«Քայլ առաջ ենք կատարել», ասել է Բայրամովը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր ասել է, որ ԱՄՆ-ում կայացած բանակցություններում Բաքուն եւ Երեւանը «քայլ առաջ» են արել, «սակայն բանակցային գործընթացին պետք է իրատեսորեն վերաբերվել»։
«Բավականին ինտենսիվ քննարկումներ են եղել խաղաղության պայմանագրի շուրջ, որոնք ընդգրկել են մի շարք կետեր եւ կարեւոր պահեր։ Չի կարելի ասել, որ մենք լիովին պայմանավորվել ենք։ Կողմերի դիրքորոշումների միջեւ բավականին տարբերություններ կան, սակայն այս բանակցությունների ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել խաղաղ համաձայնագրի առանձին կետերի շուրջ։ Մենք եւս մեկ քայլ առաջ ենք կատարել»,- ասել է Բայրամովը։
Նա նշել է, որ մայիսի 14-ին Բրյուսելում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների կայանալիք հանդիպումը «պետք է դիտարկել որպես Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունների բաղկացուցիչ մաս»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ մայիսի 8-ին Ջեյհուն Բայրամովը ասել էր, որ «չնայած երկկողմ շփումների որոշակի դինամիկային», «առաջընթացը տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, խաղաղության պայմանագրի նախագծի, պետական սահմանների սահմանազատման եւ տրանսպորտային ու հաղորդակցական կապերի վերականգնման ուղղությամբ, դեռեւս չի արդարացրել մեր սպասելիքները»։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил сегодня, что Баку и Ереван на переговорах в США сделали «шаг вперед», «однако к переговорному процессу необходимо относиться реалистично».
«Состоялись довольно интенсивные обсуждения по мирному соглашению, которые охватывали ряд пунктов и важных моментов. О том, что мы полностью договорились, говорить нельзя. Между позициями сторон довольно много расхождений, но на этих переговорах были достигнуты договоренности по отдельным пунктам мирного соглашения. Мы сделали еще один шаг вперед», - сказал Байрамов.
Он отметил, что предстоящую 14 мая встречу лидеров Азербайджана и Армении в Брюсселе «следует рассматривать как составную часть переговоров Баку и Еревана, проводимых с целью нормализации отношений».
Медиамакс отмечает, что 8 мая Джейхун Байрамов говорил, что «несмотря на некоторую динамику двусторонних контактов», «прогресс, достигнутый по различным направлениям, а именно по проекту мирного договора, делимитации государственных границ и восстановлению транспортно-коммуникационных связей, пока не оправдал наших ожиданий».