Փաշինյանն ու Պուտինը քննարկել են Բրյուսելի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել է ապրիլի 6-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:
Վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Զրուցակիցները կարեւորել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման եւ դելիմիտացիայի աշխատանքների մեկնարկի մասին պայմանավորվածությունները: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել լիարժեք աջակցել նշված գործընթացներին:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժմանը: Վարչապետ Փաշինյանն արտահայտել է հայկական կողմի ակնկալիքը, որ ռուս խաղաղապահները կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկեն ներխուժած ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումն ապահովելու համար:
ՀՀ վարչապետը եւ ՌԴ նախագահն անդրադարձել են նաեւ երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցության հարցերին ու պայմանավորվել, որ նաեւ այս հարցերը մանրամասն կքննարկեն ապրիլի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՌԴ կատարելիք պաշտոնական այցի ընթացքում»:

Пашинян и Путин обсудили брюссельские договоренности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в телефонной беседе проинформировал президента России Владимира Путина о результатах состоявшейся 6 апреля при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В сообщении пресс-службы премьер-министра Армении говорится:
«Собеседники подчеркнули важность договоренностей о подписании мирного соглашения с Азербайджаном и начале работ по делимитации. Президент Российской Федерации выразил готовность полностью поддерживать эти процессы. Была затронута тема вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Премьер-министр Пашинян выразил ожидание армянской стороны, что российские миротворцы предпримут конкретные меры для обеспечения вывода вторгшихся азербайджанских подразделений.
Премьер-министр Республики Армения и президент Российской Федерации коснулись также вопросов экономического сотрудничества между двумя странами и договорились, что эти вопросы будут подробно обсуждены в ходе официального визита Никола Пашиняна в Россию 19 апреля».