Կիպրոսի ԱԳ նախարարն ասել է, որ հայերն Արցախում միշտ են եղել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ լարվածության նոր օջախների ձեւավորումն անթույլատրելի է եւ հղի անկանխատեսելի հետեւանքներով։
ՀՀ ՊՆ հաղորդագրության համաձայն, այդ մասին նախարարն ասել է՝ մայիսի 30-ին հանդիպելով Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի հետ։
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ ժամանակակից մարտահրավերները պարտադրում են համադրել ուժերը՝ դրանց արդյունավետ դիմակայելու համար։ Նախարարը նաեւ ասել է, որ առավել շեշտադրվում է ընդհանուր շահեր ունեցող պետությունների ջանքերի համադրումն ու արդյունավետ երկխոսության զարգացումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ արցախյան եւ կիպրոսյան հիմնախնդիրները։ Իոաննիս Կասուլիդեսի համոզմամբ՝ սխալ է զուգահեռներ անցկացնել երկու խնդիրների միջեւ, քանի որ, իր տարբերություն Հյուսիսային Կիպրոսի, որը բռնազավթվել է Թուրքիայի կողմից, Արցախը հայերի պատմական տարածքն է, նրանք այնտեղ միշտ են եղել, պայքարել են իրենց անվտանգության համար եւ անկախություն հռչակել։ Վիգեն Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Իոաննիս Կասուլիդեսին՝ Արցախի հարցում հստակ եւ հետեւողական դիրքորոշման համար։
Վիգեն Սարգսյանը հանդիպել է նաեւ Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ արցախյան հիմնախնդրին։ ՀՀ պաշտպանության նախարարը երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի նախագահին՝ Արցախի հարցում կառուցողական եւ հետեւողական դիրքորոշման համար։

Глава МИД Кипра сказал, что армяне всегда жили в Арцахе - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян сказал, что формирование новых очагов напряжения недопустимо и чревато непредстазуемыми последствиями.
Согласно сообщению минобороны Армении, об этом министр сказал 30 мая на встрече с министром иностранных дел Кипра Иоаннисом Касулидесом.
Виген Саргсян отметил, что для эффективного преодоления современных вызовов необходимо объединение сил. Министр сказал также, что особенно важно развитие эффективного диалога и объединение усилий стран, разделяющих общие интересы.
В ходе встречи обсуждались также Арцахский и Кипрский конфликты. Иоаннис Касулидес выразил уверенность, что нельзя проводить параллели между двумя ситуациями, поскольку в отличие от Северного Кипра, который был оккупирован Турцией, Арцах является исторической территорией армян, которые жили в Арцахе всегда, боролись за свою безопасность и провозгласили свою независимость. Виген Саргсян выразил благодарность Иоаннису Касулидесу за четкую и последовательную позицию в вопросе Арцаха.
Виген Саргсян встретился также с президентом Кипра Никосом Анастасиадисом. В ходе встречи обсуждался в том числе и Арцахский конфликт. Министр обороны Армении выразил благодарность президенту Кипра за конструктивную и последовательную позицию в вопросе Арцаха. --0--