«Ադրբեջանը կորցնում է իրականության զգացումը», - ասել է Նալբանդյանը
«Ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցման սադրիչ քայլով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է ոչ միայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի պահանջները, այլեւ` 1994թ. հրադադարի հաստատման եւ 1995թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնագրերը, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը` զինադադարի ամրապնդման վերաբերյալ», - ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով News.am-ի հարցին:
«Փոխվստահության ամրապնդման միջազգային պարտավորությունների համաձայն` Հայաստանը եւ Արցախը ԵԱՀԿ խողովակներով ու լրատվամիջոցներով տեղեկացրել են նախապես ծրագրավորված միասնական զորավարժություններ անցկացնելու իրենց մտադրության մասին՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը վերջին ամիսներին անցկացրել է մի շարք զորավարժություններ, այդ թվում` շփման գծի մոտակայքում, ինչի մասին երբեք նախապես պատշաճ չի տեղեկացրել։
Առերեսվելով միջազգային կառույցների արձագանքին՝ Ադրբեջանը փորձում է փուչ մեղադրանքներով քողարկել իր փաստարկների բացակայությունը։
Բաքուն շարունակում է հակադրվել միջազգային հանրությանը, ինչը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը իր արձագանքով։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը կորցնում է իրականության զգացումը, եւ օրեցօր առավել խորանում է անդունդը` քաղաքակիրթ աշխարհի եւ այդ երկրի միջեւ», - ասել արտաքին գործերի նախարարը:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ից News.am-ի հարցին ի պատասխան ասել են, որ Ադրբեջանը «շարունակում է հանդես գալ հայտարարություններով, որոնք խեղաթյուրում են միջադեպի էությունը եւ նենգափոխում են փաստերը»:
«Փորձելով արդարացնել իր կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումը՝ Բաքուն կրկին վկայակոչում է ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւերը:
Բոլոր չորս բանաձեւերի առաջնահերթ եւ կարեւորագույն պահանջը կրակի, բոլոր ռազմական եւ թշնամական գործողությունների անհապաղ դադարեցումն էր: Սակայն այդ հիմնական պահանջը բազմիցս խախտվել է Ադրբեջանի կողմից եւ մինչ օրս լիովին չի կատարվել, ինչի մասին վկայում է ուղղաթիռի խոցման միջադեպը:
Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի ԱԽ 4 բանաձեւերի պահանջների անտեսումը եւ նրա բացահայտ ձգտումը՝ հակամարտությունը լուծել ուժի միջոցով ու պատերազմի վերսկսման շարունակական սպառնալիքներն են արժեզրկել եւ անկիրառելի դարձրել սույն բանաձեւերը», - հայտնել են ԼՂՀ ԱԳՆ-ում:

Азербайджан теряет чувство реальности, заявил Налбандян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Ереване и Степанакерте прокомментировали заявление МИД Азербайджана, в котором, в частности, говорилось, что Армения «наращивает военное присутствие на оккупированных территориях».
Отвечая на вопрос News.am, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал, что «именно власти Азербайджана многократно попирали требования резолюций Совета безопасности ООН: воздержаться от нарушения принципов международного гуманитарного права, свидетелями чего мы являемся и сегодня в вопросе экипажа сбитого вертолета».
«Провокационным шагом уничтожения совершавшего учебно-тренировочный полет вертолета Азербайджан грубо нарушил не только резолюции СБ ООН, но и трехстороннее соглашение об установлении перемирия от 1994г. и укрепления режима прекращения огня от 1995г., а также многочисленные призывы международного сообщества по укреплению режима прекращения огня.
В соответствии с международными обязательствами по мерам укрепления доверия, Армения и Карабах оповестили по каналам ОБСЕ и средствам массовой информации о намерении провести заранее запланированные совместные военные учения, в отличие от Азербайджана, который за последние месяцы провел ряд военных учений, в том числе вблизи линии соприкосновения, о чем ни разу должным образом заранее не оповещал.
Столкнувшись с реакцией международных структур, Азербайджан пытается пустыми обвинениями завуалировать отсутствие аргументов.
Баку продолжает противопоставлять себя международному сообществу, что в очередной раз было продемонстрировано его реакцией на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Очевидно, что Азербайджан теряет чувство реальности, и с каждым днем увеличивается пропасть между цивилизованным миром и этой страной», - заявил глава МИД Армении.
В Управлении информации и по связям с общественностью МИД НКР отметили, что «Азербайджан продолжает выступать с заявлениями, в которых искажает суть инцидента и манипулирует фактами».
«В своих попытках оправдать грубейшее нарушение норм гуманитарного права Баку вновь апеллирует к резолюциям СБ ООН. Первоочередным и главнейшим требованием всех четырех резолюций было незамедлительное прекращение огня, всех военных действий и враждебных актов. Однако это основное требование всех резолюций неоднократно нарушалось Азербайджаном и в полной мере не выполнено до сих пор, о чем свидетельствует инцидент со сбитым вертолетом. Игнорирование Азербайджаном требований четырех резолюций СБ ООН, и его очевидное  стремление решить конфликт силовым путем и постоянные угрозы возобновления войны и привели к  девальвации и потере действенности данных резолюций», - сказал в МИД НКР, отвечая на вопрос News.am.