Բեռլինում խոսել են Արցախի վերակառուցման դոնորների համաժողովի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագում CDU/CSU կառավարող կուսակցությունների խմբակցության պատգամավոր Մանֆրեդ Գրունդն ասել է, որ «պետք է Արցախի վերակառուցման դոնորների համաժողով նախաձեռնել»:
«Հայերի համար այս օրերին կրկնվում է մի սարսափելի պատմություն: Եվ ինչպես միշտ իրենց պատմության ընթացքում՝ հայերի հույսը միայն իրենց վրա է: Ինչպես 1915-ին, դրան նախորդած եւ հաջորդած ջարդերի ժամանակ էր, նաեւ այսօր իրեն քաղաքակիրթ համարող աշխարհը հայացքը փախցնում է:
Գերմանիան իրավունք չունի 1915-ի իր սխալը կրկնել եւ լռել անարդարության մասին: Մենք պետք է արդեն այսօր Ղարաբաղի վերակառուցման համար դոնորների համաժողով նախաձեռնենք: Այլ կերպ ասած՝ մենք պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի 1915-ի պատմությունը չկրկնվի, այն ժամանակվա մեղքի մեր բաժինը պարտավոր ենք գոնե հիմա քավել», - ասել է Մանֆրեդ Գրունդը:
Պատգամավորը նաեւ շեշտել է, որ ազգերի ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության եւ այլ սկզբունքների մասին խոսելիս չպետք է մոռանալ, որ ահաբեկչությունը եւ պատերազմը մարդկանց իրավունքների կոպտագույն խախտումներ են:

Yerevan /Mediamax/. Member of the Bundestag and the ruling CDU/CSU group Manfred Grund has stated that “a conference of donors has to be formed for rebuilding of Artsakh.”
He has made the statement during the discussions on Artsakh in the Bundestag on October 29.
“A terrible story is being repeated for Armenians these days. As always throughout their history, Armenians are their only hope. As in 1915, during the massacres before and after it, today the world that considers itself civilized is looking away.
Germany has no right to repeat its mistake of 1915 and remain silent about injustice. We must initiate a donors’ conference for the rebuilding of Karabakh today. In other words, we must do everything so that the history of 1915 is not repeated, we must atone for our share of the fault of that time in the present,” said Manfred Grund.
Grund has also stressed that when talking about the self-determination of nations, territorial integrity and other principles, people should not forget that terrorism and war are gross violations of human rights.