Բեռլինում խոսել են Արցախի վերակառուցման դոնորների համաժողովի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագում CDU/CSU կառավարող կուսակցությունների խմբակցության պատգամավոր Մանֆրեդ Գրունդն ասել է, որ «պետք է Արցախի վերակառուցման դոնորների համաժողով նախաձեռնել»:
«Հայերի համար այս օրերին կրկնվում է մի սարսափելի պատմություն: Եվ ինչպես միշտ իրենց պատմության ընթացքում՝ հայերի հույսը միայն իրենց վրա է: Ինչպես 1915-ին, դրան նախորդած եւ հաջորդած ջարդերի ժամանակ էր, նաեւ այսօր իրեն քաղաքակիրթ համարող աշխարհը հայացքը փախցնում է:
Գերմանիան իրավունք չունի 1915-ի իր սխալը կրկնել եւ լռել անարդարության մասին: Մենք պետք է արդեն այսօր Ղարաբաղի վերակառուցման համար դոնորների համաժողով նախաձեռնենք: Այլ կերպ ասած՝ մենք պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի 1915-ի պատմությունը չկրկնվի, այն ժամանակվա մեղքի մեր բաժինը պարտավոր ենք գոնե հիմա քավել», - ասել է Մանֆրեդ Գրունդը:
Պատգամավորը նաեւ շեշտել է, որ ազգերի ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության եւ այլ սկզբունքների մասին խոսելիս չպետք է մոռանալ, որ ահաբեկչությունը եւ պատերազմը մարդկանց իրավունքների կոպտագույն խախտումներ են:

В Бундестаге предложили созвать конференцию доноров для восстановления Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Депутат от правящей партии Германии CDU/CSU в Бундестаге Манфред Грунд заявил, что «необходимо инициировать конференцию доноров для восстановления Арцаха».
Депутат сказал об этом 29 октября во время обсуждения темы Арцаха в Бундестаге.
«В эти дни для армян повторяется ужасная история. И, как протяжении всей своей истории, армяне снова могут надеяться лишь на самих себя. Как в 1915-м, до и после этого, мир, считающий себя цивилизованным, отводит взгляд в сторону.
Германия не имеет права повторять свою ошибку 1915 года и молчать о несправедливости. Уже сегодня мы должны инициировать конференцию доноров по восстановлению Арцаха. Иными словами, мы должны сделать все, чтобы история 1915 года не повторилась, и мы должны искупить свою долю вины того времени хотя бы сейчас»,- сказал Манфред Грунд.
Депутат подчеркнул, что, «говоря о самоопределении наций, территориальной целостности и других принципах, мы не должны забывать, что терроризм и война являются грубейшими нарушениями прав человека».