ՀՀ ԱԳՆ. Թուրքական զինուժը պետք է անհապաղ դուրս բերվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր «խստորեն դատապարտել է Թուրքիայի սադրիչ գործողությունները եւ պահանջել թուրքական զինուժի, ներառյալ՝ օդուժի անհապաղ դուրսբերումը հակամարտության գոտուց»:
Հայտարարության մեջ ասված է, որ թուրքական զինուժի սադրիչ գործողությունները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունը եւ խոչընդոտում մարտական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը:
ՀՀ ԱԳՆ-ը հիշեցրել է, որ միջազգային հանրությունը կոչ է արել արտատարածաշրջանային ուժերին ձեռնպահ մնալ հակամարտությունը բորբոքելու քայլերից, եւ Թուրքիան պետք է անսա այս կոչերին:
ԱԳՆ հայտարարծության մեջ նաեւ ասված է․
«Սեպտեմբերի 29-ի առավոտյան Ադրբեջանի «Գյանջա» օդանավակայանում տեղակայված Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչներից մեկի կողմից խոցվել է ՀՀ տարածքում գտնվող ռազմական եւ քաղաքացիական օբյեկտների վրա ադրբեջանական հարձակումները հետ մղելու նպատակով ՀՀ օդային տարածքում՝ Վարդենիսի շրջանում մարտական խնդիրները կատարող ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը: Զոհվել է օդաչու, մայոր Վալերի Դանելինը:
Սա թուրքական օդուժի առաջին սադրանքը չէ: Ադրբեջանում հայտնվելուց ի վեր թուրքական օդուժը սադրիչ թռիչքներ է իրականացնում Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի երկայնքով, իսկ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում փաստացիորեն Ադրբեջանի բանակի հարձակվող զինված ստորաբաժանումներին օդային աջակցություն է ցուցաբերում: Հարկ է նշել, որ թուրքական սադրիչ թռիչքներ են իրականացվում նաեւ հայ-թուրքական սահմանի երկայնքով՝ առանձին դեպքերում հատելով եւ խախտելով Հայաստանի օդային տարածքը: Հայ-ադրբեջանական սահմանի նույն հատվածում սեպտեմբերի 27-ին թուրքական F-16 ինքնաթիռը խախտել է Հայաստանի օդային սահմանը եւ հրթիռներ արձակել Վարդենիսի շրջանի ուղղությամբ:
Թուրքական օդուժը Ադրբեջանում հայտնվել է հուլիսի 29-ից օգոստոսի 13-ը տեղի ունեցած թուրք-ադրբեջանական լայնածավալ զորավարժությունների ժամանակ եւ մինչ օրս դուրս չի բերվել Ադրբեջանի տարածքից»:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Foreign Ministry has stated today that it "strongly condemns Turkey’s provocative actions and demands the immediate withdrawal of the Turkish armed forces including the air force from the conflict zone.”
The statement reads that the provocative actions of the Turkish armed forces seriously undermine the regional security and hinder the efforts of the international community to cease the hostilities.
The Armenian MFA has underlined that the international community called on the external actors to refrain from escalating the conflict, and Turkey should heed these calls.
The statement also reads:
“On September 29, F-16 multifunctional fighter of the Turkish Air Forces, with base in the “Ganja” airport of Azerbaijan, downed within the airspace of Armenia in Vardenis region the SU-25 Fighter of the Armenian Armed Forces which was carrying out combat tasks to repel the attacks of Azerbaijan on military and civilian objects. Major Valeri Danelin, pilot of the Armed Forces of Armenia, was killed.
This is not the first provocative action of the Turkish air forces. Since appearing in Azerbaijan, the Turkish air forces have been carrying out provocative flights along the line of contact between Artsakh and Azerbaijan. During the aggression unleashed by Azerbaijan, they in fact have been providing air support to the combat units of the Azerbaijani army. Notably, provocative flights by Turkey have been carried out along the Armenian-Turkish border as well, on certain instances crossing and violating the airspace of Armenia. On September 27, in the same section of the Armenian-Azerbaijani border, a Turkish F-16 airplane violated the Armenia air space and launched missiles at the Vardenis region.
The Turkish air force appeared in Azerbaijan during the large-scale Turkish-Azerbaijani military drills held from July 29 to August 13 and has not been withdrawn from Azerbaijan since then.”