ԱՄՆ հիշեցրել է ԼՂ կարգավորման սկզբունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Հիզեր Նաուէրտը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում բռնության վերջին դրսեւորումների եւ մարդկային զոհերի վերաբերյալ:
«ԱՄՆ խորապես մտահոգված է շփման գծում հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումների կապակցությամբ, որոնք մարդկային զոհերի պատճառ են դարձել: Մենք կողմերին կոչ ենք անում խուսափել իրավիճակի լարումից եւ ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ շփման գծում եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով լարվածությունը նվազեցնելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակը մեջբերել է հունիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության այն հատվածը, որում միջնորդները «կոչ են արել կողմերին կրկին վերսկսել բովանդակային բանակցությունները, որոնց ընթացքում կողմերը քաղաքական կամք կդրսեւորեն եւ ընդգծել են, որ դա միակ ճանապարհն է տարածաշրջանի բնակիչների համար ապահովելու հարատեւ խաղաղություն»:
Հիզեր Նաուէրտը նշել է, որ ԱՄՆ-ի, ինչպես եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այլ համանախագահների մոտեցումն այն է, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի միջազգային իրավունքի, մասնավորապես, Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի շրջանակում, որը ներառում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ինքնորոշման սկզբունքները:

The U.S. is deeply concerned over the recent violations of the ceasefire - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. U.S. Department of State Spokesperson Heather Nauert issued a statement on recent violence and casualties in Nagorno-Karabakh.
“The United States is deeply concerned over the recent violations of the ceasefire, which have resulted in multiple casualties on the Line of Contact over the last week. We urge the sides to avoid escalation and encourage immediate consideration of measures to reduce tensions along the Line of Contact and the international border between Armenia and Azerbaijan.
In their statement released June 19, the OSCE Minsk Group Co-Chairs called upon the parties to re-engage in negotiations on substance, in good faith, and with political will. The Co-Chairs further underscored that such negotiations are the only way to bring a lasting peace to the people of the region, who expect and deserve progress toward settlement of the conflict.
The United States continues to engage intensely with the sides. Our longstanding policy, shared by the Minsk Group co-chairs, is that a just settlement must be based on international law, which includes the Helsinki Final Act, in particular the principles of non-use of force, territorial integrity, and self-determination”, the statement says.