Նախագահ. Չմիջամտելու դեպքում Կովկասը կդառնա մեկ այլ Սիրիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ «միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, որ եթե չմիջամտեն հիմա, Կովկասը կդառնա մեկ այլ մեծ խնդիր իրենց համար՝ մեկ այլ Սիրիա»:
Այս մասին նախագահն ասել է CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Լեռնային Ղարաբաղը կամ Արցախը պատմական Հայաստանի մաս է եղել հազարավոր տարիներ: Այն մշտապես բնակեցված է եղել հայերով: Հայերը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ամբողջ խնդիրը կապում են իրենց հավատքի եւ պատմության հետ: Նրանք այս իրավիճակն ընդունում են որպես Ադրբեջանի օգնությամբ Թուրքիայի կողմից մեկ այլ ցեղասպանության իրականացման փորձ: Սա հայերի համար անընդունելի է:
Պայքարը կշարունակվի, եւ հայերը կապացուցեն, որ այս խնդիրն ուժի միջոցով չի լուծվելու, եւ ուզում եք դա, թե ոչ՝ մենք պետք է վերադառնանք բանակցությունների սեղան»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Armenian President: The world has to interfere or Caucasus will become another Syria - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian has stated in the interview to CNBC that "international community has to realize that if you don’t interfere now, Caucasus will become another huge problem for you – another Syria.”
“Nagorno-Karabakh or Artsakh has been part of Armenia’s historical territory for thousands of years. It has always been populated by Armenians. For Armenians, the issue of Artsakh is their faith and history. They perceive this situation as Turkey’s one more attempt at genocide of Armenians, with the help of Azerbaijan. This is unacceptable for Armenians.
The fight will go one and Armenians will prove there is no military solution to this issue. Whether you want it or not, we have to return to the negotiations table,” said President Sarkissian.