Նախագահ. Չմիջամտելու դեպքում Կովկասը կդառնա մեկ այլ Սիրիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ «միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, որ եթե չմիջամտեն հիմա, Կովկասը կդառնա մեկ այլ մեծ խնդիր իրենց համար՝ մեկ այլ Սիրիա»:
Այս մասին նախագահն ասել է CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Լեռնային Ղարաբաղը կամ Արցախը պատմական Հայաստանի մաս է եղել հազարավոր տարիներ: Այն մշտապես բնակեցված է եղել հայերով: Հայերը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ամբողջ խնդիրը կապում են իրենց հավատքի եւ պատմության հետ: Նրանք այս իրավիճակն ընդունում են որպես Ադրբեջանի օգնությամբ Թուրքիայի կողմից մեկ այլ ցեղասպանության իրականացման փորձ: Սա հայերի համար անընդունելի է:
Պայքարը կշարունակվի, եւ հայերը կապացուցեն, որ այս խնդիրն ուժի միջոցով չի լուծվելու, եւ ուզում եք դա, թե ոչ՝ մենք պետք է վերադառնանք բանակցությունների սեղան»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Президент Армении: Если мир не вмешается, Кавказ станет второй Сирией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил сегодня, что «международное сообщество должно понять, что, если не вмешаться сейчас, Кавказ станет для него новой большой проблемой - второй Сирией».
Об этом армянский президент заявил в интервью телеканалу CNBC.
«Нагорный Карабах или Арцах был частью исторической Армении на протяжении тысячелетий. Он всегда был населен армянами. Вопрос Нагорного Карабаха для армян – эта их вера и история. И сложившуюся ситуацию они рассматривают как очередную попытку Турции совершить геноцид руками Азербаджана. Для армян это неприемлемо.
Борьба будет продолжаться, и армяне докажут, что этот вопрос невозможно решить силой, и, хотите вы этого или нет, мы должны вернуться за стол переговоров», - сказал Армен Саргсян.