Սի Ցզինպինը եւ Վլադիմիր Պուտինը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի Սլոանի կառավարման դպրոցի համաշխարհային տնտեսագիտության եւ կառավարման պրոֆեսոր Յաշենգ Հուանգի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Չինաստանի արձագանքը Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմին մանրակրկիտ ուսումնասիրվել եւ քննադատվել է: Թեեւ չինացի պաշտոնյաները մտահոգություն հայտնեցին քաղաքացիական զոհերի վերաբերյալ, նրանք հրաժարվեցին դատապարտել հարձակումը, որը դիտում են որպես պատասխան ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմանը, եւ ասացին, որ չեն միանա Արեւմուտքին՝ Ռուսաստանի դեմ ֆինանսական պատժամիջոցներ սահմանելու հարցում: Այնուամենայնիվ, Չինաստանը դժվար թե լիակատար աջակցություն ցուցաբերեց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Հարցն այն է, թե արդյո՞ք Չինաստանի համեմատաբար չեզոք կեցվածքը կարող է վճռորոշ լինել հետագա վտանգավոր ռազմական էսկալացիայի կանխման համար:
Արեւմտյան քաղաքական գործիչների մեծամասնության համար Չինաստանի արձագանքը Պուտինի կողմից սանձազերծված բռնություններին խիստ ոչ համարժեք էր թվում: Ինչպես վերջերս ասել էր Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին, «հիմա ժամանակը մի կողմ քաշվելու՝ ժամանակն է խոսելու եւ դատապարտելու ինքնիշխան երկիր ներխուժած Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի գործողությունները»:
Իրականում Չինաստանի դիրքորոշումը շատ ավելի նուրբ է, քան ենթադրում են նման մեկնաբանությունները:
Ի սկզբանե, չնայած Ռուսաստանի դեմ Արեւմուտքի կողմից սահմանված պատժամիջոցներին իր հայտարարած ահհամաձայնությանը, Չինաստանը քայլեր էր ձեռնարկել դրանցից մի քանիսը պահպանելու՝ սահմանափակելով Ռուսաստանի հետ որոշակի գործարքների ֆինանսավորումը: Նաեւ չինական ֆինանսական հաստատություններին արգելված չէ պահպանել արեւմտյան պատժամիջոցները։ Ավելին, Չինաստանը բազմիցս վերանայել էր իր դիրքորոշումն Ուկրաինայի նկատմամբ՝ աստիճանաբար ավելացնելով իր դժգոհությունը Ռուսաստանի գործողություններով։ Կուլիսների հետեւում Չինաստանի առաջնորդները դիտարկում եւ քննարկում էին Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները փոխելու քաղաքականությունը:
Կարելի է հույս ունենալ, որ Չինաստանը հրաժարվել է բացահայտորեն Արեւմուտքի կողմն ընդունել ընդդեմ Ռուսաստանի, որպեսզի իր համար մանեւրելու որոշակի տեղ թողնի: Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին ուկրաինացի պաշտոնակից Դմիտրի Կուլեբայի հետ հեռախոսազրույցից հետո նշել էր, որ զրուցակիցը հույս է հայտնել, որ Չինաստանը կօգնի հրադադարի միջնորդությանը։ Եթե Չինաստանը ցանկանում է արդյունավետորեն խաղալ այս դերը, այն պետք է պահպանի իր վստահելիությունը, այդ թվում՝ խուսափելով Պուտինի գործողությունների բացահայտ դատապարտումից, պահպանելով տնտեսական հարաբերությունները եւ բաց պահելով Պուտինի հետ հաղորդակցության ուղիները:
Այս դերին համապատասխան՝ Չինաստանը, ի վերջո, կարող է ավելի կոշտ դիրքորոշում ընդունել Ռուսաստանի նկատմամբ՝ ազդանշան ուղարկելով Պուտինին, որ նա պետք է իր գործողությունները հաշվարկի ռիսկերի գնահատման հիման վրա: Հաշվի առնելով ռուբլու անկումը, ռուսական ֆոնդային շուկան գտնվում է փլուզման եզրին, բացի այդ, ռազմական գործողությունը Ուկրաինայում հանդիպում է կոշտ դիմադրության. այս ամենն առայժմ կարող է պահել Չինաստանին ճնշումը ուժեղացնելուց:
