Փաշինյանն ու Կլաարը անհրաժեշտ են համարել միջնորդների ակտիվացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը այսօր տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում խոսել են 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լիցքաթափման ու կայունության ապահովմանն ուղղված քայլերի մասին:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության ու միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքի ապահովումը՝ հաշվի առնելով հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ ադրբեջանական կողմից հնչեցվող սպառնալից հայտարարություններն ու արդեն իսկ հայկական մի շարք կոթողների ոչնչացման ուղղությամբ իրականացված քայլերը:
Ընդգծվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեւական կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի լիարժեք գործարկման եւ համանախագահների գործունեության ակտիվացման անհրաժեշտությունը:

Пашинян и Клаар считают необходимым активизацию Минской группы ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар в ходе сегодняшней встречи обсудили сложившуюся в результате 44-дневной войны ситуацию на Южном Кавказе, а также шаги по разрядке обстановки на армяно-азербайджанской границе и обеспечению стабильности.
В ходе встречи была подчеркнута важность обеспечения вхождения миссии ЮНЕСКО и международных гуманитарных организаций в зону нагорно-карабахского конфликта с учетом угрожающих заявлений Азербайджана в отношении армянского культурного наследия и предпринятых шагов по уничтожению ряда армянских памятников.
На пути к прочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта также была подчеркнута необходимость полноценной реализации мирного процесса под эгидой Минской группы ОБСЕ и необходимость активизации деятельности сопредседателей.