Մոսկվան քննադատել է «Հայաստանում ամեն գնով ամրապնդվելու ԵՄ փորձերը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունն այսօր անդրադարձել է Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման մասին որոշմանը:
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի համար արված հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Հունվարի 23-ին ԵՄ խորհուրդը որոշում է ընդունել Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական նոր առաքելություն ստեղծելու մասին՝ երկու տարի ժամկետով։ ԵՄ ներկայության կոնկրետ չափորոշիչները կորոշվեն մոտ ապագայում, սակայն արդեն ակնհայտ է, որ այն ավելի ծավալուն է լինելու, քան ԵՄ մոնիտորինգային մեխանիզմը, որը Հայաստանում գործել է 2022 թվականի հոկտեմբերից դեկտեմբեր։
Անդրկովկասում արտատարածաշրջանային գործոնի ամրագրման հարցում Ռուսաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը չի փոխվել։ Հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններին ԵՄ «փորձագետների» հետեւելուց որեւէ «հավելյալ արժեք» չենք տեսնում: Եթե Բրյուսելում անկեղծորեն հետաքրքրված լինեին Անդրկովկասում խաղաղությամբ, ապա Ադրբեջանի հետ կհամաձայնեցնեին իրենց առաքելության աշխատանքի պայմանները:
ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի կցորդի վերածված եւ ԱՊՀ տարածքում առճակատման քաղաքականություն վարող Եվրամիության ներկայացուցիչների հայտնվելը
Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կարող է տարածաշրջան միայն աշխարհաքաղաքական առճակատում բերել եւ սրել առկա հակասությունները: ԵՄ առաքելության հայտարարված քաղաքացիական բնույթը եւս չպետք է մոլորեցնի, քանի որ այն ձեւավորվում է ԵՄ անվտանգության եւ պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականության շրջանակում՝ սրանից բխող բոլոր հետեւանքներով։
Հայաստանում ամեն գնով ամրապնդվելու եւ Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը հետ մղելու ԵՄ փորձերը կարող են վնաս հասցնել տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը վերադառնալու ձգտումներում հայերի եւ ադրբեջանցիների հիմնարար շահերին: Համոզված ենք, որ տեսանելի ապագայում տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության առանցքային գործոնը մնում է ռուսական խաղաղապահ անձնակազմը, որը տեղակայվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա: Ինչպես նաեւ Հայաստանի սահմաններին ծառայող ռուս սահմանապահները, որոնք կարձագանքեն ԵՄ դիտորդների պահվածքին՝ հաշվի առնելով իրավիճակի զարգացումը տեղում։
Արձանագրում ենք, որ Երեւանում, առանց տրամաբանական ավարտին հասցնելու ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքները, գերադասել են ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի։ Եթե հայ դաշնակիցները շահագրգռված են օգտագործելու ՀԱՊԿ ներուժը, ապա այդ առաքելությունը կարող է արագ տեղակայվել Հայաստանում»:

Москва раскритиковала «попытки ЕС любой ценой закрепиться в Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД России выступил сегодня с критикой решения Совета ЕС об учреждении новой гражданской миссии Евросоюза в Армении.
В сообщении для прессы МИД России говорится:
«23 января Совет ЕС принял решение об учреждении новой гражданской миссии Евросоюза в Армении сроком на два года. Конкретные параметры есовского присутствия будут определены в ближайшее время. Но уже очевидно, что оно будет более масштабным, нежели мониторинговый механизм ЕС, действовавший в Армении с октября по декабрь прошлого года.
Принципиальная позиция России в отношении закрепления внерегионального фактора в Закавказье изменений не претерпела. Не видим никакой «добавленной стоимости» от пригляда есовских «экспертов» за событиями в районе армяно-азербайджанской границы. Если бы в Брюсселе были искренне заинтересованы в мире в Закавказье, то согласовали бы с Азербайджаном условия работы своей миссии.
Появление в приграничных районах Армении представителей Евросоюза, который переродился в придаток США и НАТО и проводит на пространстве СНГ конфронтационную политику, способно лишь привнести в регион геополитическое противостояние и обострить существующие противоречия. Не должен вводить в заблуждение и заявленный гражданский характер есовской миссии – она формируется в рамках Общей политики ЕС в области безопасности и обороны со всеми вытекающими из этого последствиями.
Попытки Евросоюза любой ценой закрепиться в Армении, потеснить посреднические усилия России способны нанести ущерб коренным интересам армян и азербайджанцев в их устремлениях возвращения к мирному развитию региона. Убеждены, что ключевым фактором стабильности и безопасности в регионе на обозримую перспективу остается российский миротворческий контингент, развернутый на основе заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., а также несущие службу на армянских рубежах российские пограничники. Они будут реагировать на поведение есовских наблюдателей с учетом развития ситуации «на земле».
Фиксируем, что в Ереване, не доведя до логического конца работу по направлению миссии ОДКБ, предпочли сделать выбор в пользу ЕС. В случае если у армянских союзников сохраняется заинтересованность в задействовании потенциала ОДКБ, ее миссия может быть оперативно развернута в Армении.
Как и прежде, считаем, что наиболее устойчивой и долговременной основой армяно-азербайджанской нормализации и в целом оздоровления ситуации в регионе является неукоснительное и последовательное осуществление трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января, 26 ноября 2021 г. и 31 октября 2022 г., в т.ч. о разблокировании всех транспортных и экономических связей, делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы, согласовании параметров мирного договора между Азербайджаном и Арменией, развитии трехсторонних контактов по линии общественности, экспертных кругов и парламентариев. Российская Федерация готова этому всячески содействовать».