ԵՄ-ն շահագրգռված է ԼՂ խնդրի լուծմամբ, ասել է Զալբերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին՝ ԵՄ խորհրդի կողմից նրա առաքելության երկարաձգման կապակցությամբ:
Հերբերտ Զալբերի հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում կարեւորում են ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի աշխատանքը, որի հիմնական նպատակն է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար կողմերի միջեւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորումը:
Հերբերտ Զալբերը վստահեցրել է, որ Եվրամիությունը շահագրգռված է եւ ցանկանում է իր հնարավորությունների սահմաններում նպաստել ԼՂ հիմնախնդրի լուծմանը՝ աջակցելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը շնորհավորել է նաեւ Հայաստանում ԱԺ ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն այդ ընտրություններով լուրջ քայլ կատարեց դեպի առաջ, իսկ նկատված որոշ խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ըստ ԵՄ պաշտոնյայի, կարելի է աշխատել:

ЕС заинтересован в решении карабахского конфликта, сказал Зальбер - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян поздравил сегодня специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и по кризису в Грузии Герберта Зальбера в связи с продлением его миссии со стороны Совета ЕС.
На встрече с Гербертом Зальбером Серж Саргсян отметил, что Армения ценит работу спецпредставителя ЕС, главная цель которого – сформировать атмосферу доверия между сторонами для мирного разрешения карабахского конфликта.
Герберт Зальбер заверил, что Евросоюз заинтересован и хочет по мере своих возможностей способствовать решению карабахского конфликта, оказывая поддержку усилиям стран-членов Минской группы ОБСЕ.
Спецпредставитель ЕС поздравил президента с успешным проведением выборов, подчеркнув, что этими выборами Армения сделала значительный шаг вперед, а по обнаруженным определенным проблемам, по мнению представителя ЕС, можно работать.