ԱՄՆ հիշեցրել է ԼՂ կարգավորման սկզբունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Հիզեր Նաուէրտը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում բռնության վերջին դրսեւորումների եւ մարդկային զոհերի վերաբերյալ:
«ԱՄՆ խորապես մտահոգված է շփման գծում հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումների կապակցությամբ, որոնք մարդկային զոհերի պատճառ են դարձել: Մենք կողմերին կոչ ենք անում խուսափել իրավիճակի լարումից եւ ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ շփման գծում եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով լարվածությունը նվազեցնելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակը մեջբերել է հունիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության այն հատվածը, որում միջնորդները «կոչ են արել կողմերին կրկին վերսկսել բովանդակային բանակցությունները, որոնց ընթացքում կողմերը քաղաքական կամք կդրսեւորեն եւ ընդգծել են, որ դա միակ ճանապարհն է տարածաշրջանի բնակիչների համար ապահովելու հարատեւ խաղաղություն»:
Հիզեր Նաուէրտը նշել է, որ ԱՄՆ-ի, ինչպես եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այլ համանախագահների մոտեցումն այն է, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի միջազգային իրավունքի, մասնավորապես, Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի շրջանակում, որը ներառում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ինքնորոշման սկզբունքները:

США напомнили принципы карабахского урегулирования - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь Госдепартамента США Хизер Нойерт выступила с заявлением о последних проявлениях насилия и человеческих жертвах в Нагорном Карабахе.
«США глубоко обеспокоены последними нарушениями режима перемирия на линии соприкосновения, которые стали причиной человеческих жертв. Мы призываем стороны избегать эскалации ситуации и предпринять незамедлительные меры для снижения  напряженности на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе», - говорится в сообщении.
Хизер Нойерт процитировала тот отрывок заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 19 июня, в котором посредники «призвали стороны возобновить содержательные переговоры, во время которых стороны проявят политическую волю, и подчеркнули, что это единственный путь обеспечения долгосрочного мира для жителей региона».
Хизер Нойерт отметила, что подход США и других сопредседателей Минской группы ОБСЕ заключается в том, что конфликт должен быть решен в рамках международного права, в частности, Хельсинкского заключительного акта, который включает принципы неприменения силы, территориальной целостности и права на самоопределение.