Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պատրաստ չեն, ասել է Քերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պատրաստ չեն կարգավորել ԼՂ հակամարտությունը:
Ամերիկյան դիվանգիտության ղեկավարն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 29-ին՝ ելույթ ունենալով Aspen Institute հաստատության եւ Atlantic ամսագրի կողմից կազմակերպված քննարկմանը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Քերին ԼՂ հակամարտության մասին խոսել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը մեկնաբանելուց հետո:
«Այսօր աշխարհում կան որոշ սառեցված հակամարտություններ: Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջան-Հայաստանը, որտեղ հիմա չեք կարող [առաջընթաց-խմբ.] տեսնել, որովհետեւ առաջնորդները պատրաստ չեն եւ լարվածություն կա», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Այնուհետեւ Քերին շարունակել է.
«Կան որոշակի [խնդիրներ-խմբ.], որոնք բարդ են, բայց կարող են լուծվել, եթե մարդիկ որոշումներ են կայացնում: Կարծում եմ, որ Իսրայելի եւ Պաղեստինի հակամարտությունը եւս այդ խնդիրներից է»:

Лидеры Армении и Азербайджана не готовы, считает Керри - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Госсекретарь США Джон Керри сказал, что лидеры Армении и Азербайджана не готовы к урегулированию Карабахского конфликта.
Глава американской дипломатии сказал об этом 29 сентября, выступая на обсуждении, организованном Aspen Institute и журналом Atlantic.
Медиамакс отмечает, что Керри упомянул Карабахский конфликт после того, как прокомментировал соглашение, достигнутое вокруг ядерной программы Ирана.
«Сегодня в мире есть несколько замороженных конфликтов. Нагорный Карабах, Азербайджан-Армения, где сейчас невозможен [прогресс - ред.], потому что лидеры не готовы, и сохраняется напряженность», - сказал госсекретарь.
Дальше Керри продолжил:
«Некоторые [проблемы - ред.], достаточно сложны, но они могут быть решены, если люди примут набор конкретных решений. Думаю, палестино-израильский конфликт тоже подпадает под эту категорию».