ՀՀ ԱԳՆ․ Հրատապ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջամտությունը վանդալիզմը կանխելու հարցում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմը դատապարտում է Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հայկական կրոնական եւ պատմամշակութային կոթողներն ավերելու եւ ինքնությունը փոխելու նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին հայտարարությունը:
Վահան Հունանյանը նաեւ նշել է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եւ հաջորդած ժամանակաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի եւ ոչնչացման դեպքերը կրում են միտումնավոր ու ծրագրված բնույթ, եւ Լեռնային Ղարաբաղն իր բնիկ հայ բնակչությունից զրկելու քաղաքականության մաս են կազմում:
«Հարեւան ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը միտումնավոր ու ապօրինի յուրացնելու եւ նրան պատմական հիշողությունից զրկելու նպատակով պետական մակարդակով նման կառույցի ստեղծումն աննախադեպ է անգամ հակամարտությունների պատմության համար:
Ադրբեջանի կառավարության այս քայլը բացահայտ մարտահրավեր է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը, որը հստակ կերպով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու եւ պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների եւ այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների եւ արտեֆակտերի դեմ»:
Ստեղծված իրավիճակում առավել հրատապ է դառնում միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անհապաղ միջամտությունը եւ տեղում անխոչընդոտ ներգրավվածությունը՝ համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող Արցախի հայկական հուշարձանները պահպանելու եւ վանդալիզմի դեպքերը կանխելու նպատակով։
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության եւ կրոնական սրբավայրերի ոչնչացման եւ ինքնության խեղաթյուրման այս քաղաքականությունը հակասում է հաշտության հասնելու Ադրբեջանի հայտարարություններին եւ լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանում տեւական խաղաղության հաստատման համար»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Армения требует незамедлительного вмешательства ЮНЕСКО для предотвращения вандализма - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД Армении Ваан Унанян заявил сегодня, что армянская сторона осуждает заявление министра культуры Азербайджана Анара Керимова о создании рабочей группы для уничтожения армянских религиозных и историко-культурных памятников, оказавшихся под контролем Азербайджана, и изменению их идентичности.
Ваан Унанян отметил, что случаи вандализма и уничтожения армянского исторического, культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе во время и после 44-дневной войны были преднамеренными и спланированными и были частью политики лишения Нагорного Карабаха его исконного армянского населения.
«Создание такой структуры на государственном уровне с целью умышленного и незаконного присвоения историко-культурного наследия соседнего народа и лишения его исторической памяти беспрецедентно даже для истории конфликтов.
Этот шаг правительства Азербайджана является открытым вызовом решению, принятому Международным судом ООН 7 декабря 2021 года, о применении незамедлительных мер, которое явным образом обязывает Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви и другие священные места, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты».
В сложившейся ситуации требуется незамедлительное вмешательство международного сообщества, в частности, ЮНЕСКО, а также беспрепятственное вовлечение на месте с целью сохранения армянских памятников Арцаха, являющихся частью всемирного культурного наследия, и предотвращения случаев вандализма.
«Эта политика уничтожения армянского историко-культурного наследия и религиозных святынь и искажения идентичности противоречит заявлениям Азербайджана о достижении согласия и создает серьезные препятствия для установления прочного мира в регионе», - говорится в заявлении Унаняна.