Պուտինն ասել է, որ «երկու միլիոնից ավել հայ» է եկել Ռուսաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ Ռուսաստան է եկել «ավելի քան երկու միլիոն հայ»։
Վլադիվոստոկում ընթացող Արեւելյան տնտեսական ֆորումի նիստի վարողը նշել է, որ Հայաստանը բախվել է Ռուսաստանից աշխատանքային միգրանտների հոսքի հետ եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է, թե ինչպե՞ս են նրանք ինտեգրվում հասարակության մեջ եւ ինչ դեր են խաղում երկրի տնտեսության մեջ։
«Կներե՛ս, Նիկոլ, մինչ Նիկոլը կսկսի պատասխանել, ուզում եմ ասել, որ ավելի շատ հայեր Ռուսաստան են եկել։ Ավելի քան երկու միլիոն մարդ»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։ Պուտինը չի հստակեցրել, թե իր նշած թիվը որ ժամանակահատվածին է վերաբերում։
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանը իր քաղաքացիների տեղափոխումը Հայաստան ընկալում է որպես ազատ տեղաշարժ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում։
«Շատերը Հայաստան են եկել, որպեսզի կարողանան աշխատավարձ ստանալ, քանի որ նրանք, փաստացի գտնվելով Ռուսաստանում, աշխատում են արտասահմանում։ Հուսով եմ, որ դա Ռուսաստանում ընկալվում է որպես շարժում ԵԱՏՄ-ի ներսում։ Եվ ԵԱՏՄ-ն ստեղծվել է հենց այն նպատակով, որպեսզի ապրանքների, ծառայությունների, աշխատուժի ազատ տեղաշարժ լինի»,- ասել է Փաշինյանը։ Նրա խոսքով, Հայաստանից ռուսաստանցիների վերադարձի հավանականությունը «շատ ավելի մեծ է, քան Ֆրանսիայից կամ ԱՄՆ-ից»։
Վլադիմիր Պուտինն իր հերթին ասել է.
«Մենք ողջունում ենք այն ամենը, ինչ ձեռնտու է ռուսական բիզնեսին։ Եթե պայմաններն այնպես են դասավորվել, որ հիմա մարդկանց, հիմնականում, ՏՏ մասնագետներին, ավելի հարմար եւ ավելի հանգիստ է այնտեղ աշխատելը, թող աշխատեն։ Լիովին համաձայն եմ Նիկոլ Վովաեւիչի հետ, որ, իրոք, Հայաստանը մեզ համար օտար երկիր չէ, ամեն ինչ մոտ է։ Երեւանում կարելի է աշխատել, իսկ ապրել Մոսկվայում, ոչինչ չի խանգարում»։
«Մեկնածներից շատերն արդեն վերադարձել են, հասկացել են, որ այստեղ ոչ մի սարսափելի բան չի կատարվում, ամեն ինչ կայուն է։ Եթե ինչ-որ մեկին դուր է գալիս աշխատել Հայաստանում, խնդրե՛մ»,- ավելացրել է Պուտինը։

Путин заявил, что в Россию приехало «больше 2 миллионов армян» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что в Россию приехало «больше 2 миллионов армян».
Российский президент сказал об этом сегодня на Восточном экономическом форуме во Владивостоке.
На пленарной заседании модератор отметил, что Армения столкнулась с наплывом трудовых мигрантов из России и спросил премьер-министра Армении Никола Пашиняна, как россияне вписались в местное общество и какую роль играют в экономике страны.
«Извини Никол, перед тем как Никол начнет отвечать, хочу сказать - еще больше армян приехало в Россию. Свыше 2 млн человек», - сказал президент России. При этом Путин не уточнил: к какому периоду времени относится приведенная им цифра.
Никол Пашинян выразил надежду, что Россия воспринимает переезд сограждан в Армению как свободное передвижение внутри Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Многие люди приехали в Армению просто потому, что им надо получить зарплаты, так как они, фактически находясь в России, работают за рубежом. Я надеюсь, что это воспринимается в России как движение внутри ЕАЭС. А ведь ЕАЭС для этого был создан, чтобы было свободное перемещение товаров, услуг, рабочей силы», - сказал Пашинян. По его словам, вероятность возвращения россиян из Армении «гораздо больше, чем из Франции или США».
Владимир Путин, в свою очередь, заявил:
«Мы приветствуем все, что идет на пользу российскому бизнесу. Если условия сложились так, что сейчас людям целесообразно работать там, это в основном айтишники, да и им выгоднее, спокойнее работать там, пусть работают. Я полностью согласен с Николом Воваевичем, что, действительно, Армения не чужая нам страна, все рядом. Можно работать в Ереване, а жить в Москве, ничего не мешает».
«Многие из уезжавших уже вернулись, поняли, что ничего страшного здесь не происходит, все стабильно. Если кому-то нравится работать в Армении - пожалуйста»,-  добавил Путин.