Թեեւ Պուտինին ամբողջովին մեկուսացնելու գաղափարը գրավիչ է Արեւմուտքի համար, այն մեծ ռիսկ է պարունակում. հսկա միջուկային զինանոցի հասանելիություն ունեցող ավտորիտար առաջնորդին պատին դեմ տալը սպառնում է աշխարհի կործանմամբ: Իսկապես, Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի միջուկային ուժերը «բարձր մակարդակի պատրաստվածության» է բերել։
Փոխադարձ երաշխավորված ոչնչացման սկզբունքը (MAD) արդյունավետ զսպող միջոց է միայն այն դեպքում, եթե միջուկային զենք գործարկելու լիազորված անձինք ռացիոնալ են վարվում:
Վտանգն ավելի է խորացնում այն, որ այսօրվա Ռուսաստանում Պուտինն ունի բացարձակ իշխանություն։ Նույնիսկ ԽՍՀՄ-ում վերջին շրջանում իշխանության որոշակի դիֆուզիա կար։ Մինչ Խորհրդային Միությունը մնում էր տոտալիտար պետություն, նրա առաջնորդները զսպում եւ հավասարակշռում էին միմյանց: Դա բարձրացրել էր MAD-ի արդյունավետությունը: Այսօր նման ռացիոնալությունը չի ազդում Ռուսաստանում որոշումների կայացման գործընթացի վրա։ Այդպիսով, Ռուսաստանին դիմակայելը պետք է հիմնված լինի միայն այնպիսի մոտեցումների վրա, որոնք կարող են մեղմել Պուտինից բխող սպառնալիքը։
Պուտինը, ով կորցնելու ոչինչ չունի, անասելի վտանգավոր է։ Միջուկային պատերազմից խուսափելու համար դիվանագետներն ու համաշխարհային առաջնորդները պետք է մնան էմոցիոնալ առումով հնարավորինս սառնասիրտ եւ ռացիոնալ:
Սի Ցզինպինը՝ Կրեմլում Սի Ցզինպինը՝ Կրեմլում
Այս տարօրինակ եւ սարսափելի պահին աշխարհին անհրաժեշտ է մի երկիր, որը հարաբերականորեն չեզոք կմնա, կապեր կպահպանի Կրեմլի հետ եւ որոշակի լծակներ կունենա Ռուսաստանի վրա: Այս երկիրը Չինաստանն է։
Չինաստանը, հնարավորության դեպքում, պետք է կիրառի «մեղմ» դիվանագիտություն եւ տնտեսական լծակներ։ Սակայն քայլեր ձեռնարկելու ժամանակը սպառվում է: Ուկրաինայում պատերազմը հեշտությամբ կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից՝ վտանգելով Չինաստանի կայունությունն ու տնտեսական հեռանկարները եւ համաշխարհային խաղաղությունը։ Ռուսաստանի հետ կապի ուղիների պահպանումը կարող է օգտակար մարտավարություն լինել, սակայն հիմնական նպատակը Ռուսաստանին իր անխոհեմ պատերազմական ուղուց շեղելն է։
Չինաստանը վարում է արտաքին քաղաքականություն, որն ուղղված է «մարդկության համար ընդհանուր ապագա ունեցող համայնքի կառուցմանը»։ Այս տեսլականի գիտակցումը պահանջում է, որ Չինաստանը Պուտինին կոչ անի դադարեցնել պատերազմը, որը վտանգում է բոլորիս ապագան:

Си Цзинпинь и Владимир Путин
Предлагаем вашему вниманию статью профессора мировой экономики и менеджмента в Школе менеджмента Слоана Массачусетского технологического института Яшенг Хуана, написанную для Project Syndicate.
Реакция Китая на войну России против Украины была тщательно изучена и подвергнута критике. Хотя китайские официальные лица выразили озабоченность по поводу жертв среди гражданского населения, но отказались осудить нападение, которое рассматривают как ответ на расширение НАТО, и заявили, что не будут присоединяться к Западу во введении финансовых санкций против России. Тем не менее, Китай вряд ли предоставил всецелую поддержку президенту России Владимиру Путину. Вопрос в том, может ли относительно нейтральная позиция Китая оказаться решающей для предотвращения дальнейшей опасной военной эскалации.
