Բլինքենը գնահատում է Փաշինյանի «տեսլականը, քաջությունն եւ ճկունությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երապտագիտություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետին Ադրբեջանի հետ երկխոսության գործընթացում «տեսլականի, քաջության եւ ճկունության» համար։
Պետդեպարտամենտի ղեկավարը հայտարարել է այս մասին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը։
«Ուզում եմ օգտվել այս առիթից, որպեսզի արժանին մատուցեմ Հայաստանի վարչապետին եւ նրա կառավարությանը, նրանց կողմից իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաեւ ողջունելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությունը եւ երախտագիտություն հայտնելու տեսլականի, քաջության եւ ճկունության համար, որը վարչապետն ու Հայաստանը ցուցաբերում են այս գործընթացում, որի նպատակը տեւական խաղաղությունն է»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
«Մենք շատ առումներով դժվար ժամանակներ ենք ապրում, որոնք լի են մարտահրավերներով նաեւ Հայաստանի համար, սակայն իմացեք, որ ի դեմս Միացյալ Նահանգների դուք ունեք ուժեղ եւ հավատարիմ ընկեր եւ գործընկեր», - ասել է Բլինքենը։
Արարատ Միրզոյանն իր հերթին ընդգծել է ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի կարեւոր դերը։
«Նաեւ բարձր եմ գնահատում Միացյալ Նահանգների աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում եւ Միացյալ Նահանգների հաստատակամ դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցում եւ այս դիրքորոշման հաստատումը նաեւ այս տարի», - ասել է ԱԳ նախարարը։

Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Antony Blinken expressed real appreciation for "the vision and the courage and the flexibility” Nikol Pashinyan shows in dialogue with Azerbaijan.
The Secretary of State said it during the meeting with the Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
“I just want to take this opportunity to, in the first instance, praise the leadership of the prime minister and his government, the democratic reforms that they’ve been pursuing, the progress that continues to be made – but also to very much welcome the dialogue between Armenia and Azerbaijan, and to express real appreciation for the vision and the courage and the flexibility that the prime minister and Armenia have been showing in this process working toward what we all want, which is a lasting peace,” the Secretary of State said.
“These are challenging times in many, many ways, and they’re challenging for Armenia, but know that you have a strong and true friend and partner in the United States,” Blinken stressed.
In his turn, Ararat Mirzoyan highlighted the important role the United States of America plays as a co-chair of the OSCE Minsk Group.
“I also appreciate the support of the United States through the Armenia-Turkish normalization process and the United States’ strong stance on the recognition and condemnation of the Armenian genocide and confirmation of this stance this year, too,” Armenian foreign minister stated.