ՀՀ նախագահ. «ԵՄ եւ ՆԱՏՕ-ի ձայները բավականաչափ լսելի չեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «ՆԱՏՕ-ի ձայնը լսելի չէ, բավականաչափ լսելի չէ նաեւ Եվրամիության ձայնը»:
Այդ մասին նա ասել է եվրոպացի մի խումբ լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ խոսելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի մասին։
«Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունում ներկայացնում է Եվրոպան, բայց մենք ավելի շատ լսում ենք միայն Ֆրանսիայի, քան Եվրոպայի ձայնը»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Խոսելով պատերազմում Թուրքիայի դերակատարության մասին, Արմեն Սարգսյանն ասել է.
«ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիրը չի կարող կապ ունենալ ՆԱՏՕ-ի հետ կապ չունեցող հակամարտության հետ՝ օգտագործելով ՆԱՏՕ-ի կողմից վերապատրաստված զինվորականներին, ժամանակակից տեխնիկան ու տեխնոլոգիաները: Սա մեծ խնդիր է Եվրամիության, ՆԱՏՕ-ի համար: Արդյո՞ք ՆԱՏՕ-ն թույլ է տվել իր անդամին անել այն, ինչ նա անում է հիմա, եթե այո՝ թող ասեն մեզ, եթե ոչ՝ ապա ինչո՞ւ են թույլ տալիս, որ այս ամենը տեղի ունենա»:

Президент Армении: «Голоса ЕС и НАТО недостаточно слышны» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян сказал сегодня, что в ситуации с карабахским конфликтом «голос НАТО не слышен, а голос Европейского Союза слышен недостаточно».
Об этом он сказал на встрече с группой европейских журналистов, говоря о военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха.
«Франция представляет Европу в сопредседательстве Минской группы ОБСЕ, но пока мы слышим больше голос Франции, а не Европы», - сказал президент Армении.
Говоря о роли Турции в войне, Армен Саргсян заявил:
«Государство-член НАТО не может иметь ничего общего с конфликтом, не относящимся к НАТО, с использованием обученных НАТО войск, современного оборудования и технологий. Это большая проблема как для Евросоюза, так и для НАТО. Разрешило НАТО одному из своих членов делать то, что они делают сейчас? Если да, пусть нам скажут об этом. Если нет, то почему они позволяют происходить этому?».