ՀՀ նախագահ. «ԵՄ եւ ՆԱՏՕ-ի ձայները բավականաչափ լսելի չեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «ՆԱՏՕ-ի ձայնը լսելի չէ, բավականաչափ լսելի չէ նաեւ Եվրամիության ձայնը»:
Այդ մասին նա ասել է եվրոպացի մի խումբ լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ խոսելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի մասին։
«Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունում ներկայացնում է Եվրոպան, բայց մենք ավելի շատ լսում ենք միայն Ֆրանսիայի, քան Եվրոպայի ձայնը»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Խոսելով պատերազմում Թուրքիայի դերակատարության մասին, Արմեն Սարգսյանն ասել է.
«ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիրը չի կարող կապ ունենալ ՆԱՏՕ-ի հետ կապ չունեցող հակամարտության հետ՝ օգտագործելով ՆԱՏՕ-ի կողմից վերապատրաստված զինվորականներին, ժամանակակից տեխնիկան ու տեխնոլոգիաները: Սա մեծ խնդիր է Եվրամիության, ՆԱՏՕ-ի համար: Արդյո՞ք ՆԱՏՕ-ն թույլ է տվել իր անդամին անել այն, ինչ նա անում է հիմա, եթե այո՝ թող ասեն մեզ, եթե ոչ՝ ապա ինչո՞ւ են թույլ տալիս, որ այս ամենը տեղի ունենա»:

Armenian President: “EU and NATO’s voices are not heard enough” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian stated today that “NATO’s voice is not heard enough, neither is the European Union’s.”
The President said this at the meeting with European reporters, speaking about the military aggression unleashed against Artsakh by Azerbaijan.”
“France represents Europe in the OSCE Minsk Group, but we hear France’s voice more than Europe’s,” said Sarkissian.
Speaking about Turkey’s role in the war, Armen Sarkissian said:
“A NATO member state cannot be involved in a conflict that has nothing to do with NATO, using NATO-trained troops, state-of-the-art equipment and technologies. This is a big problem for the European Union and for NATO. Has the Alliance allowed its member to do what it is doing now? If so, let them tell us. If not, why do they allow all this to happen?”