Բաքուն պնդում է, որ «Հայաստանը շարունակում է ուժեղացնել ռազմական ներկայությունը գրավյալ տարածքներում» - Mediamax.am
3578 դիտում
Բաքուն պնդում է, որ «Հայաստանը շարունակում է ուժեղացնել ռազմական ներկայությունը գրավյալ տարածքներում»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ «Հայաստանը շարունակում է ուժեղացնել ռազմական ներկայությունը գրավյալ տարածքներում»:
«Հայաստանը, որը չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը, ոչ միայն հրաժարվեց իր զորքերը դուրս բերել Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից, այլեւ անտեսելով միջազգային իրավունքը, ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերը եւ ցուցադրաբար խախտելով հրադադարի ռեժիմը՝ շարունակում է ուժեղացնել իր ռազմական ներկայությունը ու անցկացնում է լայնածավալ զորավարժություններ», - ասվում է հայտարարության մեջ:
«Պետք է նկատի ունենալ, որ այս սադրիչ զորավարժությունները կազմակերպվեցին անմիջապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներից հետո, որոնք նախաձեռնվել էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից՝ օգոստոսի 10-ին Սոչիում, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի կողմից՝ սեպտեմբերի 4-ին Ուելսում եւ Ֆրանսիաի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից՝ հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում: Դրական միտումները, որոնք ի հայտ էին եկել այդ երեք հանդիպումների ընթացքում, խաղաղ բանակցություններում առաջխաղացման համար հիմքեր էին ստեղծում: Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքում զորավարժությունների անցկացումը վնաս է հասցնում բանակցություններին», - ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում:

“Armenia continues to strengthen military presence on occupied territories”, Baku claims - Mediamax.am
3583 views
“Armenia continues to strengthen military presence on occupied territories”, Baku claims
Yerevan/Mediamax/. The Foreign Ministry of Azerbaijan stated that "Armenia continues to strengthen its military presence on occupied territories of Azerbaijan”.
“Armenia which does not abide by UN Security Council’s resolutions has not only refused to withdraw forces from the occupied territories of Azerbaijan but also continues to strengthen its military presence and conducts large-scale military exercises by violating the international law, UN Security Council’s resolutions and breaching the ceasefire in a pointed manner”, the statement reads.
“It should be taken into consideration that these provocative exercises were conducted immediately after the meetings of Presidents of Armenia and Azerbaijan held upon the initiative of Russian President Vladimir Putin in Sochi on August 10, 2014, U.S. Secretary of State John Kerry in Wales on September 4 and French President Francois Hollande in Paris on October 27. All the positive trends marked during these meetings provided a ground for peaceful negotiations. Conducting military exercises on Azerbaijani territories harms the negotiation processes”, the statement of the Foreign Ministry reads.