Բաքուն պնդում է, որ «Հայաստանը շարունակում է ուժեղացնել ռազմական ներկայությունը գրավյալ տարածքներում» - Mediamax.am
3578 դիտում
Բաքուն պնդում է, որ «Հայաստանը շարունակում է ուժեղացնել ռազմական ներկայությունը գրավյալ տարածքներում»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ «Հայաստանը շարունակում է ուժեղացնել ռազմական ներկայությունը գրավյալ տարածքներում»:
«Հայաստանը, որը չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը, ոչ միայն հրաժարվեց իր զորքերը դուրս բերել Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից, այլեւ անտեսելով միջազգային իրավունքը, ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերը եւ ցուցադրաբար խախտելով հրադադարի ռեժիմը՝ շարունակում է ուժեղացնել իր ռազմական ներկայությունը ու անցկացնում է լայնածավալ զորավարժություններ», - ասվում է հայտարարության մեջ:
«Պետք է նկատի ունենալ, որ այս սադրիչ զորավարժությունները կազմակերպվեցին անմիջապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներից հետո, որոնք նախաձեռնվել էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից՝ օգոստոսի 10-ին Սոչիում, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի կողմից՝ սեպտեմբերի 4-ին Ուելսում եւ Ֆրանսիաի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից՝ հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում: Դրական միտումները, որոնք ի հայտ էին եկել այդ երեք հանդիպումների ընթացքում, խաղաղ բանակցություններում առաջխաղացման համար հիմքեր էին ստեղծում: Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքում զորավարժությունների անցկացումը վնաս է հասցնում բանակցություններին», - ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում:

«Армения продолжает усиливать военное присутствие на оккупированных территориях», - заявили в Баку - Mediamax.am
3579 просмотров
«Армения продолжает усиливать военное присутствие на оккупированных территориях», - заявили в Баку
Ереван/Медиамакс/. МИД Азербайджана заявил, что «Армения продолжает усиливать военное присутствие на оккупированных территориях Азербайджана».
«Армения, не исполняющая требования резолюций СБ ООН, не только отказалась от вывода войск с оккупированных территорий Азербайджана, но, нарушив международное право, резолюции СБ ООН и демонстративно нарушая режим перемирия, продолжает укреплять военное присутствие и проводит широкомасштабные военные учения», - говорится в заявлении.
«Следует принять во внимание, что эти провокационные учения проводились сразу после встреч президентов Азербайджана и Армении, организованных по инициативе президента России Владимира Путина 10 августа 2014 года в Сочи, госсекретаря США Джона Керри 4 сентября в Уэльсе и президента Франции Франсуа Олланда 27 октября в Париже. Все позитивные тенденции, наметившиеся в ходе трех встреч, давали основания для продвижения в мирных переговорах. Проведение Арменией военных учений на территории Азербайджана наносит урон переговорам», - говорится в заявлении МИД.