Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պատրաստ չեն, ասել է Քերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պատրաստ չեն կարգավորել ԼՂ հակամարտությունը:
Ամերիկյան դիվանգիտության ղեկավարն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 29-ին՝ ելույթ ունենալով Aspen Institute հաստատության եւ Atlantic ամսագրի կողմից կազմակերպված քննարկմանը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Քերին ԼՂ հակամարտության մասին խոսել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը մեկնաբանելուց հետո:
«Այսօր աշխարհում կան որոշ սառեցված հակամարտություններ: Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջան-Հայաստանը, որտեղ հիմա չեք կարող [առաջընթաց-խմբ.] տեսնել, որովհետեւ առաջնորդները պատրաստ չեն եւ լարվածություն կա», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Այնուհետեւ Քերին շարունակել է.
«Կան որոշակի [խնդիրներ-խմբ.], որոնք բարդ են, բայց կարող են լուծվել, եթե մարդիկ որոշումներ են կայացնում: Կարծում եմ, որ Իսրայելի եւ Պաղեստինի հակամարտությունը եւս այդ խնդիրներից է»:

Photo: US Department of State
Yerevan/Mediamax/. US Secretary of State John Kerry said that Armenian and Azerbaijani leaders aren’t ready to settle the NK issue.
Secretary of State made this statement, while delivering a speech at the Atlantic and Aspen Institute event on September 29.
Mediamax notes that Kerry talked about the NK conflict after making remarks on the agreement upon Iran’s nuclear program.
“There are frozen conflicts in the world today. Nagorno-Karabakh, Azerbaijan-Armenia, where you can’t quite see that [progress] right now because the leaders aren’t ready, because the tensions are there,” US Secretary of State said.
John Kerry also added:
“There are some [issues] where I think they’re difficult but you can see how you could get there if people made a certain set of decisions. I believe Israel-Palestine falls into that category.”