FT. Փաշինյանը եւ Ալիեւը կհանդիպեն Բրյուսելում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ The Financial Times-ը գրում է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը առաջիկա կիրակի օրը կհանդիպեն Բրյուսելում՝ Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ:
Պարբերականը նշում է, որ այս տեղեկատվությունը հաստատել են երեք լավատեղյակ աղբյուրներ: Նրանցից մեկը նշել է, որ Բրյուսելի հանդիպումը «առաջընթացի կարեւոր նշան կլինի»՝ ավելացնելով, որ ԵՄ եւ ԱՄՆ միջնորդական ջանքերը փոխլրացնում են միմյանց:
The Financial Times-ը գրում է, որ հունիսի 1-ին Քիշնեում կայանալիք Եվրոպական Քաղաքական Համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Փաշինյանը, Ալիեւը եւ Միշելը կարող են հանդիպել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնի հետ:
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւը The Financial Times-ին ասել է, որ իր երկիրը դրական է վերաբերվում է Շառլ Միշելի միջնորդությանը, «քանի որ ԵՄ-ն թաքնված օրակարգ չունի»: Նա ավելացրել է, որ ԵՄ նախաձեռնած գործընթացի շնորհիվ հնարավոր է եղել մշակել «առանցքային հայեցակարգեր» բանակցությունների եւ դրանք կառուցվածքի համար:
Հաջիեւը նշել է, որ Բաքուն ճկուն է Մոսկվայում, Վաշինգթոնում կամ Բրյուսելում հանդիպումներ անցկացնելու հարցում, քանի որ, նրա խոսքով, արդյունքի հասնելու համար գործընթացը պետք է հնարավորինս «ներառական» լինի:
«Ռուսաստանը կարող է արդյունավետորեն մասնակցել տարածաշրջանում խաղաղության կառուցմանը: Միեւնույն ժամանակ, հստակ է, որ Ռուսաստանը շատ զբաղված է Ուկրաինայի պատերազմով», - ասել է Հիքմեթ Հաջիեւը:

FT: Pashinyan and Aliyev to meet in Brussels - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Financial Times writes that the leaders of Azerbaijan and Armenia will meet in Brussels on Sunday with the mediation of the European Council President Charles Michel.
The Financial Times says the information has been confirmed by three officials with knowledge of the preparations.
One of them said the Brussels meeting is an “important sign of progress,” adding that the EU and US efforts were “complementary two-track processes”.
The Financial Times also writes that there are also plans for the meeting of Pashinyan, Aliyev and Michel on June 1 with German chancellor Olaf Scholz and French president Emmanuel Macron on the sidelines of the European Political Community summit in Moldova.
Hikmet Hajiyev, Aliyev’s foreign policy adviser, told the Financial Times that Azerbaijan feels quite comfortable with the Charles Michel mission “because the EU doesn’t have a hidden agenda.” He added that the EU process had developed “key concepts” for the negotiations and their structure.
Hajiyev said Baku was “flexible” about meeting in Moscow, Washington or Brussels, noting that the process should be more “inclusive” in order to yield results.
“Russia can effectively contribute to the peace-building process in the region. But it’s also true that Russia is very much preoccupied with the war in Ukraine,” said Hajiyev.