Արցախը ՄԱԿ-ին կոչ է անում հետաքննել ֆոսֆորի կիրառման լուրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանի նամակով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին է ներկայացվել եւ Գլխավոր վեհաժողովում տարածվել ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարությունը, որը հերքում է սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող արկերի ենթադրյալ կիրառման վերաբերյալ Ադրբեջանի տարածած տեղեկությունները:
Մայիսի 17-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես էր եկել հայտարարությունով` հայկական կողմին մեղադրելով ապրիլի 2-5-ի մարտական գործողությունների ընթացքում արգելված ռազմամթերքի, մասնավորապես՝ սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող արկերի կիրառման մեջ։
ՄԱԿ-ում տարածված ԼՂՀ ԱԳՆ-ի հայտարարության համաձայն՝ Արցախը պատրաստ է ընդունել հատուկ դիտորդական առաքելության՝ տեղում բոլոր փաստերն ուսումնասիրելու եւ ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հանգամանքներն ու դրա ընթացքում իրագործված միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումները հետաքննելու համար։
«Կեղծարարությունն ու իրականության խեղաթյուրումը վաղուց արդեն կանոնավոր բնույթ են ձեռք բերել եւ դարձել Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության անբաժան մասը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Արցախի ԱԳՆ-ում հիշեցրել են, որ դեռեւս 1992թ. ադրբեջանական կողմը հանդես էր գալիս քիմիական զենքի ենթադրյալ կիրառման մասին համանման մեղադրանքներով, որոնք այն ժամանակ հերքվել էին ՄԱԿ-ի հատուկ փաստահավաք առաքելության կողմից։ Հաջորդած տարիներին ադրբեջանական կողմը կրկին հանդես է եկել համանման չհաստատված մեղադրանքներով:
«Վերակենդանացնելով հին հերյուրանքները՝ Ադրբեջանը ոչ միայն փորձում է արդարացնել ուժի կիրառման եւ 1994-1995 թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերի լիակատար ու անշեղ պահպանումից (ինչը պնդում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները) հրաժարվելու իր քաղաքականությունը, այլեւ նպատակ է հետապնդում շեղել ուշադրությունը ԼՂՀ զինծառայողների ու խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բանակի իրագործած իրական ռազմական հանցագործություններից։ Այս կապակցությամբ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ առավելագույնս քննադատաբար մոտենալ ադրբեջանական կողմի այդօրինակ մերկապարանոց պնդումներին»,- հայտարարել են ԼՂՀ ԱԳՆ-ում։

Арцах призвал ООН расследовать сообщения о применении фосфора
Ереван/Медиамакс/. Постпред Армении в ООН Зограб Мнацаканян распространил в Генеральной ассамблее и представил членам Совета безопасности ООН заявление МИД НКР, в котором опровергается распространенная Азербайджаном информация об использовании армянскими силами снарядов с белым фосфором.
МИД Азербайджана 17 мая выступил с очередными надуманными обвинениями о якобы использовании армянской стороной в ходе боевых действий 2-5 апреля запрещенных боеприпасов, в частности, снарядов с белым фосфором.
Согласно распространенному в ООН заявлению МИД НКР, Арцах готов принять специальную мониторинговую миссию для изучения на месте всех фактов и расследования обстоятельств агрессии, развязанной Азербайджаном 2-5 апреля, и совершенных в ее ходе нарушений норм международного гуманитарного права.
«Фальсификация и искажение реальности давно уже приобрели регулярный характер и стали неотъемлемой частью внешней политики Азербайджана», - говорится в заявлении.
МИД НКР напоминает, что еще в 1992 году азербайджанская сторона выступала с аналогичными обвинениями о мнимом использовании химического оружия, которые тогда были опровергнуты специальной миссией ООН по установлению фактов. В последующие годы азербайджанская сторона снова выступала с подобными не получившими никаких подтверждений обвинениями.
«Воскрешая старые измышления, Азербайджан не только пытается оправдать свою политику применения силы и отказа от полного и неукоснительного соблюдения соглашений о прекращении огня от 1994 и 1995 годов, на чем настаивают страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, но и преследует цель отвлечь внимание от военных преступлений, совершенных азербайджанской армией против военнослужащих и мирных жителей НКР. В связи с этим призываем международное сообщество максимально критически подходить к подобного рода голословным утверждениям Азербайджана», - заявили в МИД НКР.