Для большинства западных политиков реакция Китая на насилие, развязанное Путиным, выглядела крайне неадекватной. Как недавно выразилась пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки, «сейчас не время стоять в стороне – настало время заявить о себе и осудить действия вторгшегося в суверенную страну российского президента Путина».
На самом деле позиция Китая гораздо более тонкая, чем предполагают эти интерпретации.
Для начала, несмотря на свое заявление о несогласии с санкциями, введенными Западом в отношении России, Китай предпринял действия по соблюдению некоторых из них, ограничив свое финансирование определенных сделок с Россией. Также китайским финансовым учреждениям не запрещено соблюдать западные санкции. Более того, Китай неоднократно пересматривал свою позицию по Украине, постепенно усиливая неодобрение действий России. За кулисами китайские лидеры рассматривали и обсуждали политику изменения своих отношений с Россией.
Можно надеяться, что Китай отказался открыто встать на сторону Запада против России, чтобы дать себе некоторое пространство для маневра. После телефонного разговора с украинским коллегой Дмитрием Кулебой министр иностранных дел Китая Ван И отметил, что собеседник выразил надежду на помощь Китая в посредничестве в прекращении огня. Если Китай хочет эффективно играть такую роль, он должен сохранить свой авторитет, в том числе избегая явного осуждения действий Путина, поддерживая экономические отношения и сохраняя открытыми каналы связи с Путиным.
В соответствии с этой ролью Китай может со временем занять более жесткую позицию в отношении России, послав сигнал Путину, но он должен откалибровать свои действия на основе оценки рисков. Учитывая падение рубля, российский фондовый рынок на грани краха, к тому же военная операция на Украине встречает жесткое сопротивление – все это может пока останавливать Китай от усиления давления.
Несмотря на всю привлекательность для Запада идеи полной изоляции Путина, это большой риск: загонять в угол авторитарного лидера, имеющего доступ к огромному ядерному арсеналу, грозит миру уничтожением. Действительно, Путин объявил, что привел ядерные силы России в «повышенную боевую готовность».
Принцип взаимного гарантированного уничтожения (MAD) является эффективным средством сдерживания только в том случае, если те, кто уполномочен запускать ядерное оружие, ведут себя рационально.
Опасность усугубляется тем, что в современной России Путин обладает абсолютной властью. Даже в позднем СССР наблюдалась некоторая диффузия власти. В то время как Советский Союз оставался тоталитарным государством, его лидеры сдерживали и уравновешивали друг друга. Это обусловило более методичный подход к отношениям с Соединенными Штатами – и усилило эффективность MAD. Сегодня такая рациональность не влияет на процесс принятия решений в России. Таким образом, противостояние России должно базироваться только на подходах, способных смягчить угрозу, исходящую от Путина.
Путин, которому нечего терять, невероятно опасен. Чтобы избежать ядерной войны, дипломаты и мировые лидеры должны оставаться как можно более эмоционально отстраненными и рациональными.
Си Цзинпинь в Кремле Си Цзинпинь в Кремле
В этот странный и страшный момент миру нужна страна, которая остается относительно нейтральной, поддерживает связь с Кремлем и имеет некоторые рычаги влияния на Россию. Эта страна – Китай.
Обнадеживающий сценарий – это поддержание Китаем диалога с Путиным и менее моралистический подход к конфликту в Украине. Китай, по возможности, должен применять «тихую» дипломатию и экономические рычаги. Однако времени для принятия мер становится все меньше. Война в Украине может легко выйти из-под контроля, что поставит под угрозу стабильность и экономические перспективы Китая и мир во всем мире. Сохранение канала связи с Россией может быть полезной тактикой, но главная цель – отвлечь Россию от ее безрассудного пути войны.
Китай придерживается внешней политики, направленной на «построение сообщества с общим будущим для человечества». Осознание этого видения требует, чтобы Китай призвал Путина прекратить войну, которая ставит под угрозу будущее всех нас.