«ԱՄՆ-ն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական կյանքում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայ-ամերիկյան երկխոսությունը կրում է ռազմավարական բնույթ:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում:
ԱԺ-ից հայտնել են, որ հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ մտահոգություն հայտնելով արցախահայության շրջանում առաջացած հումանիտար աղետի վերաբերյալ:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հնարավոր կիրառման շուրջ:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ, որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

“US has a key role in Armenia’s political life”, Parliament Speaker says
Yerevan /Mediamax/. Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan stressed today at the meeting with the newly appointed US Ambassador to Armenia Krisitina Kvien the strategic nature of the dialogue between Armenia and the US.
The parliament speaker noted that the US has a key role in the political and economic life of Armenia.
The National Assembly press service reports that during the meeting the parties touched upon the situation in Armenia and Nagorno-Karabakh created as a result of the Azerbaijani aggression, voicing concern about the humanitarian disaster the Artsakh-Armenians are facing.
The interlocutors also exchanged views on the need to increase pressure on Azerbaijan by the international community, including the possibility of imposing sanctions.
The parliament speaker noted that Armenia has no territorial claims to its neighbors, adopted the path of democracy and continues to be committed to the peace agenda.