ԱԳՆ. «Խաղաղության պայմանագիրը օրակարգային առաջնահերթություններից է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն այսօր ասել է, որ «ՀՀ կառավարությունը Հայաստանի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ռազմավարություն է որդեգրել եւ այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն է դրսեւորում»:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությունն այն մասին, թե Ադրբեջանը բազմիցս Հայաստանին խաղաղության պայմանագիր կնքելու առաջարկություն է արել եւ որ չնայած դժվարություններին, կարելի է մտածել հարաբերությունների կարգավորման մասին՝ խոսնակը նաեւ ասել է.
«Կոնկրետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ մի քանի անգամ բարձրագույն մակարդակով հայտարարվել է, որ դա կառավարության օրակարգային առաջնահերթություններից է»:
Ներկայացնելով ՀՀ ԱԳՆ դիրքորոշումը «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլի հայտարարության վերաբերյալ՝ Վահան Հունանյանն ասել է.
«Մեզ համար դա անհասկանալի խոսույթ է, եւ սրա մասին գիտեն բոլորը: Մյուս կողմից՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը նույնպես կառավարության առաջնահերթություններից է, եւ այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվում, այդ թվում՝ «Հայկական խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում»:

Armenian MFA: “Peace treaty one of priorities of our government’s agenda” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Ministry of Foreign Affairs spokesperson Vahan Hunanyan stated today that “the Government of Armenia has adopted a strategy of opening an era of peaceful development for the region, thus definitely expresses willingness to undertake steps in that direction.”
Commenting on the statement of Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov that Azerbaijan has offered to sign a peace treaty to Armenia several times, and that despite the difficulties, it is worth thinking about normalization of relations, the spokesperson said:
“As for signing a specific peace treaty, it has been stated several times at the highest level that this is one of the priorities of our government’s agenda.”
Presenting Armenian MFA’s position on the statement of the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu about “Zangezur corridor”, Hunanyan said:
“It is an incomprehensible wording for us and everyone knows about it. On the other hand, the opening of regional communications is also one of the priorities of our government, and concrete steps are being undertaken in this direction, including within the framework of the “Armenian Crossroads” project.”