«Միութենական պետությունը փակ կազմավորում չէ», - նկատել է Զախարովան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ երբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն աղմկահարույց հարցազրույցում հիշատակել է Հայաստանը, «նա խոսել է ոչ թե Միութենական պետության, այլ անվտանգության եւ տնտեսության ոլորտներում հնարավոր ինտեգրացիոն գործընթացների եւ միավորումների մասին»:
Ելույթ ունենալով ճեպազրույցում՝ Զախարովան նշել է, որ Լուկաշենկոն ներկայացրել է իր տեսլականը «ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման իրավիճակի վերաբերյալ»։
«Եթե պարզապես խոսենք Միութենական պետության մասին՝ ոչ այդ հարցազրույցի համատեքստում, ապա այն փակ կառույց չէ եւ նախատեսում է այլ մասնակից պետությունների միանալու հնարավորություն։ Դա վաղուց հայտնի տեղեկատվություն է։ Գաղտնիքներ չկան։ Ուզում եմ եւս մեկ անգամ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ այդ հարցազրույցի մեծ մասը նվիրված էր ինտեգրացիոն գործընթացների ներկա վիճակին։ Միեւնույն ժամանակ, Բելառուսի նախագահը խոսել էր այն մասին, թե ինչպես, ելնելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակից, համաշխարհային գործընթացների զարգացումից, այս ինտեգրացիոն միացումների համար պետք է եւ կարող է կառուցվել նոր տարածք»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։

Zakharova says “Union State is not a closed formation” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Official representative of Russia’s Ministry of Foreign Affairs Maria Zakharova stated that while mentioning Armenia in the famous interview, the President of Belarus Alexander Lukashenko “talked not about the Union State but about possible integration processes and associations in the spheres of security and economy.”
Speaking at a briefing in Moscow, Zakharova noted that Lukashenko has outlined his vision “on the situation of development of integration processes.”
“If to simply talk about the Union State – not in the context of this interview – then it is not a closed formation and provides an opportunity for other state-members to join it. This is well known information. There are no secrets. Again, much of this interview was devoted to the current state of integration processes. At the same time, the President of Belarus spoke about how, based on the geopolitical situation and the development of world processes, a new space for these integration associations will and should be built,” Russian MFA spokesperson said.