«ԱՄՆ-ն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական կյանքում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայ-ամերիկյան երկխոսությունը կրում է ռազմավարական բնույթ:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում:
ԱԺ-ից հայտնել են, որ հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ մտահոգություն հայտնելով արցախահայության շրջանում առաջացած հումանիտար աղետի վերաբերյալ:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հնարավոր կիրառման շուրջ:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ, որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

«США занимают ключевое место в политической жизни Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил сегодня на встрече с послом США Кристин Куинн, что армяно-американский диалог носит стратегический характер.
Спикер парламента отметил, что США занимают ключевое место в политической и экономической жизни Армении.
Пресс-служба парламента сообщила, что стороны обсудили ситуацию в Армении и Нагорном Карабахе, сложившуюся в результате азербайджанской агрессии.
Состоялся обмен мыслями о необходимости усиления давления на Азербайджан со стороны международного сообщества, в том числе, о возможном применении санкций.
Спикер парламента отметил, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям, встала на путь демократии и продолжает придерживаться повестки достижения мира.