ՀՀ ԱԳՆ. Թուրքական զինուժը պետք է անհապաղ դուրս բերվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր «խստորեն դատապարտել է Թուրքիայի սադրիչ գործողությունները եւ պահանջել թուրքական զինուժի, ներառյալ՝ օդուժի անհապաղ դուրսբերումը հակամարտության գոտուց»:
Հայտարարության մեջ ասված է, որ թուրքական զինուժի սադրիչ գործողությունները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունը եւ խոչընդոտում մարտական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը:
ՀՀ ԱԳՆ-ը հիշեցրել է, որ միջազգային հանրությունը կոչ է արել արտատարածաշրջանային ուժերին ձեռնպահ մնալ հակամարտությունը բորբոքելու քայլերից, եւ Թուրքիան պետք է անսա այս կոչերին:
ԱԳՆ հայտարարծության մեջ նաեւ ասված է․
«Սեպտեմբերի 29-ի առավոտյան Ադրբեջանի «Գյանջա» օդանավակայանում տեղակայված Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչներից մեկի կողմից խոցվել է ՀՀ տարածքում գտնվող ռազմական եւ քաղաքացիական օբյեկտների վրա ադրբեջանական հարձակումները հետ մղելու նպատակով ՀՀ օդային տարածքում՝ Վարդենիսի շրջանում մարտական խնդիրները կատարող ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը: Զոհվել է օդաչու, մայոր Վալերի Դանելինը:
Սա թուրքական օդուժի առաջին սադրանքը չէ: Ադրբեջանում հայտնվելուց ի վեր թուրքական օդուժը սադրիչ թռիչքներ է իրականացնում Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի երկայնքով, իսկ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում փաստացիորեն Ադրբեջանի բանակի հարձակվող զինված ստորաբաժանումներին օդային աջակցություն է ցուցաբերում: Հարկ է նշել, որ թուրքական սադրիչ թռիչքներ են իրականացվում նաեւ հայ-թուրքական սահմանի երկայնքով՝ առանձին դեպքերում հատելով եւ խախտելով Հայաստանի օդային տարածքը: Հայ-ադրբեջանական սահմանի նույն հատվածում սեպտեմբերի 27-ին թուրքական F-16 ինքնաթիռը խախտել է Հայաստանի օդային սահմանը եւ հրթիռներ արձակել Վարդենիսի շրջանի ուղղությամբ:
Թուրքական օդուժը Ադրբեջանում հայտնվել է հուլիսի 29-ից օգոստոսի 13-ը տեղի ունեցած թուրք-ադրբեջանական լայնածավալ զորավարժությունների ժամանակ եւ մինչ օրս դուրս չի բերվել Ադրբեջանի տարածքից»:

МИД Армении: Турецкие войска должны быть незамедлительно выведены - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Армении сегодня «решительно осудил провокационные действия Турции и потребовал немедленного вывода турецких войск, в том числе авиации, из зоны карабахского конфликта».
В заявлении говорится, что провокационные действия турецких вооруженных сил серьезно угрожают региональной безопасности и препятствуют усилиям международного сообщества по прекращению боевых действий.
В МИД Армении напомнили, что международное сообщество призвало внерегиональные силы воздержаться от эскалации конфликта, и Турция должна прислушаться к этим призывам.
В заявлении МИД Армении также говорится:
«Утром 29 сентября одним из истребителей F-16 ВВС Турции, дислоцированных в азербайджанском аэропорту «Гянджа», был сбит истребитель СУ-25 ВВС Армении, выполнявший боевые задачи в районе Вардениса с целью отражения атак азербайджанцев на военные и гражданские объекты. Летчик- майор Валерий Данелин - погиб.
Это не первая провокация ВВС Турции. С момента прибытия в Азербайджан турецкие военно-воздушные силы осуществляли провокационные полеты вдоль линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана, а во время агрессии, развязанной Азербайджаном, фактически оказывали воздушную поддержку атакующим вооруженным формированиям азербайджанской армии.
Следует отметить, что провокационные турецкие полеты также осуществляются и вдоль армяно-турецкой границы, в некоторых случаях пересекая и нарушая воздушное пространство Армении. 27 сентября на том же участке армяно-азербайджанской границы турецкий самолет F-16 нарушил воздушную границу Армении и выпустил ракеты в направлении Варденисского района.
Самолеты ВВС Турции прибыли в Азербайджан во время крупномасштабных турецко-азербайджанских военных учений с 29 июля по 13 августа и по сей день не выведены из Азербайджана».