Հայ-թուրքական երկխոսության վերսկսումը «թեթեւացնում է Մոսկվայի գլխացավը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանյան միջազգային հարաբերությունների խորհրդի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Կորտունովը կարծում է, որ հայ-թուրքական երկխոսության վերսկսումը «ինչ-որ չափով թեթեւացնում է ռուս դիվանագետների եւ քաղաքական գործիչների գլխացավը»։
Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը Մոսկվայում ցույց տվեց, որ Ռուսաստանը այլընտրանք չունեցող միջնորդ է տարածաշրջանում, ասել է փորձագետը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Ռուսաստանը հանդես է եկել որպես միջնորդ, որը նպաստել է այս բանակցություններին։ Մոսկվայի համար սա նույնպես կարեւոր տեղաշարժ է, քանի որ Ռուսաստանի համար բավականին դժվար էր բալանսավորել իր հարաբերությունները Երեւանի եւ Անկարայի հետ։ Ռուսաստանի համար միշտ էլ դժվար է եղել ընտրություն կատարել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ, եւ նման երկխոսության վերսկսումը, ըստ ամենայնի, ինչ-որ կերպ թեթեւացնում է ռուս դիվանագետների եւ քաղաքական գործիչների գլխացավը։ Ռուսաստանը ցույց տվեց, որ ինքն է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հիմնական արտաքին դերակատարը եւ կարողանում է հասնել այնպիսի հաջողությունների, որոնց մյուս խաղացողները չեն կարող ապահովել»,- հավելել է Անդրեյ Կորտունովը։
Նա ասել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի փոխգործակցությունը գործնական հարթություն տեղափոխելու համար Ռուսաստանը կարող է կողմերին առաջարկել Հարավային Կովկասում լոգիստիկ ցանցի զարգացման նախագծեր։
Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ազգային գիտահետազոտական ինստիտուտի Հետխորհրդային հետազոտությունների կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Ստանիսլավ Պրիտչինն էլ կարծիք է հայտնել, որ Մոսկվայում կայացած հանդիպումը Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի պատերազմի արդյունքներով արված հայտարարության իրականացման շարունակությունն է։
«Հայաստանն եւ Թուրքիան տնտեսապես համեմատելի չեն։ Ամեն դեպքում, Հայաստանին անհրաժեշտ է ինչ-որ քաղաքական աջակցություն։ Եվ այն, որ հանդիպումը կայացել է Մոսկվայում, եւ ծրագրի մի մասն է. Ռուսաստանի միջնորդ է եւ, ի թիվս այլ բաների, կօգնի Հայաստանի շահերի պահպանման հարցում»,- ասել է Պրիտչինը։

Возобновление армяно-турецкого диалога «снимает головную боль для Москвы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральный директор Российского совета по международным делам Андрей Кортунов считает, что возобновление армяно-турецкого диалога «снимает какую-то головную боль для российских дипломатов и политиков».
Проведение встречи спецпредставителей Армении и Турции в Москве продемонстрировало, что Россия является безальтернативным посредником в регионе, отметил эксперт в интервью ТАСС.
«Россия выступила в качестве посредника, который облегчал эти переговоры. Для Москвы это тоже важный сдвиг, поскольку РФ довольно сложно балансировать свои отношения с Ереваном и Анкарой. России всегда трудно было сделать выбор между Арменией и Турцией, и возобновление такого диалога по всей видимости снимает какую-то головную боль для российских дипломатов и политиков. Россия показала, что она является главным внешним актором в регионе Южного Кавказа и она способна достигать успехов, которые другим игрокам не под силу», - добавил Андрей Кортунов.
По его словам, для перевода взаимодействия между Арменией и Турцией в практическую плоскость Россия могла бы предложить сторонам проекты развития логистической сети на Южном Кавказе.
Старший научный сотрудник Центра постсоветских исследований Национального исследовательского института мировой экономики и международных отношений Станислав Притчин выразил мнение, что встреча в Москве стала продолжением реализации заявления лидеров, России, Армении и Азербайджана, сделанного по итогам войны 2020 года.
«Армения и Турция несопоставимы в экономическом плане. В любом случае Армении нужна какая-то политическая поддержка. И то, что встреча произошла в России, - это тоже часть плана, чтобы Россия была медиатором отношений и помогла соблюсти интересы Армении в том числе», - сказал Притчин.