Փաշինյանի եւ Ալիեւի հանդիպումը «նպաստել է դրական դինամիկային» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումը «նպաստել է դրական դինամիկային»:
Հոկտեմբերի 15-ին ելույթ ունենալով Լյուքսեմբուրգում՝ Արեւելյան Գործընկերության նախարարական հանդիպմանը, Զոհրաբ Մնացականյանը խոսել է նաեւ ԼՂ կարգավորման մասին:
«Համամիտ եմ իմ գործընկեր Էլմարի հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանդիպումների լավ դինամիկայի առնչությամբ: Անցած հինգ ամիսների ընթացքում արդեն երկու հանդիպում ունեցել ենք: Լավ հանդիպում է տեղի ունեցել Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի միջեւ, որը նպաստել է դրական դինամիկային, եւ մենք նպատակադրված ենք ամրապնդել այն:
Հայաստանում շուտով՝ հավանաբար դեկտեմբեր ամսին, տեղի են ունենալու ընտրություններ: Միաժամանակ, հավասարապես կարեւոր առաջնահերթություն է շարունակել ուշադրության կենտրոնում պահել խաղաղության համար նպաստավոր մթնոլորտի ձեւավորումը եւ խթանումը, որը ներառում է բազմաթիվ բաղադրիչներ՝ վստահության ամրապնդման միջոցառումները, ներառյալ դրանց վերաբերյալ նախորդ համաձայնությունների իրականացումը, իրավիճակի սրման դեմ ռիսկերի նվազեցման միջոցները:
Մենք պետք է կենտրոնանանք այս քայլերի վրա եւ իրական ջանքեր գործադրենք հակամարտության բոլոր կողմերի բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ: Շատ կարեւոր առաջնահերթություն է ռազմատենչ հռետորաբանությունից եւ ատելության քարոզից ձեռնպահ մնալը:
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը եւ անվտանգությունը մեր գլխավոր առաջնահերթություններն են։ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության կողմ է՝ կարգավորման գործընթացում իր որոշիչ ձայնով, եւ պետք է առավել անմիջական ներգրավվածություն ունենա։ Եվ մենք, իհարկե, դրա մասին խոսում ենք», - ասել է նախարարը:

Встреча Пашиняна и Алиева «способствовала положительной динамике» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что встреча премьер-министра Армении и президента Азербайджана «способствовала положительной динамике».
Зограб Мнацаканян, выступая 15 октября в Люксембурге на встрече министров иностранных дел стран-участниц Восточного партнерства, затронул тему карабахского урегулирования.
«Согласен с коллегой Эльмаром по поводу хорошей динамики встреч по карабахскому конфликту. В течение прошедших 5 месяцев у нас состоялись две встречи. Хорошая встреча была между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана. Она способствовала положительной динамике, и мы нацелены на ее укрепление.
В Армении, вероятно, в декабре пройдут выборы. Важно одновременно удерживать в центре внимания формирование способствующей миру атмосферы, что включает в себя многочисленные компоненты: мероприятия по укреплению доверия, а также реализацию достигунтых в прошлом договоренностей, меры по снижению рисков обострения ситуации.
Мы должны сконцентрироваться на этих шагах и приложить реальные усилия для подготовки населения всех сторон конфликта к миру. Другой важный приоритет - воздержаться от воинственной риторики и пропаганды ненависти.
Статус и безопасность Нагорного Карабаха – наши первоочередные задачи. Нагорный Карабах является стороной конфликта со своим решающим голосом, и он должен иметь более непосредственную вовлеченность в процесс урегулирования. И мы, конечно, говорим об этом», - отметил глава МИД.