ԱԺ նախագահը ցանկանում է, որ ԼՂ հարցում ԱՄՆ նույնպիսի դիրքորոշում ունենա, ինչպիսին ունի Կոսովոյի պարագայում - Mediamax.am
ԱԺ նախագահը ցանկանում է, որ ԼՂ հարցում ԱՄՆ նույնպիսի դիրքորոշում ունենա, ինչպիսին ունի Կոսովոյի պարագայում
Լուսանկարը` ՀՀ ԱԺ մամլո գրասենյակ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 19-ին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որը կանգ էր առել Հայաստանում` Աֆղանստանի ճանապարհին:
Կոնգրեսականների պատվին տրված ընթրիքի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը նշել է.
«Ցանկանում եմ երախտիքի խոսք հայտնել բոլորիդ անկախու¬թյունից ի վեր Հայաստանին հատկացվող ֆինանսական, մարդասիրական եւ տեխնիկական օժանդակությունը հնարավոր դարձնելու համար: Այս տարի լրանում ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը եւ ուրախ եմ, որ այդ հոբելյանը նշում ենք մեր երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման լավագույն մակարդակի վրա»:
Կոնգրեսի Կանոնների հանձնաժողովի ղեկավար Դեյվիդ Դրայերի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը:
Հանդիպմանը նշվել է, որ ԱՄՆ-ն ամբողջությամբ ներգրավված է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող կարեւորագույն խնդիրների լուծման գործընթացում, մասնավորապես` ԼՂ հիմնախնդրի լուծման բանակցություններում:
«Որպես խորհրդարանական, ես կցանկանայի, որ Միացյալ Նահանգները նույնպիսի դիրքորոշում ունենար, ինչպիսին Կոսովոյի պարագայում, բայց առայժմ բավարարվում ենք այն մոտեցմամբ, որ ԱՄՆ-ն ունի այսօր»,-ասել է Սամվել Նիկոյանը:
ԱԺ նախագահը ողջունել է ԱՄՆ աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Նա նշել է, որ չնայած նրան, որ
Թուրքիան սկսեց նախապայմանների լեզվով խոսել, արձանագրությունների վավերացման հարցը դեռեւս գտնվում է Հայաստանի խորհրդարանի օրակարգում:
«Դրանով մենք մեր հարգանքն ենք ցուցաբերում միջազգային հանրության նկատմամբ»,- նշել է Սամվել Նիկոյանը: Նա հույս է հայտնել, որ «Թուրքիան մի օր կգիտակցի, որ հարեւանների հետ  խաղաղ գոյակցելն ավելի լավ է, քան կոշտ դիրքորոշումները»:

Глава парламента Армении желает, чтобы в карабахском вопросе США занимали ту же позицию, что и в случае с Косово - Mediamax.am
4028 просмотров
Глава парламента Армении желает, чтобы в карабахском вопросе США занимали ту же позицию, что и в случае с Косово
Фото: Пресс-служба Парламента РА
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял 19 февраля делегацию американских конгрессменов, сделавших остановку в Армении на пути в Афганистан.
Во время ужина в честь конгрессменов Серж Саргсян заявил:
«Хочу выразить благодарность за финансовое, гуманитарное и техническое содействие Армении. В этом году исполняется 20 лет установлению дипломатических отношений Армении с США, и я рад, что эта годовщину мы отмечаем на отличном уровне развития наших отношений».
Делегацию, возглавляемую конгрессменом Дэвидом Драйером, принял также председатель парламента Армении Самвел Никоян. В ходе встречи было отмечено, что США полностью вовлечены в решение важнейших проблем, касающихся внешней политики Армении, в частности, в переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
«Как парламентарий, я бы желал, чтобы США занимали такую же позицию в вопросе Нагорного Карабаха, которую они занимают в вопросе  Косово, но пока мы довольствуемся нынешним подходом США»,- сказал Самвел Никоян.
Глава парламента приветствовал содействие США  процессу нормализации армяно-турецких отношений. Он отметил, что, несмотря на то, что Турция вновь начала говорить языком предварительных условий, тем не менее, вопрос ратификации протоколов еще находится в повестке парламента Армении.
«Этим мы проявляем наше уважение к международному сообществу»,- подчеркнул Самвел Никоян. Он выразил надежду, что «Турция однажды осознает, что мирное сосуществование с соседями лучше, чем жесткая позиция».