ՌԴ ԱԳՆ. «Կոչ ենք անում ՀՀ ղեկավարությանը. թույլ չտաք, որ Արեւմուտքը ձեզ խաբի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ կապված Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ ձեւաչափով բարձր մակարդակի հանդիպման հետ։
«2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ ձեւաչափով բարձր մակարդակի հանդիպումը դիտարկում ենք որպես «կոլեկտիվ Արեւմուտքի» հերթական փորձը՝ Հարավային Կովկասը ներքաշել աշխարհաքաղաքական առճակատման մեջ։ Հարավային Կովկասի գործերին արտատարածաշրջանային ուժերի անպատասխանատու եւ ապակառուցողական միջամտությունը, տարածաշրջանի երկրների եւ նրանց հարեւանների միջեւ սեպ խրելու ցանկությունը կարող է ամենա բացասական հետեւանքների հանգեցնել  տարածաշրջանի կայունության, անվտանգության եւ տնտեսական զարգացման համար, հրահրել նոր բաժանարար գծերի առաջացումը, ինչպես նաեւ լարվածության անվերահսկելի աճը։
Ակնհայտ է, որ Արեւմուտքը ցանկանում է Հայաստանը վերածել Հարավային Կովկասում իր չափազանց վտանգավոր ծրագրերի իրականացման գործիքի։ Մեզ հայտնի է, որ Վաշինգտոնը եւ Բրյուսելը, լղոզված խոստումներ տալով, ձգտում են հասնել ՀԱՊԿ-ում եւ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի անդամակցության դադարեցմանը, դուրս բերել ռուսական ռազմակայանը եւ սահմանապահներին։ Կոչ ենք անում Երեւանի ղեկավարությանը թույլ չտալ, որ Արեւմուտքը խաբի իրեն եւ երկիրը տանի կեղծ ճանապարհով, որը հղի է անվտանգության վակուումի առաջացմամբ, տնտեսական լուրջ խնդիրներով եւ բնակչության արտահոսքով։ Բրյուսելում հայտարարված դրամաշնորհային աջակցության ծավալները որեւէ կերպ չեն կարող համեմատվել այն բազմամիլիարդանոց օգուտների հետ, որոնք Հայաստանը շարունակում է ստանալ Մոսկվայի եւ ԵԱՏՄ եւ ԱՊՀ շրջանակներում փոխգործակցությունից։ Հենց այս գործոններն են վերջին տարիներին ապահովել ապրանքաշրջանառության բազմակի աճ (2018թ.-ից՝ չորս անգամ) եւ արդյունքում՝ ռեկորդային տնտեսական աճը եւ բնակչության բարեկեցության աճը։
Հաստատում ենք մեր հանձնառությունը համակողմանիորեն խորացնելու եւ ընդլայնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք ամրագրված են երկկողմ հիմնարար փաստաթղթերում եւ ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններում։ Համոզված ենք, որ ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների առաջանցիկ զարգացումը կնպաստի Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ժողովուրդների հիմնարար շահերի իրականացմանը, տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմանը։
Արեւմուտքը չի հրաժարվում նաեւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնարար հիմքը ոչնչացնելու փորձերից՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների 2020-2022 թթ. եռակողմ հայտարարությունների համալիրը միջոցներ է նախատեսում տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանների սահմանազատման համար,  խաղաղության պայմանագրի պատրաստման, հասարակական գործիչների եւ փորձագետների շփումների միջոցով վստահության ամրապնդան համար։ Հենց Վաշինգտոնի եւ Բրյուսելի ճնշման ներքո է պաշտոնական Երեւանը դադարեցրել այդ պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնցից շատերի դեպքում, մասնավորապես, փոխադարձ տրանսպորտային շրջափակման վերացման հարցում, կողմերը մոտ էին փոխընդունելի լուծումներին։ Մոսկվան դարձյալ պատրաստ են ամեն կերպ աջակցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկար սպասված խաղաղությանը։
Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային եւ երկկողմ բնույթի խնդրահարույց հարցերը պետք է լուծվեն «տարածաշրջանային պատասխանատվության» սկզբունքին համապատասխան, որը համաձայնեցվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Թեհրանում «3+3» խորհրդատվական հարթակի երկրորդ հանդիպման ժամանակ, որի մասնակցել է նաեւ Հայաստանը։ Կոչ ենք անում արտաքին խաղացողներին հարգել այդ պայմանավորվածությունները, իսկ Երեւանի իշխանություններին՝ իրենց արտաքին քաղաքական գիծը կառուցելիս հաշվի առնել հարեւան պետությունների մտահոգությունները»։

МИД России: «Призываем руководство Армении не дать Западу обмануть себя» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД России выступил с заявлением в связи со встречей высокого уровня в формате Армения–США–ЕС.
«Рассматриваем состоявшуюся 5 апреля 2024 г. в Брюсселе встречу высокого уровня в формате Армения – США – Евросоюз как очередную попытку «коллективного Запада» втянуть Южный Кавказ в геополитическое противостояние. Безответственное и деструктивное вмешательство внерегиональных сил в дела Южного Кавказа, стремление вбить клин между странами региона и их соседями могут обернуться самыми негативными последствиями для стабильности, безопасности и экономического развития в регионе, спровоцировать появление новых разделительных линий, а также неконтролируемый рост напряженности.
Очевидно, что Запад хочет превратить Армению в инструмент реализации своих крайне опасных замыслов на Южном Кавказе. Нам известно, что Вашингтон и Брюссель – под эфемерные обещания – добиваются выхода Армении из ОДКБ и ЕАЭС, вывода российской военной базы и пограничников. Призываем руководство в Ереване не дать Западу обмануть себя и повести страну по ложному пути, чреватому возникновением вакуума безопасности, серьезных проблем в экономике и оттоком населения. Заявленные в Брюсселе объемы грантовой поддержки не идут ни в какое сравнение с многомиллиардными выгодами, которые Армения продолжает получать от взаимодействия с Москвой и в рамках ЕАЭС и СНГ. Именно эти факторы в последние годы обеспечили кратное увеличение товарооборота (в четыре раза с 2018 г.) и, как следствие, рекордный рост экономики и повышение благосостояния населения.
Подтверждаем настрой всесторонне углублять и расширять отношения с Арменией на принципах, закрепленных в основополагающих двусторонних документах и договоренностях по линии общих интеграционных объединений. Убеждены, что поступательное развитие российско-армянского союзничества будет способствовать реализации коренных интересов народов России и Армении, укреплению региональной безопасности и стабильности.
Запад также не оставляет попыток разрушить фундаментальную основу армяно-азербайджанской нормализации – комплекс трехсторонних заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана 2020-2022 гг., предусматривающий меры по разблокированию транспортных и экономических связей, делимитации границы, подготовке мирного договора, укреплению доверия через контакты общественников и экспертов. Именно под нажимом Вашингтона и Брюсселя официальный Ереван приостановил реализацию данных договоренностей, по многим из которых, в частности по вопросу снятия взаимной транспортной блокады, стороны были близки к взаимоприемлемым решениям. В Москве по-прежнему готовы всячески содействовать достижению долгожданного мира между Азербайджаном и Арменией.
Проблемные вопросы как регионального, так и двустороннего характера на Южном Кавказе необходимо решать в соответствии с принципом «региональной ответственности», согласованным в ходе второго заседания Консультативной платформы «3+3» 23 октября 2023 г. в Тегеране, участником которого была и Армения. Призываем внешних игроков уважать данные договоренности, а власти в Ереване при выстраивании своей внешнеполитической линии – учитывать озабоченности соседних государств».