ԱԳՆ․ Սահմանազատման հարցում հայկական կողմը նախապայմաններ չունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն այսօր ասել է, որ «սահմանազատման հարցում հայկական կողմը նախապայմաններ չունի, խոսքը պայմանավորվածությունների մասին է»:
Խոսնակն այս մասին ասել է «Արմենպրես»-ին՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի այն հայտարարությանը, թե Բաքվի համար անընդունելի են Երեւանի նախապայմանները սահմանազատումը սկսելու հարցում:
Վահան Հունանյանը նշել է նաեւ, որ հարցի վերաբերյալ որոշակի թյուրըմբռնում կա։
«Նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից ընդունված եռակողմ հայտարարության մեջ նշված է, որ կողմերը պայմանավորվել են «քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանահայկական սահմանին անվտանգության եւ կայունության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ եւ գործը տանել դեպի սահմանազատման եւ սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովի ձեւավորում»:
Այս պայմանավորվածությունը վերահաստատվել եւ զորքերի հետքաշման գործընթաց սկսելու մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեկտեմբերի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ընթացքում»,- ասել է Վահան Հունանյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի առաջարկները ոչ թե նախապայմանների, այլ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու մասին են:
«Հայաստանը կարծում է, որ օր առաջ պետք է սկսել սահմանազատման գործընթացը՝ համաձայն վերը նշված պայմանավորվածությունների»,- նշել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:

МИД Армении: В вопросе демаркации армянская сторона никаких предусловий не выдвигает - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян заявил сегодня, что «в вопросе демаркации границы армянская сторона никаких предусловий не выдвигает, речь идет о договоренностях».
Об этом спикер сообщил «Арменпресс» в ответ на заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова о неприемлемости для Баку предусловий Еревана в вопросе начала демаркации.
Ваан Унанян отметил также, что относительно этого вопроса возникло определенное недопонимание.
«В трехстороннем заявлении, принятом премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана в Сочи 26 ноября, говорится, что стороны договорились «предпринять шаги для повышения безопасности и стабильности на азербайджано-армянской границе и создать двустороннюю комиссию по демаркации и делимитации границы».
В ходе трехсторонней встречи лидеров Армении и Азербайджана 14 декабря в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета эта договоренность была подтверждена, а также достигнута договоренность о выводе войск», - сказал Ваан Унанян.
По его словам, предложения армянской стороны касаются не предусловий, а реализации достигнутых договоренностей.
«Армения считает, что процесс демаркации должен начаться в кратчайшие сроки в соответствии с вышеупомянутыми договоренностями»,- отметил пресс-секретарь МИД.