Ադրբեջանցիներն ինքնուրույն կհավաքեն իրենց զոհերի մարմինները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 10-ին Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում իրականացված փոխանակման ընթացքում ադրբեջանական կողմին հանձնվել է 13 զոհվածի մարմին:
Այս մասին Մեդիամաքս-ին հայտնել է ԼՂՀ ՊԲ մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը՝ նշելով, որ «13 մարմին եղել է մեր տարածքում, սակայն առաջնագծին շատ մոտ կան հակառակորդի տասնյակից ավել դիակներ»:
«Հայկական կողմի համաձայնությամբ այդ տարածքում ադրբեջանցիներն իրենք կհավաքեն իրենց զոհերի մարմինները՝ դիտորդների ներկայությամբ:
Ադրբեջանական կողմը դեռ շարունակում է իր զոհերի մարմինների դուրսբերման աշխատանքները, այդ պատճառով դեռեւս չենք կարող հստակ ասել, թե  հակառակորդը քանի դի է դուրս բերել առաջնագծին մոտ տարածքից»,- ասել է Սենոր Հասրաթյանը:
Ապրիլի 9-ին հայկական կողմը հետ է բերել 2 զինծառայողի մարմին, իսկ  հակառակորդին է հանձնել 7-ը:
Շփման գծի հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններում զոհված զինծառայողների մարմինների որոնողական աշխատանքները մեկնարկել են ապրիլի 8-ին Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի եւ ԵԱՀԿ-ի միջնորդությամբ: Այս պահի դրությամբ անհայտ է մնում ՊԲ միայն մեկ զինծառայողի ճակատագիրը։

Ереван/Медиамакс/. В ходе обмена 10 апреля около села Баш-Карвенд телами Азербайджану было передано 13 тел погибших военнослужащих.
Об этом Медиамакс сообщил пресс-секретарь Армии обороны НКР Сенор Асратян, отметив, что «13 тел находилось на нашей территории, однако еще более десятка тел остаются ближе к передовой».
«С согласия армянской стороны азербайджанцы в присутствии наблюдателей сами соберут тела своих погибших с этой территории. Азербайджанская сторона еще продолжает эвакуацию тел военнослужащих, поэтому пока нельзя точно сказать, сколько тел противник забрал из прифронтовой зоны», - сказал Сенор Асратян.
9 апреля армянская сторона получила тела двух военнослужащих, передав противнику семь тел.
На северном и южном направлениях линии соприкосновения поиск погибших военнослужащих начался 8 апреля при посредничестве Международного комитета красного креста и ОБСЕ. На данный момент остается неизвестной судьба одного военнослужащего Армии обороны.