Բաքուն դժգոհ է Կանադայի եւ Լիտվայի ԱԳՆ հայտարարություններից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Բաքուն դժգոհություն է հայտնել Կանադայի եւ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարությունների հայտարարությունների առնչությամբ, որոնցում կոչ է արվում ապահովել Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը։
«Վճռականորեն մերժում ենք Կանադայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ Բաքուն Օտտավայի դիրքորոշումն որակել է «կողմնակալ» եւ նշել, որ Կանադան կարող է նպաստել խաղաղ գործընթացին՝ «կոչ անելով Հայաստանին դադարեցնել Լաչինի ճանապարհն օգտագործել անօրինական ռազմական եւ տնտեսական գործունեության համար»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաեւ «զարմանք ու ափսոսանք» է հայտնել Լիտվայի ԱԳՆ հայտարարության առնչությամբ։
«Զարմանք եւ ափսոսանք է առաջացնում այն, որ Լիտվան՝ մերձբալթյան երկիրը, որի հետ Ադրբեջանը երկար տարիներ պահպանում է լայն գործընկերային հարաբերություններ, եւ որը միջպետական հարաբերություններում առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս միջազգային իրավունքի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին եւ միշտ գործում է այդ սկզբունքները հիման վրա, հանդես է եկել նման հայտարարությամբ»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն։
Նա Լիտվայի ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստին, որ «Ադրբեջանի տարածքում «Լեռնային Ղարաբաղ» կոչվող տարածքային միավոր չկա»։
«Ինչպես Լիտվան այլեւս «մերձբալթյան» երկիր չի կոչվում, այնպես էլ անընդունելի է Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանն անվանել Խորհրդային Միության տարիներին ձեւավորված նախկին անվանումներով»,- ասել է Հաջիզադեն։

В Баку недовольны заявлениями МИД Канады и Литвы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный Баку выразил недовольство заявлениями внешнеполитических ведомств Канады и Литвы, призвавших деблокировать Лачинский коридор.
«Решительно отвергаем заявление МИД Канады», - говорится в заявлении азербайджанского внешнеполитического ведомства. В Баку назвали «предвзятой» позицию Оттавы и отметили, что Канада может внести свой вклад в мирный процесс, «призвав Армению прекратить использование Лачинской дороги для незаконной военной и экономической деятельности».
В МИД Азербайджана также выразили «удивление и сожаление» по поводу заявления МИД Литвы.
«Вызывает удивление и сожаление то, что Литва, прибалтийская страна, с которой Азербайджан на протяжении многих лет поддерживает обширные партнерские отношения и которая придает особое значение принципам суверенитета и территориальной целостности международного права в межгосударственных отношениях и всегда действует, исходя из этих принципов, выступила с таким заявлением», - заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
Он обратил внимание Литвы на то, что «на территории Азербайджана не существует территориальной единицы под названием «Нагорный Карабах».
«Точно так же, как Литву больше не называют «прибалтийской» страной, недопустимо называть Карабахский экономический район Азербайджана прежними названиями, образованными во времена Советского Союза», - заявил Гаджизаде.