Փաշինյանն ու Պուտինը քննարկել են Բրյուսելի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել է ապրիլի 6-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:
Վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Զրուցակիցները կարեւորել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման եւ դելիմիտացիայի աշխատանքների մեկնարկի մասին պայմանավորվածությունները: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել լիարժեք աջակցել նշված գործընթացներին:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժմանը: Վարչապետ Փաշինյանն արտահայտել է հայկական կողմի ակնկալիքը, որ ռուս խաղաղապահները կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկեն ներխուժած ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումն ապահովելու համար:
ՀՀ վարչապետը եւ ՌԴ նախագահն անդրադարձել են նաեւ երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցության հարցերին ու պայմանավորվել, որ նաեւ այս հարցերը մանրամասն կքննարկեն ապրիլի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՌԴ կատարելիք պաշտոնական այցի ընթացքում»:

Pashinyan briefed Putin on the results of meeting in Brussels - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Nikol Pashinyan informed the Russian President about the results of the April 6 meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev mediated by President of the European Council Charles Michel.
Armenian PM’s press office informs:
“The interlocutors attached importance to the agreements on signing a peace treaty with Azerbaijan and launching delimitation works. The President of the Russian Federation expressed readiness to fully support these processes.
Reference was made to the intrusion of Azerbaijani units into the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh. Prime Minister Pashinyan expressed the expectation of the Armenian side that the Russian peacekeepers take concrete measures to ensure the withdrawal of the invading Azerbaijani units.
The Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation touched upon the issues of economic cooperation between the two countries and agreed that these issues will be discussed in detail during Nikol Pashinyan's official visit to Russia on April 19”.