«Միութենական պետությունը փակ կազմավորում չէ», - նկատել է Զախարովան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ երբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն աղմկահարույց հարցազրույցում հիշատակել է Հայաստանը, «նա խոսել է ոչ թե Միութենական պետության, այլ անվտանգության եւ տնտեսության ոլորտներում հնարավոր ինտեգրացիոն գործընթացների եւ միավորումների մասին»:
Ելույթ ունենալով ճեպազրույցում՝ Զախարովան նշել է, որ Լուկաշենկոն ներկայացրել է իր տեսլականը «ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման իրավիճակի վերաբերյալ»։
«Եթե պարզապես խոսենք Միութենական պետության մասին՝ ոչ այդ հարցազրույցի համատեքստում, ապա այն փակ կառույց չէ եւ նախատեսում է այլ մասնակից պետությունների միանալու հնարավորություն։ Դա վաղուց հայտնի տեղեկատվություն է։ Գաղտնիքներ չկան։ Ուզում եմ եւս մեկ անգամ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ այդ հարցազրույցի մեծ մասը նվիրված էր ինտեգրացիոն գործընթացների ներկա վիճակին։ Միեւնույն ժամանակ, Բելառուսի նախագահը խոսել էր այն մասին, թե ինչպես, ելնելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակից, համաշխարհային գործընթացների զարգացումից, այս ինտեգրացիոն միացումների համար պետք է եւ կարող է կառուցվել նոր տարածք»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։

«Союзное государство не является закрытым образованием», отметила Захарова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что упоминая Армению в нашумевшем интервью президент Беларуси Александр Лукашенко «говорил не о Союзном государстве, а о возможных интеграционных процессах и объединениях в сфере безопасности, экономики».
Выступая на брифинге в Москве, Захарова отметила, что Лукашенко изложил свое видение «на ситуацию развития интеграционных процессов».
«Если просто говорить о Союзном государстве не в контексте этого интервью, то оно не является закрытым образованием и предусматривает возможность присоединения к нему других государств-участников. Эта давно известная информация. Никаких секретов нет. Обращаю ещё раз внимание, что в этом интервью многое было посвящено и нынешнему состоянию интеграционных процессов. В то же время президент Белоруссии говорил о том, как исходя из геополитической ситуации, развития мировых процессов, будет, должно и может выстраиваться новое пространство этих интеграционных объединений», - сказала пресс-секретарь МИД России.