FT. Փաշինյանը եւ Ալիեւը կհանդիպեն Բրյուսելում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ The Financial Times-ը գրում է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը առաջիկա կիրակի օրը կհանդիպեն Բրյուսելում՝ Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ:
Պարբերականը նշում է, որ այս տեղեկատվությունը հաստատել են երեք լավատեղյակ աղբյուրներ: Նրանցից մեկը նշել է, որ Բրյուսելի հանդիպումը «առաջընթացի կարեւոր նշան կլինի»՝ ավելացնելով, որ ԵՄ եւ ԱՄՆ միջնորդական ջանքերը փոխլրացնում են միմյանց:
The Financial Times-ը գրում է, որ հունիսի 1-ին Քիշնեում կայանալիք Եվրոպական Քաղաքական Համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Փաշինյանը, Ալիեւը եւ Միշելը կարող են հանդիպել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնի հետ:
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւը The Financial Times-ին ասել է, որ իր երկիրը դրական է վերաբերվում է Շառլ Միշելի միջնորդությանը, «քանի որ ԵՄ-ն թաքնված օրակարգ չունի»: Նա ավելացրել է, որ ԵՄ նախաձեռնած գործընթացի շնորհիվ հնարավոր է եղել մշակել «առանցքային հայեցակարգեր» բանակցությունների եւ դրանք կառուցվածքի համար:
Հաջիեւը նշել է, որ Բաքուն ճկուն է Մոսկվայում, Վաշինգթոնում կամ Բրյուսելում հանդիպումներ անցկացնելու հարցում, քանի որ, նրա խոսքով, արդյունքի հասնելու համար գործընթացը պետք է հնարավորինս «ներառական» լինի:
«Ռուսաստանը կարող է արդյունավետորեն մասնակցել տարածաշրջանում խաղաղության կառուցմանը: Միեւնույն ժամանակ, հստակ է, որ Ռուսաստանը շատ զբաղված է Ուկրաինայի պատերազմով», - ասել է Հիքմեթ Հաջիեւը:

FT: Пашинян и Алиев встретятся в Брюсселе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. The Financial Times пишет, что премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретятся в воскресенье в Брюсселе при посредничестве президента Европейского совета Шарля Мишеля.
Издание отмечает, что эту информацию подтвердили три хорошо знакомых с процессом источника. Один из них отметил, что встреча в Брюсселе «станет важным признаком прогресса», добавив, что посреднические усилия ЕС и США дополняют друг друга.
The Financial Times пишет, что Пашинян, Алиев и Мишель также могут встретиться с канцлером Германии Олафом Шольцем и президентом Франции Эммануэлем Макроном в рамках саммита Европейского политического сообщества, который пройдет в Кишиневе 1 июня.
Советник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев сообщил The Financial Times, что его страна положительно относится к посредничеству Шарля Мишеля, «поскольку у ЕС нет скрытой повестки». Он добавил, что благодаря процессу, инициированному ЕС, удалось разработать «ключевые концепции» переговоров и их структуру.
Гаджиев отметил, что Баку проявляет гибкость в вопросе проведения встреч в Москве, Вашингтоне или Брюсселе, поскольку, по его словам, для достижения результатов процесс должен быть «инклюзивным».
«Россия может эффективно участвовать в миростроительстве в регионе. В то же время, ясно, что Россия очень занята войной на Украине», - сказал Хикмет Гаджиев.