ԱՄՆ նույնպիսի դիրքորոշում ունենա, ինչպիսին ունի Կոսովոյի պարագայում
Լուսանկարը` ՀՀ ԱԺ մամլո գրասենյակ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 19-ին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որը կանգ էր առել Հայաստանում` Աֆղանստանի ճանապարհին:
Կոնգրեսականների պատվին տրված ընթրիքի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը նշել է.
«Ցանկանում եմ երախտիքի խոսք հայտնել բոլորիդ անկախու¬թյունից ի վեր Հայաստանին հատկացվող ֆինանսական, մարդասիրական եւ տեխնիկական օժանդակությունը հնարավոր դարձնելու համար: Այս տարի լրանում ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը եւ ուրախ եմ, որ այդ հոբելյանը նշում ենք մեր երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման լավագույն մակարդակի վրա»:
Կոնգրեսի Կանոնների հանձնաժողովի ղեկավար Դեյվիդ Դրայերի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը:
Հանդիպմանը նշվել է, որ ԱՄՆ-ն ամբողջությամբ ներգրավված է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող կարեւորագույն խնդիրների լուծման գործընթացում, մասնավորապես` ԼՂ հիմնախնդրի լուծման բանակցություններում:
«Որպես խորհրդարանական, ես կցանկանայի, որ Միացյալ Նահանգները նույնպիսի դիրքորոշում ունենար, ինչպիսին Կոսովոյի պարագայում, բայց առայժմ բավարարվում ենք այն մոտեցմամբ, որ ԱՄՆ-ն ունի այսօր»,-ասել է Սամվել Նիկոյանը:
ԱԺ նախագահը ողջունել է ԱՄՆ աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Նա նշել է, որ չնայած նրան, որ
Թուրքիան սկսեց նախապայմանների լեզվով խոսել, արձանագրությունների վավերացման հարցը դեռեւս գտնվում է Հայաստանի խորհրդարանի օրակարգում:
«Դրանով մենք մեր հարգանքն ենք ցուցաբերում միջազգային հանրության նկատմամբ»,- նշել է Սամվել Նիկոյանը: Նա հույս է հայտնել, որ «Թուրքիան մի օր կգիտակցի, որ հարեւանների հետ  խաղաղ գոյակցելն ավելի լավ է, քան կոշտ դիրքորոշումները»:

Armenian Parliament Chairman wishes that U.S. had the same stance on Karabakh as on Kosovo - Mediamax.am
4029 views
Armenian Parliament Chairman wishes that U.S. had the same stance on Karabakh as on Kosovo
Photo: Press office of Parliament of RA
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan received the delegation of U.S. congressmen on February 19 who paid a visit to Armenian on their way to Afghanistan.
During the dinner in honor of the congressmen, Serzh Sargsyan said:
“I would like to express gratitude for the financial, humanitarian and technical assistance to Armenia. This year marks the 20th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and USA and I am glad that we celebrate that anniversary on a perfect level of development of our bilateral relations.”
Armenian National Assembly chairman Samvel Nikoyan also received the delegation headed by Congressman David Dreier. During the meeting, it was stressed that the USA are fully involved in the resolution of vital problems related to Armenia’s foreign policy, particularly to Karabakh peace talks.
“As an MP I would like the USA to take the same stance on Karabakh as on Kosovo. But we are content with USA’s current position yet,” said Samvel Nikoyan.
The head of the parliament also welcomed the U.S. assistance to the process of normalization of Armenian-Turkish relations. He noted that despite the fact that Turkey again speaks the language of preconditions, nevertheless the issue of ratification of the protocols is still on the agenda of the Armenian parliament.
“This way we show our respect to the international community,” Samvel Nikoyan stressed. He expressed the hope that “Turkey will realize one day that the peaceful existence with the neighbors is better than a tough stance.”