«Ադրբեջանը կորցնում է իրականության զգացումը», - ասել է Նալբանդյանը
«Ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցման սադրիչ քայլով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է ոչ միայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի պահանջները, այլեւ` 1994թ. հրադադարի հաստատման եւ 1995թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնագրերը, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը` զինադադարի ամրապնդման վերաբերյալ», - ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով News.am-ի հարցին:
«Փոխվստահության ամրապնդման միջազգային պարտավորությունների համաձայն` Հայաստանը եւ Արցախը ԵԱՀԿ խողովակներով ու լրատվամիջոցներով տեղեկացրել են նախապես ծրագրավորված միասնական զորավարժություններ անցկացնելու իրենց մտադրության մասին՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը վերջին ամիսներին անցկացրել է մի շարք զորավարժություններ, այդ թվում` շփման գծի մոտակայքում, ինչի մասին երբեք նախապես պատշաճ չի տեղեկացրել։
Առերեսվելով միջազգային կառույցների արձագանքին՝ Ադրբեջանը փորձում է փուչ մեղադրանքներով քողարկել իր փաստարկների բացակայությունը։
Բաքուն շարունակում է հակադրվել միջազգային հանրությանը, ինչը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը իր արձագանքով։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը կորցնում է իրականության զգացումը, եւ օրեցօր առավել խորանում է անդունդը` քաղաքակիրթ աշխարհի եւ այդ երկրի միջեւ», - ասել արտաքին գործերի նախարարը:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ից News.am-ի հարցին ի պատասխան ասել են, որ Ադրբեջանը «շարունակում է հանդես գալ հայտարարություններով, որոնք խեղաթյուրում են միջադեպի էությունը եւ նենգափոխում են փաստերը»:
«Փորձելով արդարացնել իր կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումը՝ Բաքուն կրկին վկայակոչում է ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւերը:
Բոլոր չորս բանաձեւերի առաջնահերթ եւ կարեւորագույն պահանջը կրակի, բոլոր ռազմական եւ թշնամական գործողությունների անհապաղ դադարեցումն էր: Սակայն այդ հիմնական պահանջը բազմիցս խախտվել է Ադրբեջանի կողմից եւ մինչ օրս լիովին չի կատարվել, ինչի մասին վկայում է ուղղաթիռի խոցման միջադեպը:
Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի ԱԽ 4 բանաձեւերի պահանջների անտեսումը եւ նրա բացահայտ ձգտումը՝ հակամարտությունը լուծել ուժի միջոցով ու պատերազմի վերսկսման շարունակական սպառնալիքներն են արժեզրկել եւ անկիրառելի դարձրել սույն բանաձեւերը», - հայտնել են ԼՂՀ ԱԳՆ-ում:

“Azerbaijan is losing the sense of reality”, Nalbandian says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Yerevan and Stepanakert responded to the recent statement of Azerbaijani Foreign Ministry.
“By the provocative step of shooting down the helicopter, while on a training flight, Azerbaijan has blatantly violated not only the provisions of the UN Security Council resolutions, but also the trilateral agreements of 1994 and 1995 on the establishment and consolidation of the cease-fire regime, as well as numerous calls of the international community on strengthening of the ceasefire regime”, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated to News.am
“In accordance to the international commitments on confidence building measures, Armenia and Karabakh have notified through the OSCE channels and mass media about their intention to hold beforehand planned joint military exercises, unlike Azerbaijan which during recent months has held number of military exercises, including in the vicinity of the line of contact and has never informed about them appropriately.
Facing the reaction of the international structures, Azerbaijan tries to hide the absence of its arguments by futile allegations.
Baku continues to oppose itself to the international community which was once again demonstrated by its reaction to the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Azerbaijan is clearly losing the sense of reality and day by day is deepening the gap between itself and the civilized world”, Armenian FM noted.
Foreign Ministry of Nagorno-Karabakh Republic said that “Azerbaijan continues to make statements, where it distorts the essence of the incident and manipulates facts”.
“In its attempts to justify the gross violations of the norms of the humanitarian law, Baku yet again invokes to the UN Security Council resolutions. First and foremost requirement of all four resolutions was the immediate ceasefire, cessation of all hostilities and hostile acts. However, this basic requirement present in all resolutions has been repeatedly violated by Azerbaijan and has not been fully implemented so far, as evidenced by the incident with the downed helicopter.
Azerbaijan’s disregard towards the requirements of the four UN Security Council resolutions, its obvious desire to resolve the conflict by force and constant threats of a renewed war have led to the devaluation and loss of effectiveness of these resolutions”, NKF Foreign Ministry stressed.